Windows 10 "Technical Preview"

Creat de Kov iulian, Ianuarie 27, 2015, 11:49:03 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Problema nu e de la Windows, ci de la drivere, pe care nu MIcrosoftul le realizeaza.
Datoria autorilor e sa le faca perfect compatibile cu orice sistem de operare, sau sa nu recomande instalarea win 10 acolo unde apar probleme.

Am deja Windows 10 Pro, din prima zi de la aparitie si functioneaza ireprosabil, mult peste windows 8.1, la toate capitolele.
Normal, se mai pot aduce unele imbunatatiri, tocmai de aceea Microsoft ofera premii in bani celor ce descopera probleme de securitate sau programare.

MOTANUL

Primul lucru dupa ce am updatat la 10 am remarcat ca sistemul de operare se incarca de 5-10 ori mai greu.
Cu 8.1 la 5-10 secunde deja puteam sa scriu un document (atat de repede se incarca); A fost singura surpriza placuta.
La drivere nu am nici o eroare (plus ca multe sunt din august 2015; le-am updatat si pe ele);

Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca ii dau inchidere si ramane blocat (se stinge ecranul dar butonul de power ramane aprins);
Cu windows 8.1 nu am patit niciodata in atatea luni. Cu windows 10 patesc asta in 50% din cazuri.

Windowsul nu are erori, driverele sunt ok; bitdefenderul nu gaseste nici un virus - dar tot greu se incarca si se opreste ramanand blocat
Si colac peste pupaza Microsoft edge-ul asta nu ma mai lasa sa pun emoticoane pe forum; si nici sa instalez adblock plus sa taie din reclame.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Nu prea e buna treaba cu update-urile, instalarea pe curat face minuni.
Atunci isi va gasi cele mai potrivite drivere si setari.

MOTANUL

Aici nu pot decat sa-ti dau dreptate !
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

My Desktop Windows 10 Pro

Kiwi Bee

Ce Linuxos arata!!! Dar daca ruleaza fara tuse atunci este bine.

oroles

@romikele, imi place windows 10. Merge semnificativ mai bine decat Windows 8 si Windows 8.1. Seamana mult cu XP, dupa mine. Cortana aduce foarte mult cu bara de cautare de pe XP. Pana acum nu m-a instiintat ca am doar un an de utilizare gratuita. Din ce am inteles doar in unele situatii se intampla asta.

  Cum ti-ai pus widget-urile alea?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

http://8gadgetpack.net/

Cauta prin setari, la update, va apare data la care expira licenta.

Treaba cu 1 an gratuitate se refera la faptul ca timp de 1 an se poate face update gratuit de la win 7 sau win 8 (evident cu licenta!).

Va apare in dreapta jos un buton cu "get windows 10" si dupa trimiterea cererii in cateva zile se primeste linkul de download.


Partea de Preview functioneaza in continuare, primind de la developeri statistici si rapoarte care ajuta la perfectionarea "din mers", apoi updateurile finalizate sunt distribuite la versiunea finala.

Kiwi Bee

De vreo o saptamina am trecut sai eu pe 10, cu update. Mia fost lene sa salvez toate cele importante de pe calculator si sa instalez de la zero.
Dupa ce am dat click pe "cerere" mia mers totul ca pe roate. Trebuia sa astepti citeva minute dar in mai putin de o ora a fost toul gata de la primul click pina la ultimul.

Programe de grafica nu am dar restul merge bine.
Nu mi se incarca mai repede decit pe W7(Dell 17 Inspiron).

Voi pune 10-le si pe Asus zenbook 305.


romikele

Am făcut și eu între timp update la win 10 de la win 8.1.
Singurul regret e că s-a instalat pe cel mai slab SSD din dotare (slab doar la partea de scriere), dar ținând cont că pe el doar instalez programe, nu țin și documentele importante și de dimensiuni mari, e ok.
Chiar dacă am fost sceptic și totul s-a dorit a fi un test, treaba a mers ca pe roate și în sub o oră m-am pomenit cu un Windows 10 Pro de toată frumusețea.
Acum mai țin versiunea trial, care merge și ea brici, până la expirarea licenței, după care în locul său pun un Debian.

romikele


Kiwi Bee

Pe Asus numi mai apare acea fereastra mica pt update(in coltul dreapta jos). Caut sa vad de unde fac update.

Nu inteleg despre ce licenta limitata vorbiti.

Pe Dell unde era W7 am veificat in System si nu imi afiseaza nici o data de expirare a licentei. Eu asa am inteles ca ai instalat/update la W10 si esti bun pt restul anilor. Banuiesc ca de la anu va fi un SP sau va fi si W10.1 si voi fi bun pt un update nou.

romikele

Licenta limitata o am de la Preview, dupa un update.
Va expira pe 26 ianuarie 2016.

Iconita de update apare daca versiunea de win 7, win 8 sau win 8.1 au key-ul pe white list.

Kiwi Bee

Acea iconita pt update la w10 era acolo in drerapta jos pt o vreme dar azi nu mai era asa ca am mers pe siteul lui MS si am instalat de acolo. Mia verificat Asusul si acum merge si acela pe W10.
Pt moment am activat functia "Tablet Mode" si miam prins urechile asa ca repede lam dezactivat caci parea prea SF  =))

Ciudat este ca la "Product ID" acolo unde tu ai retusat pe poza de mai sus am acelasi cod pe ambele calculatoare(si pe Dell si pe Asus - update la o saptamina diferenta).

Pe Asus se incarca tot asa de rapid cum se incarca pe W8.1 iar pe Dell tot asa de incet cum era pe W7(diferenta majora).

bismark

   Atit timp cit W 10 este experimental nu am acceptat insistenta de al descarca,sint multumit de cum lucreaza W 8.1 cu toate ca si eu ma mir de ce antivirusul nu gaseste niciodata nimic ca umblu peste tot unde s-ar lipi ceva virusi.Am incercat sa mai iau un antivirus(ex.Norton,avast) si nu-l accepta.Cu W 7 ultimatum aveam cite 3 antivirusi si ce nu gasea unul il gasea altul.L-as lua pe alta unitate dar nu stiu daca nu ma va bloca in anumite situatii.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/