Pamant mlastinos! Ce plantez?

Creat de varza, Februarie 27, 2015, 02:11:54 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Amorfa e foarte buna, infloreste imd dupa salcam sau la sfarsit de salcam, se inmulteste repede, nu are spini, si e posibil daca e teren mlastinos sa secrete mai mult nectar decat in zonele mai secetoase. Polen da din belsug, si cred ca nu este o alegere rea. Daca ai mai mult teren te sfatuiesc sa pui mai multe specii de plante, nu doar una singura.

varza

Amorpha dupa cum am precizat o voi folosi pe post de gard.... deci in interior voi planta altceva..... inca sunt in dubii. Pe deoparte asi planta pomi..... insa am nevoie si de ceva care sa infloreasca intre pomi si salcam, asa ca lista ramane deschisa.

Eugen B

Pentru mlastina nu ai foarte multe variante. Dupa cum au precizat si colegii salcia plangatoare si capreasca ar fi o varianta. O sa ma mai interesez si voi reveni cu alte plante

bmdna

Citat din: varza din Martie 01, 2015, 12:18:36 AM
Amorpha dupa cum am precizat o voi folosi pe post de gard.... deci in interior voi planta altceva..... inca sunt in dubii. Pe deoparte asi planta pomi..... insa am nevoie si de ceva care sa infloreasca intre pomi si salcam, asa ca lista ramane deschisa.
Daca terenul este mlastinos, pomii nu vor rezista. Vor muri din cauza apei. Salcia a rezista... dar nu e pom.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

 Varza, de ce nu spui din ce zona esti ? Ca sfaturile atunci ar putea fi mai 'bazate'.
In special in sud, vecinatatea unei mlastini este un noroc pentru stupari. Te poti gandi si le plante care sa-ti dea culesuri in toamna, cum ar fi iulisca, topinamburul (napii turcesti), balsamina, rudbeckia etc
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  Rachitanul , menta salbatica etc... !!!
                   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

varza

Terenul e langa Cluj pe care vreau sa plantez. Momentan pe acel teren se afla iarba din acea tip pai inalta si fara nicio frunza  :lol: , nu stiu denumirea exacta dar e specifica  mlastinilor. Nu stiu daca infloreste , cel putin eu nu am vazut flori la ea. Totusi prefer sa nu plantez specii exotice mai ales daca le plantez doar pentru nectar si polen. Am vazut ca a scris Lucian despre menta. Am in apropriere dar mi s-a parut ca prefera terenul mai  uscat....  O sa mai caut prin zona la ceva plante mai adaptate daca gasesc. Daca nu gasesc plantez orez .... Ce spune-ti ? Ne intalnim vara la un ghiveci de orez :zzz: ?  Multumesc tuturor pentru sprijinul acordat  :thanks:

tassevasi

Citat din: varza din Martie 02, 2015, 07:59:56 PM
Momentan pe acel teren se afla iarba din acea tip pai inalta si fara nicio frunza  :lol: , nu stiu denumirea exacta dar e specifica  mlastinilor. Nu stiu daca infloreste , cel putin eu nu am vazut flori la ea.

Acea  iarba ,se numeste  tipirig si numai pe locuri mlasinoase ceste .
  Acolo numai  o plantatie de salcie vei reusi sa pui .

sorinma

eu stiam ca planta e pipirig ...si tipirigul e apa tare
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

varza


stefan1

  Ba eu cred ca e rogoz (are acele frunze rotunde sau plate?). Salcia cred ca ar fi o solutie foarte buna. In plus daca nu este ff umed, s-ar putea ca plantatia de salcie sa asaneze locul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

varza

Nu, nu e rogoz e pipirig . Rogozul stiu cum arata, da asta e pipirig din imaginile pe care le-am vazut.

varza

Revin cu informatii noi. Am facut rost de seminte amorpha. Tin sa multumesc pe aceasta cale domnului pistol 28 ..... un om cu suflet mare  :thanks:

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi