La cate grade Celsius administrati turta?

Creat de oroles, Februarie 02, 2015, 10:44:52 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Oroles sper ca nu te superi pe mine, dar imi place de tine, cu o mana ridici capacul, cu alta dai cu fum si cu cealalta pui turta.
Idea este ca daca ai miere (sau sirop) bagat destul din iarna, sigur pana in februarie stai destul de linistit. La noi in tara e moda cu turtele astea.

thomas

Turtele se pot pune pe 2 betisoare puse de.a latul ramelor si nu se prinde nici o albina. Mai ales daca asezam turta incet, fara teama de intepatura :)

un OM

Numai in cazul cand nu folosim podisor, ci numai folie sau carpa . Altfel daca punem si betisoare si turta, se pune intrebarea cat de groasa este turta?

oroles

Citat din: Eugen B din Februarie 03, 2015, 10:03:56 PM
Oroles sper ca nu te superi pe mine, dar imi place de tine, cu o mana ridici capacul, cu alta dai cu fum si cu cealalta pui turta.
Idea este ca daca ai miere (sau sirop) bagat destul din iarna, sigur pana in februarie stai destul de linistit. La noi in tara e moda cu turtele astea.

Eugene, nu stiu de unde ai tras concluzia ca as folosi 3 maini. In ultimul timp ai devenit ironic cu mai multi membri si nu iti face bine nici la moral si nici la imagine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Arata-mi unde am fost ironic. Tu ai scris cu o mana dai capacu, cu alta fumu si cu alta turta. Nu cred ca singur te misti mai repede decat in echipa.

oroles

Citat din: oroles din Februarie 03, 2015, 08:11:42 PM
Asa e, dar dupa ce pui prima serie stii deja ce ai de facut inainte sa desfaci stupul si merge si singur. Eu il aveam pe socrul meu ca asistent. Am invatat sa ma descurc si singur. Imi pregatesc turta, tin fumul la indemana si desfac foarte repede. Acum la unii doar am ridicat usor podisorul si am bagat ochii sa vad cat au consumat.

Eugene, arata-mi si mie unde am zis asa ceva ca ma dau cu capul de toti peretii. Te rog sa imi subliniezi cuvantul "mana" in ce am scris eu. Am zis ca imi pregatesc turta si tin fumul la indemana. "Indemana" si "in mana" nu cred ca e acelai lucru. Fa-ma sa inteleg de unde ai scos asta cu trei maini?  ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

cumparati tată windows cu licență și veți avea : ș,ț,ă,î,â, ! nu mai umblați cu furtișaguri !

davcosti

Este vorba de o setare în Control Panel: Add language keyboard și găsiți Română, apoi vă apare jos în
Taskbar: ENG US și ENG ROMANIAN STANDARD. Bifând RO scrieți cu Diacritice pe orice versiune de Windows!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

oroles

Ce treabă au diacriticele? Omul a înţeles destul de bine şi fără diacritice, numai că a vrut să facă o glumă de autobază.

PS: Uite că v-am scris cu diacritice.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Dati-mi si mie o solutie pt tableta. Eu folosesc in 99 % din cazuri din comoditate doar tableta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Muntoiu Radu

la temperaturi mai mari de 4-5 grade nu poti vedea bine ghemul, sa vezi exact cata miere mai au, mai zboara si albine (si mor) si le mai poti strivi cu punga...

MOTANUL

Nu e vorba aici doar de temperatura;

La mine albinele cu multa miere nici nu se vedeau la 6 grade (erau jos intre intervale); La aceeasi temperatura cele fara hrana erau gramada sub podisor; Frigul nu le permitea sa-si ia mierea din ramele marginase si stateau acolo ca proastele.

Am constatat ca la mine au murit mult mai putine albine când a fost frig (noiembrie-decembrie) comparativ cu ultima perioada (temperaturi de 3 - 10 grade maxima in Bucuresti).
Nu am stat sa le numar exact - dar estimez un 30-40 de albine moarte per stup doar in ultima luna. In decembrie erau 5-10.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Toate albinele de iernare mor in urmatoarea luna. E normal. De aia depune deja matca. Asta e perioada cea mai grea de iernare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

In februarie se face schimbarea de generatii? Eu stiam ca aceasta dureaza pana pe la inceputul lui  aprilie.

dan sebastian

Acelasi lucru l-am spus si eu. Suntem in feb. Luna urmatoare este martie. Partea a doua a iernarii e cea mai dificila pt ca se creste puiet si poti avea surprize cu rezervele de hrana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.