lemon grass oil

Creat de serban, Ianuarie 17, 2015, 12:25:49 PM

« precedentul - următorul »

serban

Stie cineva daca " lemon grass oil" de care am auzit în clipuri la americani este echivalentul uleiului de roinita sau este un alt produs?
Unde s-ar putea gasi?

TDI

Alt produs.
Când afli răspunsul la întrebările tale, posteaza-l aici. Eventual unde găsim seminte sau butasi.


bmdna

Lemongrass este o planta tropicala care creste si in zonele temperate mai calde. Nu rezista la inghet. Se foloseste in mancaruri si se mai poate utiliza sub forma de ceai. Are sute de utilizari in  cosmetic, medicina, industrie, etc. Interesant este ca are proprietati antifungice si alunga unele insecte. Intr-adevar, pentru albine esenta de lemongrass actioneaza similar cu esenta de roinita.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

TDI

Am cumpărat esenta de roinita pentru simplul fapt ca scria feromon in reclama. Nici un efect.
Întrebarea care e ar fi cum s-ar putea obtine esenta de roinita acasa, nu de alta dar din ce-am citit eu se obtine din radacina dar varietatea de roinita pe care o am eu nu are o radacina aromata.

bmdna

Personal nu cred ca poti obtine uleiuri esentiale acasa, asta daca nu ai oarece scule de laborator precum Dexter. In principiu, uleiurile esentiale se obtin prin procedee precum presarea la rece, extractie cu solvent si distilare cu abur. Nu toate plantele se preteaza la toate cele trei procedee. Cred ca uleiul essential de roinita s-ar putea obtine prin ultimele doua metode si e foarte greu sa aplici vreuna dintre ele in conditiile de acasa.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

TDI


jenica67

   La scara mica, o kucta la care in loc de supapa, ai atasat un capat de teava de Cu 6 mm, iar la celalalt capat, ai facut-o spirala si ai introdus-o intr-un recipient de racire.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Eugen B

http://www.armonianaturii.ro/Ingrijirea-sanatatii/Afectiuni-respiratorii/Ulei-Lemongrass-Volatil-10ml-Solaris-Plant

Calitate buna, gasesti la solaris la 10ml diverse uleiuri esentiale. Vezi sa nu confunzi cu cele de aromoterapie.

stefan1

Citat din: TDI din Ianuarie 17, 2015, 01:01:43 PM
Am cumpărat esenta de roinita pentru simplul fapt ca scria feromon in reclama. Nici un efect.
Întrebarea care e ar fi cum s-ar putea obtine esenta de roinita acasa, nu de alta dar din ce-am citit eu se obtine din radacina dar varietatea de roinita pe care o am eu nu are o radacina aromata.

  S-a scris aici despre asta:
    http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=974.msg12183#msg12183
   
  Nu am auzit sa se foloseasca radacina, ba mai mult cultura de melisa dureaza mai multi ani iar recoltarea se face la 10 cm fata de sol. Adevaratul ulei de melisa este foarte scump.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)