Amintiri de pe vremea cand eram incepator!

Creat de oroles, Martie 10, 2015, 06:02:14 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Multumesc, Razvan!
  Sa-ti traiasca feciorul! Viata e cu multe lucruri neprevazute, si nu poti de acum sa stii pe ce drum va apuca baiatul. Principalul este sa cresca frumos si sa aiba de la cine invata. Cum ai spus, datoram chiar ma i mult decat credem mostenirii genetice, dar fara munca si seriozitate nu se poate ajunge la performante. Despre viitorul albinelor nici nu putem sa prevedem ce sa va intampla. Traim intr-o lume tot mai alterata de poluare in special din agricultura, dar cred ca si aerul si apa vor fi tot mai impure, asa ca albinele au de luptat cu tot mai multe adversitati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Imi aduc aminte ca la un stup am vazut mare aglomeratie de albine la urdinis, probabil un zbor de orientare al puietului, rapid am luat masuri drastice zicand ca este furtisag, am luat 1 kg de faina si am dat pe albine sa vad la care stup merg, sa identific stupul hot, bineinteles ca nu am identificat nimic, apoi de atunci pana acum fac aceeasi greseala, las stupii foarte puternici, iar acestia roiesc pentru ca nu am timp sa ma ocup de ei cand ar trebui, si mai am facut si fac inca multe nazbatii...
Va salut.