Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

La noi "lucru slab " e omul pe care nu te poti baza; le mai spune si oameni "fara nici un Dumnezau" sau in cazul in care faci o afacere cu ei, "tepari".

Propun ca cei care am cumparat stupi de slaba calitate (si altele, dar stupii sunt cam cea mai scumpa investitie asa ca postez aici) sa postam aici detaliile celor care i-au facut/vandut pentru ca altii sa nu mai faca in viitor aceasta greseala. Pe mine m-ar fi ajutat un astfel de post si sunt sigur ca mai sunt si altii.

Pentru cei din Sibiu : Am facut 2 comenzi (10+16) de stupi la dl. Vintila de la magazinul apicol de pe str. Stefan cel Mare (casa cu acoperis albastru). Nu stiu de unde cumpara kiturile, dar lemnul nu e uscat si stupii nici macar nu au apucat sa intre in iarna inainte ca lemnul sa inceapa "sa lucreze" (vedeti poze la topical "Impachetarea Mea"). Pe langa calitatea execrabila a materialului lemnos a mai intervenit si lucrul "de mantuiala" facut de Vintila – prima comanda a fost OK, dar a doua (probabil facuta in graba), nu – componentele (cuib/cat/podisor) de aba se potrivesc si probabil ca dupa prima luna de toamna/iarna (nu i-am folosit inca) nu se vor mai imbina deloc.

Recent am mai facut o comanda la SC Apicola SRL (apicola.net) din Ramnicu Sarat - nu are treaba cu asociatia Apicola, doar si-au pus numele asta pentru a atrage trafic pe site. Pe site-ul lor au preturi attractive si prezinta tot felul de "inovatii" si povesti ca sa convinga clientii sa cumpere de la ei. Mai prezinta si un "certificat de garantie" pe care bineinteles clientii nu il vor vedea niciodata. Ar fi trebuit sa imi dau seama ca ceva nu e in regula de prima data cand am vorbit cu Patrascu Eduard la telefon si a acceptat sa imi ia comanda in lucru imediat (tamplarii seriosi sunt in perioada asta inundati de comenzi). Pozele de mai jos  spun totul despre aceasta firma asa ca nu mai lungesc postarea. Se vede cu ochiul liber ca defectele sunt cauzate de lucrarea slaba (urmeaza acelasi tipar), nu de vreun accident la transport. Mai amintesc doar ca mi-au trimis cu 2 manere mai putin (din 7 stupi verificati), transportul a fost mai scump decat mi-au spus ei initial, daca nu le aminteam eu detaliile comenzii (de exemplu marimea urdinisului) le-ar fi uitat, si toata treaba a fost facuta in graba maxima (cred ca aveau nevoie de bani urgent). Am apucat sa verific doar 7 stupi din 15 (mi-e groaza de ce mai gasesc) dar si asa fotografiile de mai jos sunt concludente.

P.S. Rog moderatorii sa nu stearga acest post daca sunt amenintati de "lucrurile slabe", nu au nici un temei legal pentru a va cere asa ceva.

Muntoiu Radu

Cred ca scandurile folosite de E. Patrascu sunt rebuturi adunate de prin tomberoanele a diversi tamplari/fabrici, altfel nu-mi explic cum mai mult de un sfert din scandura folosita e crapata in ultimul hal :

Muntoiu Radu

scanduri

Muntoiu Radu

Pe site-ul apicola.net sunt diverse fotografii in care ei se lauda cu imbinarile perfecte. In realitate ele arata asa :

Muntoiu Radu

Manelrele le monteaza clientul. Asta daca le trimit pe toate, ca mie nu mi-au trimis pentru toti stupii :

Muntoiu Radu

Nu e nevoie sa asteptati iarna sa vedeti mucegai in stup, vi le trimite Eduard Patrascu gata mucegaite :

Muntoiu Radu

#6
Un fund era rupt total in doua. L-a lipit si a pus la urdinis o sipca, sa stea fix pana la Sibiu. Partea buna e ca nu mai trebuie sa inclin stupii in fata iarna - se scurge apa peste tot...

Muntoiu Radu

Sa nu va intepati in capse :

oroles

#8
Cel care a lucrat la acele lazi nu are nimic in comun cu tamplaria. Crede-ma ca am dat gauri de aerisire mult mai bune si nu am experienta atat de mare la lucrul in lemn. E clar o lucrare facuta de mantuiala. Cred ca nu stiu ce e ala aracet, nu au folosit niciodata smirghel de lemn si exemplele de greseli pot continua. Scandurile cu noduri negre nu se folosesc sau daca se folosesc se cepuiesc si se chituiesc. Lemnul e clar ca are ceva probleme. Nu ar tebui sa crape la holzsuruburi decat daca holzsuruburile sunt groase. Tot ca sa nu crape holzsurubul nu se da chiar in margine.

Pot sa intreb cat au costat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

Valuri :

Muntoiu Radu

Balamalele nu trebuie sa fie neaparat paralele cu axa pe care se misca scandurica. Sa tina pana la Sibiu, ca in rest...

Muntoiu Radu

Nu esti tamplar adevarat pana nu iti dai cu ciocanul in deget ..

ionel07196555

Fara suparare da tea ars rau de tot.
Eu am cumparat scindura de constructi si dupa ce am descarcato am bagato in lucru dar nu am asa crapaturi in puncte cheie cum arati in foto.
Eu as mai face o comanda grasa si la ridicare as refuzao ca alt ceva nu poti face.
Daca o aduc personal returneazale si ce ai stricat cind se prezinta la poarta cu marfa .
De ce vorbesc asa /?/?? am motive ca in urma cu 4 ani am luat si eu o teapa mai micuta dar e tot teapa

oroles

E dovada ca au fost facuti cu mult sange si sudoare!  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Fabricantul, ca fabricantul... dar cel care face comanda fara sa stie nimic despre el si marfa sa, nu are nici o vina? :uimit: