Care considerați ca sunt cei mai buni faguri artificiali?

Creat de standdupp, Februarie 01, 2015, 02:48:03 PM

« precedentul - următorul »

dinupaltinis

In urma cu citiva ani am schimbat cca.50 kg de ceara la smecherul ala de la ETTA,profitind de faptul ca avea drum prin Caransebes,si am regretat grozav.Din 10 cutii de faguri daca am reusit sa scot 50 de rame bune si frumoase.Restul a trebuit sa le topesc in anul urmator pt. ca erau toate indoite ,curse la vale,etc.Cu greu le-au cladit si roi naturali.In magazii cladeau faguri intre rame si foita nu vreau s-o cladeasca.
Cei mai buni faguri artificiali sint cei facuti de tine acasa, cu presa ta, din ceara din stupii tai.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Cipi

Am cumparat eu acum doua saptamani de la ETTA cu livrare prin curier si mi-au ajuns varza, din vina curierului. Au promis ca vor trimite o masina sa-mi schimbe fagurii, probabil saptamana aceasta, ca saptamana trecuta nu aveau drum pe aici. Cei mai buni nu exista, totusi ETTA si APISROM sunt in top cu toate ca baga si ei parafina la greu.

pharaonu75

Si fagurii pe care ti-i faci din ceara ta, fie ca ii faci la o presa manuala, acasa, fie ca ii faci la un producator de faguri, contin parafina. Adica au in componenta lor parafina de la fagurii pe care i-ai topit pentru a obtine ceara. Exceptie fac fagurii din ceara de capaceala.
Parafina baga toti... important este procentul de parafina... exista faguri DIN ceara si faguri CU ceara...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

daniel.arad

    Impreuna cu colegii din zona, jud Arad, de 2 ani mergem langa Alejd la I.I. Roman I Ghiorghe cu cata ceara avem, 200-300 kg iar omul o cantareste, o bagam impreuna la topit, decantat, si pana seara ne ies foitele din ceara noastra cu 0 % parafina ori coloranti...  singurul dezavantaj la acesti faguri este ca la temperatura mai scazuta trebuie manipulati cu mare grija pentru ca ceara fara parafina este mai casanta.... in rest cules sa fie....

dinupaltinis

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 25, 2016, 01:47:19 PM
Si fagurii pe care ti-i faci din ceara ta, fie ca ii faci la o presa manuala, acasa, fie ca ii faci la un producator de faguri, contin parafina. Adica au in componenta lor parafina de la fagurii pe care i-ai topit pentru a obtine ceara. Exceptie fac fagurii din ceara de capaceala.
Parafina baga toti... important este procentul de parafina... exista faguri DIN ceara si faguri CU ceara...
Foarte adevarat ce spuneti despre ceara din fagurii retopiti, dar in timp amestecindu-se cu ceara din capacele,rama claditoare,crescaturi,etc, procentul de parafina sau ce or mai baga, se dilueaza pina spre infim.
Conditia este sa nu mai cumparam fa.si nici sa dam ceara noastra curata la schimb pe fa.de proasta calitate.Iarna e lunga si in citeva zile, lasind la o parte televizorul si alte activitati mai putin utile,ne facem faguri artificiali pentru tot anul.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bucovineanu

Nu am folosit niciodata nici o foita cumparata de cand am stupi. Ramele pe care le am, vreo 3000, sunt construite numai pe foi presate manual din ceara produsa de albine.
Foile facute numai din ceara din capaceala si faguri din rama claditoare, mai exact ceara noua, sunt mai casanti. Daca se adauga si ceara rezultata din faguri folositi si topiti, chiar daca nici acestia nu contin deloc parafina, foile devin mai putin casante.

vulpea

scapi de faguri casanti numai in felul urmator :laminezi o foaie de ceara de 2 ori apoi o treci prin role cu imprimare celule;numai asa fagurii nu mai devin casanti si chiar poti sa indoi F.A.cum doresti si tot nu se mai rup(metoda de fabricare a sabiilor samurailor = lama stratificata).