Colectare polen vs productie miere

Creat de gaby, Mai 31, 2014, 05:27:08 PM

« precedentul - următorul »

gaby

Buna ziua
                 daca sunteti de acord a-si dori sa discutam pe marginea acestui subiect si totodata sa v-a expuneti parerea dv de profesionisti sau de oameni cu experienta in domeniul apicol

  care sunt efectele asupra productiei de miere colectarea polenului in timpul culesului

  afecteaza productia de miere daca da  cat de mult ?


                                                             va multumesc

gaby

intrebare
             ce se intampla daca adaugam polen crud insiropul care are peste 50 grade temperatura pt a face turte

bio

Cred ca nu este bine.... chiar si polenul cind se usuca temperatura nu trebuie sa depaseasca 42-45 grade parca.

ca sa fie rentabil polenul ar trebuii ca 1 kg de polen sa fie ~ 4-5 poate 6 kg miere la pret.

Mierea gasesti sa o dai la pret bun cu gramada orice cantitate... pe cind la polen dai cite putin in timp.

Daca nu ai altceva de facut in acel timp  ... poti face polen , apoi cu rabdare vezi cum te descurci cu el.

Eugen B

Daca vei colecta polen cand este cules de nectar , o parte care iau nectar vor merge dupa polen si culesul de nectar va scadea. Si vorba lui bio, polenul este slab platit si nu foarte cautat. Pretul este cam de 2:1 polen miere.

bio

Citat din: Eugen B din Februarie 25, 2015, 07:53:29 PM
Daca vei colecta polen cand este cules de nectar , o parte care iau nectar vor merge dupa polen si culesul de nectar va scadea.....

Eugen... :bravo:

Daca cintarul sare de 1-1,5  kg la zi nectar...  este bine sa dai jos colectoarele.


Eugen B

Eu colectez polen doar de la florile care dau mult polen si nectar mai putin. Dar la culesurile principale nici vorba de colectoare.
Oricum pacat ca polenul nu este pretuit. Defapt nici polenizare nu este pretuita. Sper sa nu prind in viata asta vorba lui Einstein cu albinele.

alex 62

...dar daca s_ar cauta polenul si ar fi bine platit cam ce s_ar intampla cu ..multe fam de albine ?ar mai avea paine?multi fac calculele cu pixul cat ar scoate nu si cat ar avea nevoie colonia de albine....bag si daia si daia las ca nu moare.....si totusi moare si se intreaba de ce? Turta daia am dat,am dat si dailalta....tratamente am facut.....ghinion.