Rapita 2015

Creat de Eugen B, Ianuarie 25, 2015, 07:43:21 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Si cum depistam cat de fertil,sau de nefertil e solul,?!din ce am citit eu cel mai bun teren din tara e cel ce vine de la sarbi  pe vestul banatului,Jimbolia,Bulgarus,Priam si ce localitati mai sunt prin preajma,(Lovrin) ,daca gresec sa ma corecteze colegii din zonele respective,cineva imi zicea ca veneau strainii  cu gramada dupa 90 sa ia terenuri prin respectivele zone.  Exemplu(propriu) anul trectu,primul an al meu la Floare zona Timisoara ( Pischia 1 si Remetea Mare 2 )  am scos undeva la 8 kg / familie  ,un coleg cu familii poate mai slabe ca si ale mele a scos in zona Priam 18-20/ familie,si probabil asa e,nu am vazut dar nu cred ca avea de ce sa abereze, cum ziceam sunt incepator in stuparit si in pastoral la culturi (rapita,floare) chiar debutant,sa ma corecteze colegii din zonele respective.

Eugen B

Ti-ai raspuns singur.
La stors conteaza mai multe. Poate colegu tau a avut cuibul plin de miere si toata a bagat in cat. Tu ai avut cuibul gol si primele 5-7 kg le-a bagat in cuib.
Cresterea de la cantar zice mai multe.
Oricum conteaza foarte multe conditii. Umiditate, sol, suprafata semanata, modelul de planta ( modificata, hybrid si eu mai stiu ce), vremea din zona respectiva si altele. Stiu ca in unele zone nu a dat nimic si la 20-30km a fost miere multa.
Exista multe zone bune in tara, trebe doar cautate.

trantore

Citat din: daniel.arad din Mai 11, 2015, 09:57:57 PM
Ai perfecta dreptate Eugen. Eu am vatra la 1 km de doua lanuri de rapita sute de hectare. Au venit cu sute de stupi. Eu am plecat cu 55 de familii la 25 km, unde este alt pamant...
Rezultat: la cei ramasi acasa cules bun de intretinere dezvoltare
La cei de la rapita unde este un pamant fertil, super dezvoltare si recoltare 12 kg media.
Concluzia. Rapita si floarea soarelui pe langa alti factori depinde mult de fertilitatea terenului.
si aplicarea de ingrasamant folear este unul din factori
      zicea un apicultor venit in pastoral ca dupa stropire a sarit cantaru de la 500-700g la peste 3,5kg

romikele

Citat din: trantore din Mai 12, 2015, 06:18:58 PM
      zicea un apicultor venit in pastoral ca dupa stropire a sarit cantaru de la 500-700g la peste 3,5kg
S-o fi dereglat... cântarul...  :smile:

trantore

#94
Citat din: romikele din Mai 12, 2015, 06:22:27 PM
Citat din: trantore din Mai 12, 2015, 06:18:58 PM
      zicea un apicultor venit in pastoral ca dupa stropire a sarit cantaru de la 500-700g la peste 3,5kg
S-o fi dereglat... cântarul...  :smile:

eu nu am cantar.......   da ieri am stors 70 kg de la 9 stupi  si lanu ii la ~ 700 metri de stupi
              de la un stup am stors 3 rame 1/2.....   sa urcat matca si a umplut catul de puiet, o fi stup de ala de carne

si am aflat ca am un stup nervos....  la 17 de rame scoase cred ca mi-a dat peste 20 de ace....  la ultimele 3 rame i-am schimbat tratamentul, frunze de tutun peste jaruldin afumator>>>>>le-a calmat instant, de stiam la inceput

cipik

Sa reinviem putin acest topic.
Din viteza masinii am vazut rapita care este mult mai mare decat anul trecut in aceasi perioada. Pe alocuri era si inflorita, o fi bine, o fi rau? Ma refer la rapita care era plantata pe langa A2, dupa km 30 parca si in zona comunei Munteni-Buzau, dar am vazut si pe drumul da legatura Lehliu-Ciochina.
Acum sa vedem in primavara ce tratamente s-au facut la seminte si la cultura.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Si la mine e cam mare. Sper sa reziste peste iarna si sa infloreasca la inceput de aprilie.
Dupa ploile care au fost aici ia mers prea bine. Vom vedeea ce va fi si speram ca va fi bine

Miere Sorin

Sa nu fie planta folosita ca ingrasamant seamana cu rapita da nu este rapita

Eugen B

La mine sigur nu este asa. E o zona unde austriecii planteaza regulat rapita. Din pacate in zona mea cam tot strainii sunt patronii culturilor mari

pad3

zilele trecute prin franta si germania am trecut pe langa lanuri de rapita inflorite bine tare. nu stiu cum vor arata culturile la primavara dar presupun ca stiu ei ce fac.
am vazut si ogoare cu facelia inflorita dar sigur la vremea asta nu primesc vizita albinelor
somnul ratiunii naste monstri

mape 48-petru manea

In germania se seamana rapita imediat dupa grau si toamna o baga sub brazda ingrasand asfel solul cu azot

Eugen B

Corect. Ingrasarea pamantului este altceva. Cel putin in cazul meu stiu care este treaba ca am vorbit cu firma care a semanat.
La mine in zona si cu mustar se ingrasa pamantul.

cipik

Citat din: Eugen B din Noiembrie 11, 2015, 07:10:58 PM......... La mine in zona si cu mustar se ingrasa pamantul.

La mine in zona cu mustar se trateaza .......................................... friptura.   :D  :hi:
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Dan Pașca

 :new:  Ne zic si noua colegii din zona Timiș ( Dudești,Becicherecu,Șandra,Periam,Lovrin,Sannicolau) in ce stadiu e rapita si pe cand preconizati ca o sa infloreasca in acest an.Multumim   :thanks:

daniel.arad

Azi am fost pe zona Timis si am trecut pe langa ceva lanuri care deja miroseau...deja in 2/3 zile stuparii se posteaza pe pozitii la rapita...eu personal voi merge de luni noaptea cu ajutorul Lui Dumnezeu...