Petitie inpotriva derogarii interdictiei de folosire a neonicotinoidelor!

Creat de kiloz, Ianuarie 22, 2015, 06:44:26 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: feerary din Martie 10, 2015, 08:38:16 PM
Citat din: istodorescu vasile din Martie 10, 2015, 07:02:40 PM
din ce se stie, au dat acceptul pentru folosirea neonicotinoidelor in tara noastra la fel ca pina acum. interesele financiare cu privire la agricultura sunt mai importante decit albinele noastre. producatorii agricoli sunt bine reprezentati, pe cind apicultura este nesemnificativa , si cei ce ar trebui sa ne reprezinte, se pare ca au trecut de cealalta parte.
Atunci "AM PUS-O"... multumita besinosilor din parlament, atat au putut face si ei. Si multumesc "asociatiilor" care ne "reprezinta".

http://youtu.be/lHrJeFWDzkA?t=15m

feerary

Saracu om, abea leaga 3 cuvinte  ))/
           Anu trecut desii nu s-au folosit neonicotinoide, am avut productii record de fs, rapita si porumb. Vine mutulik si ne spune ca treuie sa se foloseasca astea si populatia trebuie sa-l creada.
      S-a publicat undeva aprobarea pt folosirea neonicotinoidelor sau sunt doar povesti? Eu nu am gasit nimic.
                 

istodorescu vasile

este undeva publicat de citeva zile aspectul cu privire la folosirea in continuare a neonicotinoidelor, insa nu gasesc acum unde. am trecut zilele astea peste acel subiect, si de nervi am inchis calculatorul.

viorel55

   Da,a fost aprobata o noua derogare de la interzicerea folosirii neonicotinoidelor in tratarea semintelor in ROMANIA.pentru campania agricola de primavara.      Celelalte tari ale Uniunii Europene s-au conformat si pot folosi seminte netratate, numai Romania nu poate !!
   Se pare ca va fi ULTIMA DEROGARE !

feerary

         Am citit si eu acest aspect, mi-a stricat toata ziua sau poate chiar mai mult de o zii.
   Mai spunea si Fetea ca sa se foloseasca pt o perioada neonicotinoidele  si sa renuntam un an doi la productia de FS... lui ii convine ca are salar dar oamenii din zonele in care la fs ii culesul principal, oare ce vor face? Is muta stupina la el poate. Pe el nu il intereseaza pierderile, munca si investitia noastra.... se poate renunta 1-2 ani la productia de fs si rapita  ))/  In resti ce sa zic, a fost mai bine pregatit decat mutulica.
           

viorel55


Kov iulian

Citat din: viorel55 din Octombrie 17, 2015, 11:10:22 AM
Indemnati si alte persoane sa semneze petitia.

                                           http://www.petitieonline.com/cerem_madr_sa_opreasca_otravirea_albinelor_cu_neonicotinoide

Credeti ca e ok daca trecem petitia pe un alt site mai important de petitii unde se pot strange mai multe semnaturi doar prin simpla postarea acolo?

dan sebastian

Să înțeleg ca încă nu s-a dat curs celor de la LAPAR să folosească neonicotinoidele pe perioadă nelimitată ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

johnysibiu