Intrebare colector .

Creat de Lali_Hristu, Ianuarie 12, 2015, 10:42:00 PM

« precedentul - următorul »

Lali_Hristu

Colectorul de polen se poate pune in timpul oricarui cules , rapita salcam , tei , floarea soarelui ?

bio

.... daca ai cules de nectar uita de colector .

..la preturile actuale miere/polen este mai rentabil pe miere.


Donbazil

#2
Sal'tare!
Ai dreptate ca-i mai rentabil pe miere, dar ia gandeste-te  ca anul trecut daca n-as fi avut polen de vreo 7000 ron cum mai supravietuiam? Ca miere a fost doar asa de lins pe degete....
Cred ca ar trebui sa intelegem ca numai diversificarea productiei apicole si  smulgerea fiecarui banutz din apicultura duce la rentabilitate....Fara idei preconcepute si doar cu multa munca.....
Parerea mea!
Si ca sa-i raspund la intrebare lui Hristu: Eu pun colectoarele doar cand am familia puternica si doar cand exista conditii de cules - Cam  la papadie, la cei mai tari, apoi la porumbel la urmatorii si la prun cam la toti. Colectez pana in ziua dinainte de deplasarea la salcam - sau la rapita, pentri ca polenul de rapita nu se cauta si la salcam fiind culesul de baza e pacat sa incurc albinele. Apoi pun iar colectoarele la amorfa si le las pana dupa tei. La floarea soarelui nu le pun pentru ca polenul n-are cautare si e mai bine sa ramana in stup cat mai mult. Polenul de rapita si de floare nu-i cautat si nici platit pentru ca e posibil sa fie OMG si nu are rost sa te incurci, dar salcia , pomii fructiferi  si faneata se cauta si are piata.....Incearca  si-ai sa te convingi..Never sey never!....
Sal'tare!
Donbazil