A VI-A EDIȚIE A TRADIȚIONALULUI TÂRG APICOL „ZILELE APICULTORILOR RÂMNICENI”

Creat de D006, Februarie 02, 2015, 10:11:36 PM

« precedentul - următorul »

helix

Am venit special la Ramnicu Sarat astazi, la " workshopul " anuntat pe site , de catre marele veteran ( cu m mic ) care se semneaza cu trei puncte. Am ajuns la Ovidiu si nimeni de acolo nu a putut sa-mi spuna de vreo intilnire a apicultorilor. Nici o urma de apicultori romani, austrieci sau alte nationalitati, nici o urma de persoane din MADR, APIA, etc. sau de organizatori. Am telefonat la cele doua numere de telefon, dar nu a raspuns nimeni ! Acum vad ca "cele trei puncte" este...on-line ! ? Putea sa anunte sau nu daca s-a schimbat ... modificarea !? Pacat , se anunta  cel mai "viu" targ apicol din Romania !Traim in Romania si abuzam de ... logo-uri !

gore

Am fost la targ. Frig patrunzator si vant, Editia aceasta a semanat cu prima editie, adica, foarte putini comercianti, apicultori erau ceva, dar lipsa produselor cautate a lasat de dorit. Apoi, nu stiu cum a fost la celelalte targuri, dar preturi mari, 1,4-1.5 rama de tei, 35 lei protofilul, 32-33 lei kg faguri, manopera 4 lei, etc. cam scumpe. In consecinta, eu cel putin am fost dezamagit. Felicitari organizatorilor pentru implicare, dar cred ca cel putin doua probleme ar trebui analizate pe viitor:
  1. Data stabilita pentru acest targ sa fie alta, deoarece s-a suprapus cu alte targuri, sunt multe targuri in aceasta luna, mai interesant ar fi intr-o luna cand pot veni apicultorii si de la ultimul targ a trecut ceva vreme ( necesarul de produse ar fi altul).
  2. Poate, nu stiu, taxa platita de comerciantii participanti a fost prea mare, ori acestia au stabilit sa mearga la alte targuri in orase mai mari.
Speram ca la anul va fi mai bine.


A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

romikele

Targul acesta a fost anuntat primul, dupa aceea au venit ceilalti.
Din pacate eu n-am putut "vedea" nici una din cele doua zile trecute, deoarece trebuie sa stau cat mai aproape de pat. :sad:

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Imi pare nespus de rau, chiar m-am uitat dupa dvs., insanatosire grabnica pt. ca aveti nevoie, fetitele va asteapta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

viorel55

Citat din: ... din Februarie 15, 2015, 02:28:07 PM
Sambata vor fi intilnirile . Printre invitati vom avea si stupari din Austria. Vor veni persoane din MADR , APIA , etc.


Sincer,imi pare rau ca nu ati putut sa realizati ce  ati promis !
Pe viitor  trebuie sa trageti concluzii din aceasta "intamplare "nefericita.

bio

Citat din: helix din Martie 07, 2015, 08:29:46 PM
Am venit special la Ramnicu Sarat astazi, la " workshopul " anuntat pe site , de catre marele veteran ( cu m mic ) care se semneaza cu trei puncte. Am ajuns la Ovidiu si nimeni de acolo nu a putut sa-mi spuna de vreo intilnire a apicultorilor. Nici o urma de apicultori romani, austrieci sau alte nationalitati, nici o urma de persoane din MADR, APIA, etc. sau de organizatori. Am telefonat la cele doua numere de telefon, dar nu a raspuns nimeni ! Acum vad ca "cele trei puncte" este...on-line ! ? Putea sa anunte sau nu daca s-a schimbat ... modificarea !? Pacat , se anunta  cel mai "viu" targ apicol din Romania !Traim in Romania si abuzam de ... logo-uri !

.... Helix... =))... tare asta cu  "marele veteran".... =))

romikele

Cu puțin timp înainte de "spartul" târgului... surprinzător, destulă lume printre cumpărători și încă suficienți comercianți de la care să poți cumpăra câte ceva...

http://youtu.be/_zKIVb2uP1k

romikele

Doar cateva poze, ca batea vantul rece si inghetau gherutele...  :smile:

romikele

...

romikele

...

romikele

...

romikele

...

romikele

Pentru cei interesați de stupii din poliuretan...

APIS PARASCHIV