Rapita 2015

Creat de Eugen B, Ianuarie 25, 2015, 07:43:21 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

O arau ,iar GICA cred ca e bine sanatos le da lapte la fete. :D :D
Sanatate tuturor apicultorilor

CRISTIAN71

Ehe ! eu anul trecut am vazut infloriti bine ciresii in 27-30 martie .

daniel.arad

Asa este Eugen, e mult mai putina rapita in jud Arad ca si in 2014, si nu arata asa bine... Umezeala e multa deocamdata, eu nici nu am putut sa ajung unde am pus ochii pe ceva...greu accesibil, dar mai este ceva pana atunci, sa speram ca va veni o vreme favorabila...

Eugen B

Cum arata rapita la voi? La mine tot ce vad nu arata bine, sper sa gasesc si rapita mai buna.

bio

Timpul rece tine pe loc vegetatia.

Eugen B

Problema e ca vegetatia avanseaza bine la mine. Doar de rapita nu sunt multumit. Cred ca anu asta va fi mai putina ca anul trecut.

scorpyon 73

de la braila pana la iasi rapita e foarte prasta fata de alti ani.multi fermieri cu care am vorbit o vor intoarce si vor pune paioase.pacat.lor nu le convine densitatea mica .
MERIT ,VREAU SI POT MAI MULT.

yulian

Anul trecut am plecat pe 3 aprilie la rapita...anul asta cred ca de pe la jumatatea lui aprilie...si asta doar daca isi revin familiile. Noaptea e foarte frig in continuare si se anunta iar zile racoroase...cred ca va fi productie mica anul asta.  :sad:

Eugen B

Vedem ce va fi, din pacate si eu cred ca rapita daca va fi prin zona mea va fi cu vreo 10-12 zile intarziere fata de anul trecut, sper sa ma insel si sa fie mai devreme, sau salcamul sa intarzie putin

Eugen B

Am vazut ieri ceva rapita care arata destul de bine, dar nu era foarte multa. Avea cam 12-16 cm.Deci incepe sa creasca tot mai mult . Sper ca in maxim 3 sapt sa infloreasca

cipik

Asa arata răpită la mine in zona, a apărut mugurele floral, din cate stiu eu ar mai dura cam 3 săptămâni pana la inflorire, daca si vremea vrea la fel. Este mai multa ca si suprafata ca anul trecut si aproape de sat.
De miercuri-joi sa anunta vreme buna si sper s-o tina asa mult timp.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Daca vremea va fi cum spune la meteo in maxim 10 infloreste. Salcamul cred ca va fi ceva mai tarziu ca anul trecut si sper sa prind rapita cat mai mult timp inflorita

cipik

Anul trecut de când am văzut mugurele floral si pana a înflorit a durat cam 20 de zile.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Eu cand am verificat avea mugurele acuma 8 zile si cred ca era dat de cateva zile. Daca vine 1 sapt 20 grade sigur va inflori bine rapita.

ioanardelean55


Cea mai frumoasa rapita  anul asta e cea  semanata pe teren in panta ,am vazut asa ceva in jud. Timis .nu e afectata de apa .