Stupul cu robinet

Creat de marian_6777, Februarie 15, 2015, 05:53:12 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: APIPETRO din Martie 04, 2015, 08:28:18 PM
Urmarind filmul mi-a venit o idee.Una-doua rame 1/1 ,late de 37 ca cele de cat, in care sa nu oua matca,bagate in corp, sa fie umplute numai cu miere-celelalte  rame fiind obisnuite.Pe langa mierea care ar putea fi scoasa in timpul anului, ar putea fi folosite 1-2 pentru iernat, asezate deoparte si de alta a cuibului(s-au numai una).Sunt groase, au miere destula pentru iernat si izoleaza termic.Va rog pareri, nu mistouri.Mie mi se pare o idee buna.Va multumesc.

Dar acum ce rame folosesti in cuib?cat sunt de late?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

APIPETRO

Acum am in cuib rame normale.Am facut azi ,pentru a experimenta , doua rame 1/1 late de 37 mm, pentru a le introduce la primavara in cuib.Nu voi introduce decat una,maxim doua in cuib,numai pentru a fi umplute cu miere-daca le vor umple...

sorinma

ramele tale normale ce latime au?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kiwi Bee

Diferenta lla grosime la 1-2 rame este mult din pct de vedere al locului in cutie(exceptie daca celelalte rame sint de 35mm) dar si ca diferenta de miere nu este semnificativ.
Te complici cu mai multe tipuri/grosimi de rama.

APIPETRO

Sorinma, ramele mele,normale,au latimea speteazei,23mm,lungimea de 470, inaltimea de 300.Lateralele, sus de 36mm, jos 25mm.Ramele cele doua care am spus ca le voi folosi experimental ,au latimea de 37mm peste tot,speteaza, lateralele sus -jos (cum sunt cele de cat late de 37mm).

APIPETRO

Pentru lamuriri,atasez un foto,cu o rama normala si rama lata.

sorinma

Ok,deci sunt dimensiunile normale(STAS).Rame groase sunt cale cu grosime mai mare(nu de 37)42-45mm.Ramele nu au latimea peste tot de 37 din alte motive nu ca sa nu poata oua matca in ele.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kov iulian

Baietii au ajuns la 7,6 milioane de dolari din donatii.
Mai sunt 7 zile si cred ca vor face lejer 8 milioane.


https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Martie 29, 2015, 10:44:22 PM
Baietii au ajuns la 7,6 milioane de dolari din donatii.
Mai sunt 7 zile si cred ca vor face lejer 8 milioane.


https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive

Sa incheiat campania de strangere de fonduri, au strans 12 milioane de Coco.

claudiu_tgv

Foarte interesant mecanismul, dar ce se intampla daca se blocheaza? Ca sa functioneze bine trebuie sa revina la forma initiala, si dupa multe actionari nu se stie ce se poate intampla. Si ai dat banii pe un stup, bani cu care iti luai o stupina intreaga.
Plasticul ala nu stiu cat de bine rezista iernilor noastre.
Nu poti sti cum reactioneaza albinele la asa ceva - cand isi vor da seama ca sunt furate pe "nesimtite" poate isi vor lua roiul (ca sa folosesc termen in domeniu :)).
In plin cules albinele tot vor cerui ramele, si atunci stuparul va fi nevoit sa intre cu dalta in rama de 100$.
Iar clipul cu borcanele de miere langa stup, asa cum au zis si altii, este marketing grosolan, tipic reclamelor americane unde auzim waawww de 100 ori pe minut.

Dar lasand criticile la o parte, baietii au un + pentru cercetare si implementare. Designul mi se pare f. bun, simplist, adaptabil in orice tip de stupi.

feerary

Pai astia au descoperit  cum un stup sa isi fure propia miere .
      Parerea mea ii ca sistemul nu poate fi aplicat in apicultura sau cel putin mai trebuie multe imbunatatiri. Sau chiar sa presupunem ca este totul dupa cum se prezinta (wow); timpul de "extractie" este exagerat si nici costul nu se justifica pt apicultura moderna.
        Noi avem nevoie de ceva mai simplu, mai eficient, mai rapid si daca se poate la un cost caat mai scazut. Ceea ce prezinta ei, nu se incadreaza in nici una din categorii; asa ca nu putem vb de o imbunatatire in domeniul apicol.

Kov iulian

Eu cred ca asa ceva e bun pentru promovarea apiculturii cu prezentari in scoli, targuri, emisiuni tv .

mihai.vr

Feeray, ei prezinta rama asta, ca o solutie sa nu "stresezi" albinele cand extragi. Ca zic ei ca albinele sufera cand faci extractia, si asa nu le deranjezi deloc.....
Cine stie, poate o sa elimine si Colony Collapse Disorder. 

feerary

Citat din: mihai.vr din Aprilie 30, 2015, 12:11:00 AM
Feeray, ei prezinta rama asta, ca o solutie sa nu "stresezi" albinele cand extragi. Ca zic ei ca albinele sufera cand faci extractia, si asa nu le deranjezi deloc.....
Cine stie, poate o sa elimine si Colony Collapse Disorder.
1. "Extractia" nu se poate face cu albina in cat, ce arata ei e doar o vrajala.
   2. S-a inventat izgonitorul si este folosit de colegii nostrii cu succes astfel nu sunt stresati nici ei si nici albina :)
  Cum a spus si Iulian,stupul poate fi bun pt promovarea apiculturii dar ei fac marketing.... se pare ca au castigat din donatii  deci le-a iesit  :nod:
   Prefer o centrifuga si izgonitoare, ies si mai ieftin si timpul e  mai scurt.  :hi:

mihai.vr

Nu am zis ca le dau dreptate sau ca aia e singura varianta, ziceam doar ce zic ei. Ca ei cica vor o varianta "mai" bio. Stiu ca nu functioneaza 100% si din motivul ca multa miere curge in stup si nu in colectorul intern al ramei. Intr-unul din filmuletele de prezentare se vede cum curge mierea pe fata ramei, peste capaceala. Apoi la cateva secunde distanta in film se vede cum e manjit cartonul pe care sta rama (semn ca a fost stearsa mierea care s-a surs). Daca incepe sa curga asa multa miere dintr-o rama... d-apoi daca le deschizi pe toate 4 sau 5 cate sunt acolo... nu cred ca apuca albinele sa stranga... si curge si pe robinet si pe urdinis, sau prin gratia AV.  :) Si apoi sa vezi distractie.  :bzz: