Rapita 2015

Creat de Eugen B, Ianuarie 25, 2015, 07:43:21 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Cum stati cu culturile de rapita? La mine in zona e rara si foarte rara din cauza ploilor. Sper sa gasesc ceva bun pana in primavara

Eugen B

am vazut deja rapita intoarsa si in rest ce am vazut nu mi se pare cine stie ce. Sper ca asta care mai este sa isi revina

dan.smarandoi

In judetul Galati slabe sanse de rapita,chiar daca o fi ceva v-a fi aglomeratie mare.Si salcamul o sa fie cu semnul intrebarii din cauza secetei din vara,si daca se mai suprapune cu o vreme proasta,iar avem probleme.

bio

Citat din: Eugen B din Ianuarie 25, 2015, 07:43:21 PM
Cum stati cu culturile de rapita? La mine in zona e rara si foarte rara din cauza ploilor. Sper sa gasesc ceva bun pana in primavara

Eugen ce sa-ti spun... Prefer o cultura de rapita cu o densitate de plante la hecatr mai mica decit o cultura cu densitate mare de plante la hectar .
Rapita mai rara... plantele vor fi ca niste tufe, plante viguroase..... si vor da mai bine nectar

..sa nu fie prea rae...ca sa nu intoarca agricultorii cultura ca atunci este mai nasol..

Eugen B

Corect bio. Astept sa vad ce se mai intampla. Momentan rapita nu a avansat mai nimic, si cred ca va inflorii mai tarziu ca anul trecut

bio

...in citeva zile o va lua din loc rapita... vine caldura si incepe sa se inalte. Imbucurator este faptul ca avem destula umezeala .

Cum apare tija florala.... in maxim 2 saptamini putem fi in cules.

ionel07196555

Citat din: bio din Martie 06, 2015, 05:54:38 PM
...in citeva zile o va lua din loc rapita... vine caldura si incepe sa se inalte. Imbucurator este faptul ca avem destula umezeala .

Cum apare tija florala.... in maxim 2 saptamini putem fi in cules.
Mai usor ca nu mai plec ca anu trecut sa tremur in rulota .

bio

Citat din: ionel07196555 din Martie 06, 2015, 06:03:29 PM
Citat din: bio din Martie 06, 2015, 05:54:38 PM
...in citeva zile o va lua din loc rapita... vine caldura si incepe sa se inalte. Imbucurator este faptul ca avem destula umezeala .

Cum apare tija florala.... in maxim 2 saptamini putem fi in cules.
Mai usor ca nu mai plec ca anu trecut sa tremur in rulota .


Pina infloreste rapita mai avem cel putin o luna adunat de acum inainte... asta sa nu vina val de caldura peste normalul perioadei.

Eugen B

Anul trecut pe vremea asta din cate stiu rapita era mai avansata. Primele flori inflorite de rapita anul trecut au fost pe 5-6 aprilie, dar cam peste 8-9 zile a inceput cat de cat culesul si imediat au venit ploile torentiale. Anu asta spre sa fie cules 2-3 sapt la rapita si dupa sa infloresca salcamul. Sper sa nu se prea suprapuna rapita cu salcamul cum a mai fost acuma 2-3 ani.

bio

Citat din: Eugen B din Martie 07, 2015, 07:36:55 PM
Anul trecut pe vremea asta din cate stiu rapita era mai avansata. Primele flori inflorite de rapita anul trecut au fost pe 5-6 aprilie, dar cam peste 8-9 zile a inceput cat de cat culesul si imediat au venit ploile torentiale. Anu asta spre sa fie cules 2-3 sapt la rapita si dupa sa infloresca salcamul. Sper sa nu se prea suprapuna rapita cu salcamul cum a mai fost acuma 2-3 ani.

Anul trecut pe 5 aprilie abia au inflorit caisii..:(... iar rapita dupa 15 aprilie..:(... iar la cules am avut acelashi noroc ca voi cei din NV tarii..:(

..poate anul acest ava fi mai bine..

Eugen B

Eu sunt fix in vest :)). Caisu are deja boboci de floare. Daca va fi vremea cum se anunta cred ca in 2 sapt infloreste. La sfarsit de martie va fi ceva mai clar si cu rapita. Sper sa fie vreme buna in primavara asta si la inceput ce vara, dupa o sa vedem atunci.

roi_ag

Si la mine mugurii la cais si piersic s-au marit si se vede culoarea petalelor, visinii sunt pe aproape,
nu este bine deloc. Bine este ca a mai venit frigul si se pare ca si saptamana viitoare va fi la fel !

Eugen B

De ce e bine ca a venit frigul. Trebuie sa fie primavara. La mine anu trecut pe vremea asta era mai cald. Am inflorite vreo 3 specii de pomi si albinele nu pot aduce polen. Vad ca pana miercuri va fi caldut sper sa faca ceva treaba si sper rapita sa plece tare odata sa nu infloresca pe sfasit de aprilie.

apivasmob

Am vazut ieri suprafete mari cu rapita compromise total.
Sanatate tuturor apicultorilor

paul1

Citat din: apivasmob din Martie 08, 2015, 07:32:23 AM
Am vazut ieri suprafete mari cu rapita compromise total.
Dupa ce ti-ai dat seama ca-i ... compromisa ??? In zona mea, mai la nord decat tine, rapita se prezinta bine, chiar daca-i mai putin dezvoltata decat anul trecut la timpul acesta. Am fost ieri pana la Iasi si se prezenta ... asemanator !
LE ... nea Gica ce mai face ?