Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

bzz

Alte exemple.Ramele sunt cumparate din alta parte dar bune

oroles

Am vazut si mai rău. E tolerabil ce se vede la tine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Martie 16, 2016, 07:43:21 AM
Am vazut si mai rău. E tolerabil ce se vede la tine.
Dar nu se vad si inainte de cumparare??

bzz

Citat din: oroles din Martie 16, 2016, 07:43:21 AM
Am vazut si mai rău. E tolerabil ce se vede la tine.
nu spun ca am cumpărat ceva dezastru, dar oare un producător cu un asemenea renume oare nu trebuia sa își corecteze greșeala? Find atenționat ca muncitorii au greșit , a preferat sa arunce vina pe rame .

oroles

#184
Din ce vad eu intr-o imagine, ramele au o grosime de 12 - 13 mm in zona in care se aseaza pe faltul stupului. Judecand dupa stas, ar fi trebuit sa aiba 10 mm. Tot 8 - 10 mm trebuia sa ai intre rame si fundul stupului. Din ultima poza deduc ca intre fund si speteaza inferioara a ramelor ai 12 mm. Avand in vedere ca ramele la falt sunt mai inalte cu 2 mm, la fund pierd 2 mm si de aceea ai 12-13 mm. E adevarat ca in acest spatiu albina formeaza extrafaguri.



Din poza corpului cu tot cu cat se observa ca nu exista o aliniere perfecta cu catul, insa atat timp cat nu iese albina nu sunt probleme. Mai exact, ce reclami tu acestui stup?

Parerea mea e ca acele rame nu sunt rame bune. E suficient sa ma uit la hofmanul din poza 4 (ultima postare) unde se vede partea de sus a umerasulului (in stanga) cu numeraoase imperfectiuni. Asta arata preocuparea celui care le-a facut pentru "precizie". Ca sa nu mai spunem ca in a doua poza rama cea mai din dreapta e stramba rau si ai numeroase cioturi pe ele. Eu zic sa nu arunci cu "rahat" asa de repede in constructorul stupului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: bzz din Martie 15, 2016, 11:34:16 PM
Ramele sunt cumparate din alta parte dar bune

În ce sens sunt bune, la gust?
Or fi frumos lucrate, dar nu e suficient!

Ca dimensiuni nu prea par... 12 mm grosime la partea de sprijin, e cam mult.

tinumaftei

Eu zic ca regula este sa se faca stupul dupa rama. Ai rama si comanzi cutia, falturi, spatiu intre corp si rama, spatiu mai mare jos (ca la romiele) sau sus deasupra ramei.
Invers este mai greu.
Nu mai exista STAS la producerea de stupi. Cand comanzi la telefon sau pe internet trebuie sa stii in detaliu ce vrei si sa te asiguri ca negustorul a inteles ce vrei. Altfel o cutie/magazie de vertical este facuta de unii intr-un fel si de altii in alt fel.

oroles

Citat din: tinumaftei din Martie 16, 2016, 09:29:38 AM
Eu zic ca regula este sa se faca stupul dupa rama. Ai rama si comanzi cutia, falturi, spatiu intre corp si rama, spatiu mai mare jos (ca la romiele) sau sus deasupra ramei.
Invers este mai greu.
Nu mai exista STAS la producerea de stupi. Cand comanzi la telefon sau pe internet trebuie sa stii in detaliu ce vrei si sa te asiguri ca negustorul a inteles ce vrei. Altfel o cutie/magazie de vertical este facuta de unii intr-un fel si de altii in alt fel.
Si ce te faci cand ai rame din 3-4 surse? Asta e cazul meu. Cel mai bine este sa faci dupa STAS, iar cine a facut stupii lui bzz a incercat sa respecte STAS-ul. Daca ar fi incercat si cel cu ramele ar fi fost mai bine. Oricum, chiar si cu acele rame, colegul bzz nu va avea probleme in exploatarea acestor stupi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Martie 16, 2016, 09:45:29 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 16, 2016, 09:29:38 AM
Eu zic ca regula este sa se faca stupul dupa rama. Ai rama si comanzi cutia, falturi, spatiu intre corp si rama, spatiu mai mare jos (ca la romiele) sau sus deasupra ramei.
Invers este mai greu.
Nu mai exista STAS la producerea de stupi. Cand comanzi la telefon sau pe internet trebuie sa stii in detaliu ce vrei si sa te asiguri ca negustorul a inteles ce vrei. Altfel o cutie/magazie de vertical este facuta de unii intr-un fel si de altii in alt fel.
Si ce te faci cand ai rame din 3-4 surse? Asta e cazul meu. Cel mai bine este sa faci dupa STAS, iar cine a facut stupii lui bzz a incercat sa respecte STAS-ul. Daca ar fi incercat si cel cu ramele ar fi fost mai bine. Oricum, chiar si cu acele rame, colegul bzz nu va avea probleme in exploatarea acestor stupi.
Daca omul nu are rame STAS la ce il ajuta faptul ca vanzatorul ii vinde cutii STAS?

