pregatire fam acum in primavara

Creat de popa ioan, Martie 23, 2015, 06:02:17 AM

« precedentul - următorul »

popa ioan

Sfaturi despre pregatirea ,stimulare in perioada aceasta de la cei experimentati ,etc

un OM

Restrangere, stimulare prin decapacirea dupa diafragma a resturilor de miere de pe ramele in plus, prin oferirea de sirop. Din momentul aparitiei de polen la fructiferi si a unui cules de nectar de intretinere, plus ceva sirop, se trece la majorarea cuibului, preferabil cu rame construite cu celule de lucratoare, umezite cu sirop, daca nu cu FA (de regula si pe acesta il umezesc cu sirop sau macar apa inaintea introducerii) la marginea ramelor cu puiet. Si apoi tot ...majoram cuibul.

Muntoiu Radu

in plus, acum mai trebuie si tratamente cu Varachet si Protofil.

MirceaCalin

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 24, 2015, 10:08:11 AM
in plus, acum mai trebuie si tratamente cu Varachet si Protofil.
Evident, dacă este cazul !
:D

vioso

Cand permite vremea si o curatenie genetala .

dany 1

Citat din: un OM din Martie 23, 2015, 06:08:02 PM
Restrangere, stimulare prin decapacirea dupa diafragma a resturilor de miere de pe ramele in plus, prin oferirea de sirop. Din momentul aparitiei de polen la fructiferi si a unui cules de nectar de intretinere, plus ceva sirop, se trece la majorarea cuibului, preferabil cu rame construite cu celule de lucratoare, umezite cu sirop, daca nu cu FA (de regula si pe acesta il umezesc cu sirop sau macar apa inaintea introducerii) la marginea ramelor cu puiet. Si apoi tot ...majoram cuibul.

As  mai  aduga  aici si  UNIFICARILE ,  acolo  unde  este  cazul!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

andrei_georgian

Citat din: MirceaCalin din Martie 24, 2015, 08:26:31 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 24, 2015, 10:08:11 AM
in plus, acum mai trebuie si tratamente cu Varachet si Protofil.
Evident, dacă este cazul !
:D
la infestarea varroa care a fost anul trecut sigur este cazul...  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

MirceaCalin

Citat din: andrei_georgian din Martie 24, 2015, 09:10:17 PM
Citat din: MirceaCalin din Martie 24, 2015, 08:26:31 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 24, 2015, 10:08:11 AM
in plus, acum mai trebuie si tratamente cu Varachet si Protofil.
Evident, dacă este cazul !
:D
la infestarea varroa care a fost anul trecut sigur este cazul...  ))/
La cei care au fost în pastoral !

andrei_georgian

Eu n-am mai facut pastoral si dupa 6 tratamente in toamna cu Varachet, ultimele doua cat mai tarziu crede-ma ca ce am vazut acum in primavara pe albine ma lasat mut...  :uimit: este prima oara cand vad asa multi paduchi... mama lor  ))/ ca nu se gaseste ceva care sa-i termine definitiv...  :mad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

APIS MELLIFERA CARPATICA

Salutare la toti,
Am o intrebare: Daca stimulez acum cu Protofil, mai are rost sa folosesc si Fumidil B pentru Nosemoza, deoarece cele doua produse au cam aceleasi principii activa. Ce parere aveti?

un OM

Banuiesc ca stiti ca FumidilB este antibiotic? Asta daca vreti sa predati mierea prin procesator, chiar si dupa 3 ani de la folosire.

yulian

Citat din: un OM din Martie 25, 2015, 08:30:39 PM
Banuiesc ca stiti ca FumidilB este antibiotic? Asta daca vreti sa predati mierea prin procesator, chiar si dupa 3 ani de la folosire.

Chiar n-am stiut. Multumim..e bine de tinut minte!  :hi:

pistol28

Citat din: APIS MELLIFERA CARPATICA din Martie 24, 2015, 09:42:17 PM
Salutare la toti,
Am o intrebare: Daca stimulez acum cu Protofil, mai are rost sa folosesc si Fumidil B pentru Nosemoza, deoarece cele doua produse au cam aceleasi principii activa. Ce parere aveti?

Nozevit pentru tratarea nosemozei apis si ceranae
http://www.eagricol.ro/353-nozevit-pentru-tratarea-nosemozei-apis-si-ceranae
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

scorpyon 73

eu  unul personal folosesc protofil ca-i nevoie ca nu e eu le dau . nu caut sa vad daca -s mai puternice fam.sau nu .siropul cu protofil facut in casa e sfant.si cat mai putine antibiotice !
MERIT ,VREAU SI POT MAI MULT.

dodoedragos

Citat din: andrei_georgian din Martie 24, 2015, 09:20:58 PM
Eu n-am mai facut pastoral si dupa 6 tratamente in toamna cu Varachet, ultimele doua cat mai tarziu crede-ma ca ce am vazut acum in primavara pe albine ma lasat mut...  :uimit: este prima oara cand vad asa multi paduchi... mama lor  ))/ ca nu se gaseste ceva care sa-i termine definitiv...  :mad:
De ce nu incerci cu Taktik? Eu in toama am folosit aceasta solutie, cu o foarte usoara intrebuintare si rezultatele au fost 100% pozitive