Intimplari traite... aduceri aminte..

Creat de bio, Februarie 25, 2015, 07:40:50 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Ceva asemanator cu Razvan am patit si eu la inceputurile mele in pastoral de unul singur.
Imi pregatise nevasta bluza si masca, spalate, calcate, etc.
Cum se lumina de ziua, albinele buluc pe mine... pe masca, bluza, pantaloni... era o bazaiala de parca eu dadeam nectar  :)
La una din pauze, un coleg de pastoral, vecin cu pavilionul meu (pentru cine-l cunoaste, e vorba de domnul Floacă   :razz: ), vazand aglomeratia de inaripate de pe mine, imi zice sa arunc masca in iarba.
Cu ceva strangeri de inima, am aruncat-o. In clipa urmatoare toate albinele de pe mine au tabarat pe masca.
Am pus apa la incalzit pe resou, cu otet din belsug, si am clatit-o... de atunci am scapat de stres :P

Tot balsamu` era de vina, bata-l cucu`!  :rotfl:

bio

... bluzele care le folosesc la albine si mastile dupa ce le spala normal cu alte rufe le mai baga un program scurt de spalare cu o clatire in plus ..... ca si eu tare am mai fost intepat din acest motiv .

istodorescu vasile

cu peste 10 ani in urma, cred ca vreo 13 ani mai precis, aveam stupii la salcim 1, aproximativ 100 de familii, si neavind mijloc de transport, inchiriam camioane pe unde gaseam. la salcim 1 in anul respectiv m-am deplasat cu un camion cu obloane, am intrat intr-un loc splendid, de unde am si extras vreo 2 tone de miere, a venit vremea sa ma mut la salcim 2 , si de aceasta data am gasit un camion duba , cu care odata ajuns acolo, am constatat ca nu pot sa intru pina linga stupi fiindca era un nuc aplecat peste drum si nu putea trece intreg pe sub nucul respectiv. de taiat nu puteam sa il tai ca era foarte gros. am hotarit sa car stupii cam 100 de metri pina la camion. de aici incolo apar problemele, fiindca eu mersesem sa incarc stupii insotit de 2 baieti colorati (tigani), si stupii suprapopulati, imi era imposibil sa inchid toate albinele, fiinca nu mai aveau loc in lazi, cind le udam cu apa sau dadeam cu fum intrau pe sub stupi, sau plecau pe lada.cu chiu cu vai i-am incarcat terminind cu incarcatul pe la 4 dimineata.oricit am incercat eu sa ii echipez pe tiganusi, tot si-au luat destule intepaturi. dupa deplasarea de vreo 50 km, unde trebuia sa descarc, am ajuns odata cu ziua. bineinteles ca la primele intepaturi tiganusii m-au parasit,norocul meu ca inainte sa ajung la vatra de descarcare, am gasit un cetatean care nu dormise acasa, l-am platit pentru toata ziua respectiva, doar sa ma ajute la descarcat.cu el am reusit sa descarc stupii, insa cei pe care se adunasera albinele care nu intrasera in stupi, am fost nevoit sa ii descarc singur, ca omul nu se apropia de ele.nu cred ca voi mai lua  intepaturi vreodata, atitea cite am luat atunci, insa pe la 10 pe o caldura sufocanta, terminasem, si stupii erau deschisi, cu pierderi minore.pe la ameaza au iesit si tiganusii din padure, desfigurati la fata, schiopi, cu picioarele umflate, jurind ca nu se vor mai apropia de albine cit vor mai trai.aceea a fost clipa cind am hotarit sa cumpar pavilion, si anul ce a urmat, aveam stupii pe pavilion, fara a mai descarca atit de mult ca inainte. faza hazlie a fost ca unul dintre tigani, avea pantalonii putin mai scurti decit picioarele, si albinele intrasera pe picior in sus, intepindu-i jucariile, ca ziua cind au iesit din padure , mergea cracanat , si cu fata tumefiata, nici nu vedea,si ma ruga sa ii scot eu acele de pe jhucarii. in final i le-a scos nevasta-sa. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

RazvanTi

ce bucuroasa tre sa fi fost nevasta-sa... pun pariu ca l-a pus pe tigan sa-si ia albine dupa aia ... :lol:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

yulian

Acum 4 ani, cand m-am apucat de meseria asta faina, ma duc cu colegul la tei la Bocsa...o frica din aia de albine...eu am plecat de la servici...elegant, cu blugi si camasa, noroc ca aveam un hanorac cu masca. . Am ajuns dimineata pe la 4, el s-a apucat de cosit pe o ploaie cu galeata...eu obosit nevoie mare, am atipit jumatate de ora. Avea el niste corniere cu capre pe care puneam stupii..punem primul rand, aliniem frumos...mergem la al doilea rand...aranjam, incepem cu al 3-lea si dintr-o data buf in spatele nostru. Cum a plouat si pamantul moale, putin in panta...s-a dus primul rand...au picat vreo 6-7 stupi din aia bastani, s-au desfacut ca el nu ii lega ca avea platforma, s-au innegrit stupii...eu stupefiat, deja se lumina de ziua...il intreb ce dr@cu facem acum  =)). Ce sa facem, ii adunam...si incepem vanjos sa-i adunam...in viata vietilor mele am zis ca nu mai merg imbracat cu blugi la stupi...m-au ciuruit, albine pe sub pantaloni cu duiumul...mama...ce viata de incepator am tras si eu  :D