Carti vechi de apicultura

Creat de stefan1, Ianuarie 25, 2009, 10:34:40 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Prima carte de apicultura in romana a fost scrisa de Ioan Piuariu-Molnar, din Sadu-Sibiu. Ea se numea "Economia Stupilor" si era scrisa cu caractere cirilice. A aparut in 1785. Un lucru foarte interesant este ca autorul desctie pe langa practicile obisnuite de lucru cu stupii, un stup imaginat de un consatean de-al sau, din lemn (scandura), care are si o magazie (cat), separata de cuib cu gratii separatoare din latisori. Se poate sa fie o premiera mondiala! Este clar ca separarea fata de cat a fost facuta incat sa se poata recolta mierea fara a distruge fagurii de puiet, care erau sub acei latisori, deci fara a mai sacrifica albinele. In America primul cat a fost imaginat de Langstroth doar in anul 1851.
  Ioan Piuariu-Molnar 1749-1815) a fost primul medic titrat roman (oftalmolog), dar cu o formatie enciclopedica: era si filolog, traducator, implicat plitic. E autorul primei gramatici romano-germane, a primei publicatii medicale romanesti (pentru studentii in chirurgie) - 1793. A tradus o Istorie Universala la care are si contributii proprii si a scris un Tratat de retorica sau " frumoasa cuvantare". Este nepotul Episcopului greco-catolic Inocentiu Micu-Klein (!692-1768).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

unde se gaseste aceasta carte ?

stefan1

Am doar o poza a copertei si referinte despre ea de C. Antonescu. Nu stiu daca biblioteca Astra din Sibiu o are. (Autorul este inmormantat la Sibiu)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

un_escu

    Iata ce am gasit scris in CALAUZA STUPARULUI  de N. NICOLAESCU si G.STOINESCU  EDITIA  XI ANUL 1948 la pct 212 pag136.
     Uleiele <stupi> sistematice. Stuparii mai noiau nascocit uleie in care se pot umbla lesne, faguri se pot scoate si aseza la loc unul cate unul, dupa trebuinta, fara ai stricasi a intarata albinele.Asemenea uleie se zic cu 

un_escu

 ,CONTINUARE.         FAGURI MISCATORI sau MOBILI. Ele se fac in chipul unei ladite si inauntrul lor se pun una langa alta ,RAME sau PERVAZURI ,IN CARE ALBINELE ISI CLADESC FAGURII. Ideea aceasta nu e nouo.Ea pare afi incoltit mai intii la Grecii din insulele Ciclade,inca de multa vreme.Acestia aveau obiceiul ,sa puna in fundul uleielor impletite din rachita ,speteze putin departate una de alta,de care albinele isi prindeau fagurii.Acum 140 de ani,un preot catolic,anume Della Rocca, a gasit asemenea stupi in Candia si in 1790 a dat la iveala o carte despre albinarit, in care vorbeste despre aceste uleie.Grecii din Candia pare ca stiau ceva si despre roirea artificiala,caci Della Rocca spune in aceasta privinta,<prin mijlocul acesta , la vremea roitului si inainte ca acesta sa inceapa, stuparii cerceteaza stupii unul cate unul si, cand gasesc botci cu matci inauntru , pun cativa faguri intr /un ulei gol si dupa cum pare a fi anul mai mult ori mai putin belsugos  in miere si ceara, ei fac dintr/un stup  ,unul sau mai multi roi.