Pamant mlastinos! Ce plantez?

Creat de varza, Februarie 27, 2015, 02:11:54 PM

« precedentul - următorul »

varza

Buna tuturor. Ce se poate planta pe un pamant mlastinos? Sunt interesat de arbusti,arbrori sau plantatii de diverse. Suprafata :jumate hectar. O conditie totusi ar fi: sa nu astept 10 ani pana respectiva planta va furniza ceva polen sau nectar :lol:

ves.lucian

  Salcii !!! Au polen bun !!! Si nu numai polen !!!
  Merg si gutuii !!! Ii vei altoi cu peri !!!
                     :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

varza

Citat din: ves.lucian din Februarie 27, 2015, 02:23:21 PM
  Salcii !!! Au polen bun !!! Si nu numai polen !!!
  Merg si gutuii !!! Ii vei altoi cu peri !!!
                     :razz: :razz: :razz:
Multumesc de raspunsul rapid. La salcie ma gandeam si eu insa daca se poate sa si aduca acei arbori ceva fructe ar fi si mai bine.Uite la idea cu gutuii  nu m-am gandit dar  pare f buna. Nu cunosc prea multe despre aceasta cultura..... asa ca vreau sa te intreb: au nevoie de ingrijire speciala? rezista la ger? diverse taieri pentru coroana sau stropiri? Intrebarile sunt poate deplasate dar nu am experienta in acest domeniu.

ves.lucian

  Gutuii sunt foarte sensibili la focul bacterian !!!
  Dar tu ii altoiesti cu peri !!!
  Si ei trebuie stropiti !!!
  Prima data plantezi gutuii , apoi ii altoiesti cu un soi de par CARE ARE AFINITATE BUNA CU GUTUIUL ( Cure , Napoca , Aromata de Bistrita ) , in care vei realtoi ce soiuri de par vrei !!!
  Tinem legatura si iti mai spun eu !!!
                        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

jenica67

   La bucata ta de teren mlastinos, faci canale pe 3 parti si pe a patra mai putin drumul de acces, sau numai doua laterale daca este mai lunguiata parcela. Astepti sa vezi cel putin o vara. S-ar putea sa scapi de o parte importanta de apa din sol. Din pacate canalul o sa te coste ceva, ca ar trebui sa fie de cel putin jumate de metru, sub cea mai joasa suprafata de pe teren. Daca ai posibilitatea, merita sa incerci. Eventual ca sa accelerezi procesul, pana scapi de cea mai mare parte de apa, poti face si cateva canale transversale. Lasi numai o alee de trecere. Depinde ce se afla si in zonele alaturate, dar eu am vazut terenuri redate circuitului agricol, procedand asa.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

varza

Multumesc chiar mi-a placut idea cu gutuii. Cu altoirea.... nu am mai facut pana acum si nu stiu daca o sa imi iasa sau intru in categoria oamenilor cu 2 maini stangi  :lol: . Cat despre stropiri.... se fac si in perioada infloriri? Nu de alta da vreau in primul rand pentru albine sa am  ceva nectar sau polen. Si m-am mai gandit la o chestie.... nu stiu cat e de buna . Daca pun pomi .... intre ei pot pune ceva plante care rezista la apa si sa fie melifere? Tinem legatura . Multumesc inca odata ..... si miere multa!

bmdna

Terenul este in camp sau este o gradina pe langa casa? Si eu am teren mlastinos, dar e tot ingradit. Daca vrei arbusti care sa fie meliferi, sa stii ca merg urmatorii (in ordine melifera):
- zmeura
- mur
-agris
- coacaz
Din proprie experienta iti spun, conditia e sa-i ai ingraditi, ca altfel nu culegi mare lucru. Cele de mai sus merg cu toate varietatile lor!

Cat despre stropiri, in tehnologie sint interzise stropirile pe perioada infloririi... dar cei ce nu au albine nu prea respecta asta. Deci, orice pom ai planta, poti sa-l ingrijesti dupa carte, fara sa fii nevoit sa-l stropesti cand e inflorit.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cipik

Poti sa iei in calcul si amorpha, mare iubitoare de apa, ai polen si nectar dar nu este fruct.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

varza

Multumesc pentru raspunsuri. Terenul deocamdata nu e ingradit . Variantele date sunt bune .... Apropo.... nu se poate ingradi cu un gard viu ..... ceva cu spini ? :lol: Terenul e in camp. Referitor la metoda cu crearea de canale cred ca ies cam scump.... iar pamantul nu e foarte fertil.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

varza

Amorpha are spini? Si unde o gasesc daca stii ? Sunt in Timisoara si pana una alta o sa il imprejmuiesc cu ceva ceva .... deci primul pas : o planta care sa ofere o minima protectie si daca se poate ceva soi romanesc vechi fara hibridari . Am impresia ca amphora e buna la asa ceva. Problema sunt semintele.... stie cineva unde gasesc? Si cam cat timp ii trebui sa creasca? Multumesc

varza

La orez m-am gandit prima data :lol: . Da nu stiu daca mai iasa combina de acolo daca pun orez :zzz: . Asta in cazul in care nu mi-o devoreaza animalele. Nu gasesc informatii despre ea ..... ma refer la modul de intretinere a ei. Stiu doar ca o sa am competitori principali pe chinezi la aceasta plantatie  :lol:

cipik

Citat din: varza din Februarie 27, 2015, 10:05:01 PM
Amorpha are spini? Si unde o gasesc daca stii ? Sunt in Timisoara si pana una alta o sa il imprejmuiesc cu ceva ceva .... deci primul pas : o planta care sa ofere o minima protectie si daca se poate ceva soi romanesc vechi fara hibridari . Am impresia ca amphora e buna la asa ceva. Problema sunt semintele.... stie cineva unde gasesc? Si cam cat timp ii trebui sa creasca? Multumesc

Nu are spini si nici nu are nevoie, daca arbustul creste este foarte bun pt o imprejmuire.
De regula se gaseste un zonele cu umezeala in sol, pe marginea apelor si pe lângă sosele.
Daca nu gasesti îmi spui si iti trimit eu dar acum s-a scuturat, cred. Daca ajung la Ialomita ma uit dupa seminte.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

varza

Multumesc :thanks:... incerc sa gasesc pe aici seminte. Deci teoretic treaba rezolvata cu gardul  :lol: . Acum mai ramane ce plantez in interiorul pamantului.....

jenica67

  Uite AMORPHA FRUTICOSA(SALCAM MOV) 80CM se gaseste de vanzare pe net ca arbust.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?