Rasnita de zahar

Creat de bionut, Februarie 24, 2015, 05:07:08 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

   Dar stimulent proteic folositi ?

bionut

Turte am dat familiilor la care am crezut ca nu am mancare destula, e drept ca doar cativa au consumat turtele, deci nu aveau toti nevoie. In toamna nu m-am mobilizat bine si nu am reusit sa fac completari de hrana ca lumea.
Nu am experienta dumneavoastra, asta e prima mea iarna, am preluat ideea ca zaharul uzeaza albina de la alti apicultori de pe forum si din unele carti care recomanda invertirea tocmai pentru a ajuta albina. E prima oara cand "va aud" ca iernati in mare masura pe zahar neinvertit, mi-au scapat postarile in care ati mai specificat asta. Desigur ca dvoastra puneti zahar neinvertit, dar il inverteste albina la depozitare, tocmai actiunea despre care zic unii ca ar uza-o.

Aurel

   As fi vrut sa-mi raspunda domnul Bucovineanu.Intrebarea era adresata lui.

bucovineanu

Citat din: Aurel din Februarie 25, 2015, 09:52:44 PM
   Dar stimulent proteic folositi ?
Nu dau nici un fel de stimulent proteic. E adevarat ca albinele beneficiaza de cules de polen din primele zile de zbor din primavara de la arin, alun, ghiocei,salcie etc. Deasemenea isi fac rezerve de polen din toamna si nu e nevoie de stimulare.

Aurel

  Multumesc! In asfel de conditii nici eu nu m-as mai deranja cu turte.O sa experimentez si eu varianta cu sirop de zahar in toamna, numai ca primavara la conditiile mele pana sa apara sursa de polen in natura, e musai sa le bag proteice.
 

bionut

Citat din: Aurel din Februarie 25, 2015, 10:08:08 PM
   As fi vrut sa-mi raspunda domnul Bucovineanu.Intrebarea era adresata lui.
Dumnealui ma adresam si eu, ca raspuns la ce spusese mai inainte. S-a intamplat sa postati inaintea mea.

Aurel

  Nici o problema ,greseala a fost a mea ca nu am dat citat  ^:)^.O zi buna!