oroles

@tinumaftei, de ce crezi ca s-a inventat STAS-ul? Tocmai ca sa nu existe zeci de mii de tipuri de rame. E o maniera de standardizare. Sunt de acord ca  nu se poate face precizie decat cu scule de zeci de mii de euro. Anumite tolerante sunt acceptabile.

STAS, stasuri, s. n. (Ec. pol.) Standard de stat. – Sta[ndard] + s[tat].
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Martie 16, 2016, 10:00:50 AM
@tinumaftei, de ce crezi ca s-a inventat STAS-ul? Tocmai ca sa nu existe zeci de mii de tipuri de rame. E o maniera de standardizare. Sunt de acord ca  nu se poate face precizie decat cu scule de zeci de mii de euro. Anumite tolerante sunt acceptabile.

STAS, stasuri, s. n. (Ec. pol.) Standard de stat. – Sta[ndard] + s[tat].
La rame exista un standard general ii zicem Dadant sau ME si se refera la dimensiunea interioara a fagurelui artificial.
Dupa niste ani de apicultura mai modifici aspectul exterior al ramei, spre exemplu eu comand numai cu speteaza laterala de 35mm, speteaza inferioara de 25mm. Altii au adoptat alte modificari. De aceea am zis ca fiecare trebuie sa se orienteze dupa rama. Daca ai rame din 3-4 surse este evidenta ca poate doar un tip sunt dupa STAS-ul anulor '80.

romikele

Ideal e sa comanzii stupii si ramele de la aceeasi sursa.
Sau cand cumperi ramele sa ai o ruleta in buzunar si sa verifici daca dimensiunile corespund cu stupii din dotare.
Nu poti da vina pe stupi pentru ca ramele nu sunt conform standardizarii, mai ales ca acele STAS-uri, desi depasite, exista si pot fi consultate... si de ce nu, chiar respectate!
:hi:

bzz

#192
Am postat aceeași așezare a ramelor si cu grosime de 10 mm pe pagina 12. Eu din câte știu trebuia sa am 8 mm spațiu de la rama pana la buza de sus a corpului. Dacă așez corpurile unul peste altu , spațiul dintre rama din corpul de jos si rama din magazie este de 17 mm.  Am spus ca ramele sunt bune nu perfecte , in stupii de la Apicola se potrivesc .ramele sunt  cumparate de la Apicola Merișani  . Iar dacă stasul acelui falț  in care se aseaza umerașul de la rame este de 10x10 mm  si 17mm între ramele din corpuri,înseamnă ca am greșit eu.Nu țin sa arunc cu pietre in producătorii de unde am cumpărat si vreau doar sa aud câteva păreri

romikele

Aici e vorba de doua modele diferite. La faltul de 10x10 spatiul de circulatie a albinelor e asigurat in cat sub rame.

oroles

@bzz, eu anul trecut am cumparat de la Onomeus stupi care jos aveau 2 cm in plus. Am masurat si problema e de la stupi. Chiar si asa nu  am avut mari probleme in exploatarea lor. Imi mai lipeau in plin sezon ramele de fund. Dupa ce le dezlipeam, nu le mai gaseam lipite a doua oara. Uneori mai gasesc la unii scarite. Din ce vad eu in imagini ai niste stupi medii in ceea ce priveste calitatea. Nici noduri nu se remarca multe la panouri. Eu zic sa ii folosesti si apoi sa ne spui daca ai avut probleme. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani