Petitie inpotriva derogarii interdictiei de folosire a neonicotinoidelor!

Creat de kiloz, Ianuarie 22, 2015, 06:44:26 AM

« precedentul - următorul »

kiloz

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale se pregătește să emită și pentru 2015 derogări de la aplicarea Regulamentului (EU) 485/2013 prin care s-a interzis utilizarea în UE a 3 neonicotinoide folosite la tratarea semințelor. Semnale tot mai numeroase apar în ultimele zile în acest sens în presa apropiată federației LAPAR și firmelor care comercializează pesticide. Pentru documentare vă invităm să studiați următoarele materiale:


http://www.recolta.eu/actualitate/din-culisele-discu-iilor-de-la-minister-daniel-constantin-va-cere-comisiei-europene-derogare-pentru-folosirea-neonicotinoidelor-26845.html

http://www.stiriagricole.ro/proagro-si-lapar-cer-madr-o-noua-prelungire-pentru-utilizarea-neonicotinoidelor-19337.html




http://www.petitieonline.com/cerem_madr_sa_opreasca_otravirea_albinelor_cu_neonicotinoide
Sa fii drept si scrie adevarul.

Kov iulian

Citat din: kiloz din Ianuarie 22, 2015, 06:44:26 AM
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale se pregătește să emită și pentru 2015 derogări de la aplicarea Regulamentului (EU) 485/2013 prin care s-a interzis utilizarea în UE a 3 neonicotinoide folosite la tratarea semințelor. Semnale tot mai numeroase apar în ultimele zile în acest sens în presa apropiată federației LAPAR și firmelor care comercializează pesticide. Pentru documentare vă invităm să studiați următoarele materiale:


http://www.recolta.eu/actualitate/din-culisele-discu-iilor-de-la-minister-daniel-constantin-va-cere-comisiei-europene-derogare-pentru-folosirea-neonicotinoidelor-26845.html

http://www.stiriagricole.ro/proagro-si-lapar-cer-madr-o-noua-prelungire-pentru-utilizarea-neonicotinoidelor-19337.html

http://www.petitieonline.com/cerem_madr_sa_opreasca_otravirea_albinelor_cu_neonicotinoide

Recent am intrat in legatura ( temporar ) cu cineva de la o federatie de protectie a animalelor.
Ghici care erau preocuparile acelei persoane ?

Ii cauta pe astia sa le faca un dosar penal la politie.  :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/INS+exporturi+inedite+par+de+porc+carapace+de+broasca+testoasa

mosunick

Fratilor, vesti alarmante din mai multe parti ale NV-ului tarii: Aud de la multi ca le mor pe capete stupii. In zona Negresti Oas e DEZASTRU din cate mi s-a relatat.
Acum vreo 2 ani, in zona Supurului, dupa ce a aprarut un fermier danez in zona, mortalitatea a depasit 90%. Fara cauza aparenta.
Daca nu se termina cu neonicotinoidele astea, am cam pus-o de mamaliga rrrau de tot. Sa vedeti preturi la familii la primavara si la cealalta primavara... Problema e ca se decimeaza septelul peste tot. AIA e grav. Mai adaugam la asta si niste ani secetosi sau neproductivi, si avem o varza de varza cu varza, si nu de Bruxelles, ci autohtona...
Sa ne ajute Dumnezeu sa scapam de astea, ca altfel 'ai ghe capu' nost' a fi.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone


ionel07196555

Citat din: dan.smarandoi din Februarie 23, 2015, 08:20:52 PM
http://www.descopera.ro/stiinta/12950929-sa-fie-neonicotinoidele-cel-mai-mare-dezastru-ecologic-contemporan
Citind articolu pot sa punctez si eu mai la obiect .
Daca alte insecte dispar multe pasari cu ce se vor hrani ?
Eu cred ca apeleaza la ce ofera omu adica albina .
Am mai spuso si alta data dar nu stiam prea multe .
Prigoria un dusman al albinei.
In unele perioade chiar daca nu le vedem ele trebue sa manince ca doar daia au venit atitea mii de Km , stuparu sta linistit ca nu vede frumusetea in jurul stupinei dar dupa un timp apare depopulare si da vina ca albina sa uzat si a terminat bateria si a picat la datorie .
Se pare ca situatia sta cam altfel dupa putina mea experienta .
Familile de albine in ultimi ani nu mai sint dezvoltate ca Nr. de indivizi { rog pe cei care se ocupa de albine de cel putin 10 ani sa ma corecteze]]]]] si numarul daunatorilor e in crestere ca urmare a faptului ca nu gasesc alta sursa sau ce gaseau inainte sa apara super chimizarea .
Sa rezum
Prigoria in sezonul activ ne distruge albina fara ca noi sa vedem acest lucru.
In verile secetoase dupa ce ca albima nu aduce mare lucru in stup familia ramine si fara culegatoare ,in stup nemai intrind proteina apar bolile si tot asa din bine in mai bine

stefan1

  Prigoriile au existat si cu ani in urma. In plus ele nu-s in toate zonele tarii (la mine nu-s. Cine imi da cateva?  :yahoo_cry: ). Eu pun aceasta populare mai slaba pe seama reducerii duratei de viata a albinelor, care la randul ei este din cauza poluarii si in special a chimicalelor din agricultura. Fa o comparatie cu oamenii. La o rata a natalitatii sa zic ca egala cu a mortalitatii, o comunitate unde media de viata este de 40 de ani va avea permanent o populatie doar juatate din cea a unei comunitatiinitial la fel de numeroasa initial, cu acelasi numar de nasteri, dar cu durata de viata de 80 de ani. La albine scurtarea vietii are si un alt efect. Cum doar in ultima parte a vietii albina este culegatoare, scurtarea vietii face ca numarul de culegatoare sa fie mult mai mic decat normal incat abia pot aduce ceva mai mult decat consumul normal cu puietul, astfel ca productiile scad foarte mult. In disputa cu performantele lui Dan Margarit eu exact asta am sustinut: albinele lui care nu merg in pastoral, nu se uzeaza prin recoltari dese (care ranesc unele albine la suflare, naclaiesc alte albine, cu depuneri pe aripi care le scad performantele la zbor chiar daca ulterior se ling) dar si faptul ca albinele lui culeg la rapita, care are si mult polen si valoros, fapt care le face un fel de albine de viata lunga ca cele de iernare, deci toate acestea explica partial populatiile foarte mari din familiile lui si productiile obtinute.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vranceanul

A-ti dau eu un stol de prigorii  :) si randunele care fac prapad vara-toamna, si ceva vrabii si pitigoi care m-au atacat iarna asta ca niciodata. Cum l-e timit?  :rotfl:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

feerary

Citat din: vranceanul din Februarie 24, 2015, 07:30:26 AM
A-ti dau eu un stol de prigorii  :) si randunele care fac prapad vara-toamna, si ceva vrabii si pitigoi care m-au atacat iarna asta ca niciodata. Cum l-e timit?  :rotfl:
Si pe mine m-au rupt vrabiile si pitigoii... anu asta... Mi-au mancat recordistu-l. Daca nu aveam polistiren extrudat la ursinis nu stiam ce s-a intamplat  :sad:

pad3

Citat din: vranceanul din Februarie 24, 2015, 07:30:26 AM
A-ti dau eu un stol de prigorii  :) si randunele care fac prapad vara-toamna, si ceva vrabii si pitigoi care m-au atacat iarna asta ca niciodata. Cum l-e timit?  :rotfl:
despre asta ma plangeam si eu; am pierdut 1 familie si alte 2 le-a subtiat. la mine au fost mofturoase si nu au mancat si capul albinei. la baza copacelului era o gramada destul de mare de capete
somnul ratiunii naste monstri

istodorescu vasile

prigorii au fost si pina acum.intradevar sunt mari devoratoare de albine, o singura prigorie consuma intr-o zi peste 100 de albine.eu zic ca prigoriile sunt nesemnificative in raport cu neonicotinoidele. chiar daca mai aduna din culegatoare, stupul creste alte culegatoare, in cel mai rau caz la familiile slabe pot fi afectate vizibil, insa otarva din neonicotinoide odata adusa in stup, acesta este sortit pieirii.

pad3

You have already signed this petition. (2015-01-22 16:11:16)
uite cum era sa ma prinda trisand "))
somnul ratiunii naste monstri

stefan1

Citat din: vranceanul din Februarie 24, 2015, 07:30:26 AM
Iti dau eu un stol de prigorii  :) si randunele care fac prapad vara-toamna, si ceva vrabii si pitigoi care m-au atacat iarna asta ca niciodata. Cum l-e timit?  :rotfl:

Serveabil ca totdeauna   ^:)^  . Daca ma gandesc bine pot renunta la prigorii, desi sunt asa fain colorate   :sad: . De celelalte am si eu. Vrabiile nu cred ca fac mare deranj. Lor le plac mai mult trantorii, pe vara. Randunicile e adevarat, cand au pui mari si spre toamna, consuma si albine. Pitigoii intradevar deranjeaza iarna. Sunt usor de prins, dar e pacat. Ciocanitori nu vreau.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

feerary

Ce se mai stie despre folosirea neonicotinoidelor? S-a aprobat legea?

istodorescu vasile

din ce se stie, au dat acceptul pentru folosirea neonicotinoidelor in tara noastra la fel ca pina acum. interesele financiare cu privire la agricultura sunt mai importante decit albinele noastre. producatorii agricoli sunt bine reprezentati, pe cind apicultura este nesemnificativa , si cei ce ar trebui sa ne reprezinte, se pare ca au trecut de cealalta parte.

feerary

Citat din: istodorescu vasile din Martie 10, 2015, 07:02:40 PM
din ce se stie, au dat acceptul pentru folosirea neonicotinoidelor in tara noastra la fel ca pina acum. interesele financiare cu privire la agricultura sunt mai importante decit albinele noastre. producatorii agricoli sunt bine reprezentati, pe cind apicultura este nesemnificativa , si cei ce ar trebui sa ne reprezinte, se pare ca au trecut de cealalta parte.
Atunci "AM PUS-O"... multumita besinosilor din parlament, atat au putut face si ei. Si multumesc "asociatiilor" care ne "reprezinta".