Stupul cu robinet

Creat de marian_6777, Februarie 15, 2015, 05:53:12 PM

« precedentul - următorul »

feerary

Da Mihai. Nici eu nu am inteles ca le dai dreptate doar am vrut sa subliniez cateva detalii. Poate baietii is pun mintea in lucru si gandesc un sistem rapid de extragere a pasturii  :)

NID

www.youtube.com/watch?v=ryWC92NT2Eo
La min. 4.14 se poate observa ca celula se rupe si astfel mierea se scurge din celula de sus la cea de sub ea si tot asa pana jos. Deoarece rama are celulele mai lungi nu va exista puiet.

Cipi

Nu o sa treaca nimeni la acest sistem nici in 20 de ani.

PricopArthur

De ce sa fie mierea aceea roscata?
Miere multă şi inimă curată!

dacianu11

Citat din: Cipi din Iunie 26, 2015, 08:24:40 PM
Nu o sa treaca nimeni la acest sistem nici in 20 de ani.
Eu cred ca o sa treaca in cateva luni. Sunt destui care vin de afara cu 2-3 mii de euro si care habar nu au de apicultura, dar vor sa se imbagateasca peste noapte fara sa munceasca nimic, iar cea ce baietii astia prezinta..... pica la fix. Dupa alte cateva luni in loc de borcan sau galeata, vor pune cufere in care sa curga eoroiii.  : sampanie:

Kiwi Bee

In ultimele luni au inceput sa apara informatii de la cei care au cumparat acest model de stup sau cel putin rame.

Concluzia pe care am traso este ca acerst model de stup nu este indicat pt cei care nu stiu nimic despre apicultura.

Primii clienti care siau primit comanda au fost in America si la ei era deja sfirsitul sezonului apicol. Binenteles multi dintre acesatia siau cumparat un stup inca la inceputul sezonului asteptind catul sau ramele.
Asa ca la sfirsitul sezonului(emisfera nordica) ne fiind cules abundent albinele au sudat aceste rame cu propolis. Mai exact la acele fisuri unde "se formeaza celulele" au fost lipite cu propolis pe toata adincimea/inaltimea celulei. Apoi au umplut pe ici colo celule cu nectar.
Astfel cei care au aceste rame au incercat sa "deschida celulele" dar mecanismul ramelor era deja intepenit complet.

Altii asteapta sezonul urmator caci nu li sa intarit roiul cumparat in plin sezon pt cules.

Unii din NZ siau primit si ei comanda si au inceput sal testeze, dar iarasi vorbim se posesori de stup care nu au facut apicultura in trecut si nu stiu ce trebuie facut cu albinele.

bismark

   Am inteles din film ca prin deplsarea placutei mobile din speteaza se rupe celula si curge mierea dar ce se intimpla cu capaceala, ca rama trebuie umpluta din nou si nu cred ca albina va roade capaceala sa umple iar celula.Si care sint resorturile care misca fagurele din plastic care rupe celula,ca banuiesc ca numai astfel ramine intreaga celula cind revine.Daca ai vazut o asemenea rama te rog da detalii sau poze.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

vulpea

totul se bazeaza pe deformabilitatea structurii,care dupa ce se scot "leverele" isi revin singure .daca as avea banii necesari,as cumpara musai asa ceva ,macar si 1 buc.spre delectare.e totusi ceva de fite !