Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: oroles din Februarie 28, 2016, 07:10:52 AM
Iti trebuie 3 latimi dr scândură  ca sa faci un panou. Nu e cam multă munca?


Munca nu e multa dar probabil e cam mare pretul.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

LAZAR VASILE-CORNEL

acuma la munca nu mai ne uitam iar referit la pret iti trebuie 5 scinduri jumate pentru un stup ca cel din imagine deci 5*9egal 45 lei +INCA 5  50 LEI PENTRU UN STUP ORIZONTAL 18 rame eu zic ca nu e mult plus tabla holsuruburi in total am socotit 75_80 de lei un stup deci scindura ii trasa la grosime si uscata eu zic ca nu e mult.
SANATATE SI MULT NOROC.

PricopArthur

In primavara trecuta am cumparat un stup me de la amel (http://www.amel.ro/) din polistiren.
Dezavantaje:
Stupul nu este transportabil, poate doar cate 1 sa nu se loveasca de altii, albina cu toata vopseaua de protectie roade din pereti, ddesprinderea caturilor unul de altul e o mare problema, nu poate fi legat cu carabiniere la transport ca banda de panza intra in polistiren, nu se poate face tratament cu varojet din cauza temperaturii mari a tevii, nu se poate practica inversarea caturilor, deoarece primul cat e prins de fund,...
Avantaje:
La livrare stupul arata frumos, chiar daca nu respecta dimensiunile costructive, se poate folosi cu succes in stuparitul stationar pe durata unui sezon.
Miere multă şi inimă curată!

bio

Citat din: PricopArthur din Martie 04, 2016, 07:26:47 PM
In primavara trecuta am cumparat un stup me de la amel (http://www.amel.ro/) din polistiren.
Dezavantaje:
Stupul nu este transportabil, poate doar cate 1 sa nu se loveasca de altii, albina cu toata vopseaua de protectie roade din pereti, ddesprinderea caturilor unul de altul e o mare problema, nu poate fi legat cu carabiniere la transport ca banda de panza intra in polistiren, nu se poate face tratament cu varojet din cauza temperaturii mari a tevii, nu se poate practica inversarea caturilor, deoarece primul cat e prins de fund,...
Avantaje:
La livrare stupul arata frumos, chiar daca nu respecta dimensiunile costructive, se poate folosi cu succes in stuparitul stationar pe durata unui sezon.


... doar un sezon..??... cam putin cred eu la ce preturi au cei dupa acel sait..:(

MARIUS_bc

Inca un client nefericit....o sa reduca lista cu potentialii clienti!

PricopArthur

Vroiam sa iau vreo 40. Am luat unul de proba si am vazut cat de bun este. V-am spus ca sa stiti ce aveti de facut.
Miere multă şi inimă curată!

MARIUS_bc

Eu am cumparat cateva chingi pentru securizarea capacelor la transport. Daca sunt lasate in soare chinga se rupe precum hartia iar daca nu esti destul de delicat te trezesti cu componentele metalice in special arcul prin iarba. Bani putini ,calitatea zero!
http://apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/59

cipik

Am luat si eu de la Apiluk o chinga, de nevoie sa leg un stup adus de la Timisoara. Aveam acasa cumpărate de la Lidl sase chingi (un set) care sunt mult peste ce am cumpărat de la Timisoara.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MARIUS_bc

SI
pretul e diferit! Vorba aia sunt prea sarac sa cumpar ieftin! Dar cateodata o comit  :rotfl:

Paraschivescu Teodor

Nimic nu se compara cu ce faci singur maiales ca nu anjuri pe nimeni nuai cum.

Adrian.B.

Am cumparat niste scandura in noiembrie, si as dori sa ma apuc sa fac stupi din ea. Dar din pacate nu e uscata bine. Credeti ca o am probleme sa se deformeze stupii in timp?

ciucur

Citat din: Adrian.B. din Martie 07, 2016, 12:20:12 PM
Am cumparat niste scandura in noiembrie, si as dori sa ma apuc sa fac stupi din ea. Dar din pacate nu e uscata bine. Credeti ca o am probleme sa se deformeze stupii in timp?

Daca scandura a fost debitata in toamna si vei face lazi acum, ai toate sansele sa se deformeze lazile sau sa crape lemnul.
Cel mai bine, taie cateva bucati din mai multe  scanduri si mergi la cineva care are aparat de masurat umiditatea (un tamplar mai dotat) si vezi ce umiditate are lemnul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Era bine sa o lasi sa o prinda vantul de primavara si garantat nu aveai probleme. Vezi pe pagina mea cum o pun la uscaf
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

struan

Citat din: STRUMFILA76 din Decembrie 08, 2015, 08:22:13 PM
Buna seara

are cineva ceva informatii despre stupii produsi de

www.basil-interforest.ro

Eu am cumparat de la ei kituri de corpuri 3/4 si sunt multumit atat de calitatea materialului cat si de croiala. Pe mine ma interesa sa respecte dimensiunile. Nu am timp si de tamplarie si pe la diversi tamplari pe unde am mai facut cutii nu mi-au respectat dimensiunile. Nu mi-au cerut avans, am platit ramburs. Sper sa va ajute.

bzz

Buna seara!Pentru amatorii dornici sa cumpere de la un atelier de stupi*constanta .Va rog sa va dati cu parerea