De ce au probleme stuparii care au tratat stupii cu VF anul acesta?

Creat de oroles, Ianuarie 11, 2015, 06:53:20 PM

« precedentul - următorul »

mihai.vr

Nu am eu foarte multa experienta, dar in toamna am facut 3 tratamente cu Varachet, la care au picat cativa paduchi. Dupa vreo 2 sapt m-am uitat din nou la familii si am vazut la vreo 2 familii un nr mare de paduchi pe albine. Am cumparat o sticluta noua de Varachet si am facut inca un tratament. De data asta am vazut un nr mult mai mare de paduchi morti. Apoi am repetat inca de doua ori tratamentul de siguranta pentru ca mai aveau puiet inca.
Au fost prea multi apicultori care au patit-o anul acesta din cauza paduchilor, ca sa zicem ca dintr-o data apicultorul respectiv nu a mai facut corect tratamentul. Ori conditiile meteo au favorizat dezvoltarea excesiva a paduchilor, ori a fost ceva in neregula cu Varachetul.

MOTANUL

Conditiile meteo de anul asta au favorizat inmultirea varroa peste media obisnuita. Exista un topic in care s-a discutat acest subiect de oameni cu experienta mare.
La mine la primult tratament au cazut ~700 acarieni. Si numarul a continuat sa fie mare la familiile cu mult puiet (inclusiv la tratamentul 5). La familiile cu putin puiet a scazut rapid la sub 100. Exact ce au subliniat si ceilalti colegi - tratamentul trebuie urmarit. Am lasat benzi cu mavrirol la familiile cu multi acarieni si dupa trat. 5.

Conteaza si daca este expirat sau aproape de termenul expirarii; sa fie depozitat la o temperatura decenta (ca este medicament - nu poti sa-l lasi in soare si sa ai pretentia sa mai fie bun); Conteaza cum il aplici; etc

Din experienta mea medicamentul este eficient daca se depoziteaza si aplica cum trebuie. (toate familiile tratate erau bine la ultimul control).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

Nu cred ca VF a fost de vina
De vina am fost noi ca nu am tratat de mai multe ori---am tratat ca de obicei si nu a fost suficient
Cred ca temperaturile au fost favorabile pentru inmultirea acarienilor

Eugen B

Nu stiu daca titlul subiectului este corect. Este posibil ca anul trecut din cauza culesului slab si a multor altor factori albinele sa fi avut multe dezavantaje si acarienii multe avantaje. Poate si neglijenta stuparilor si eu mai stiu ce cauze a rezultat ce a rezultat. Daca VF era problema mai mult ca sigur ca toti stuparii care l-au folosit avea astfel de probleme. Si eu am folosit VF in toamna si momentan totul este bine. In primavara se vor vedea rezultatele mult mai clar, pana atunci mai este ceva vreme si problemel vor mai fi

apivasmob

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 18, 2015, 02:41:32 PM
Conditiile meteo de anul asta au favorizat inmultirea varroa peste media obisnuita. Exista un topic in care s-a discutat acest subiect de oameni cu experienta mare.

A inceput din iarna trecuta este parerea mea.
Sanatate tuturor apicultorilor

almasel2011

Da, problema a fost iarna trecuta.
Lipsa frigului nu a determinat incetarea totala a pontei, iar de aici suficiente necazuri.
Lipsa culesurilor nu a fost in totalitate compensta cu suficienta hrana administrata si astfel am avut familii slabute. Iar de multe ori hrana a fost de proasta calitate sau administrata in perioada neprielnica (stiu cazuri cand au fost administrate turte in noiembrie- decembrie).
Dar mai rau a fost ca multi dintre noi nu deschidem ochii sau nu reusim sa intelegem ce se intampla in jurul nostru si astfel sa ne luam masuri de precautie. Aici il dau exemplu pe un vecin, "stupar batran"; are in jur de 50 de familii de albine. Trateaza cu varachet de 1-2 ori/ an, nu mai mult ca e scump. Hrana nu le da ca mancarea e scumpa... Astfel stupina lui este focar de boli si risc de furtisag. Degeaba incerci sa ii spui ca nu mai merge treaba asa, ca se supara si ti-o taie spunand ca esti tanar si prostanac!
Peste iarna pierde de obicei cam jumatate din stupina, iar in anul urmator aduna roii de prin pomi, roi proveniti de pe la alte stupine. Asa isi reface stupina.... Cam asta e profilul stuparului atotstiutor...
Sa nu se inteleaga ca as avea ceva cu stuparii batrani! Din contra, eu am inceput stuparitul alaturi de bunicul meu inca din frageda copilarie si tot ceea ce stiu se datoreaza lui (el a pus piatra de temelie).
Nihil sine Deo.

edward_w92

Eu nu vad unul, dar unul, din cate raspunsuri am citit, sa zica de Mavrirol...o fi auzit careva ca e tratament cu efect pe timp lung==45 zile de la deschidere si administrare? Stiu, e cam scump....30 ron/5-10 stupi, in functie de tarie....dar totusi, dupa varachet, foloseste cineva si mavrirol? Nu exista VF ineficient, ci VF facut prost.
Am auzit ca: tratamentul cu VF l-am facut corect, doar ca nu am avut folie la stupi....da bv domnilor, si cum sa aiba efect tratamentul macar un pic acolo? Folia e scumpa, mavrirolul e scump....coloniile cum sunt primavara, nu tot scumpe? Si sa aloci 40 de lei de stup de tratament si 100 lei de mancare pentru fiecare stup, tot iesi mai in castig decat sa-ti moara si sa cumperi alte colonii.

Ieri am pus mancare la stupi si unul din ei ce m-a nelinistit, am tras de pe fundul stupului albinele moarte cat si paduchii morti ulterior tratamentului cu mavrirol.
De ce mai erau paduchi in stup? Ca am schimbat stupii cu altii igienizati inainte de a termina tratamentele datorita lazilor putine cu care jonglez. 2 fumuri cu VF si 2 benzi de mavrirol la stupul respectiv. Dupa mine e suficient, nici primavara trecuta n-am avut probleme cu varroa cu acelasi tratament efectuat. Ca fac 6 fumuri la stupi sau ca fac 2 si fac mavrirol la cateva zile dupa, nu e mare scumpete... in loc de 3 cutii VF iau 1 cutie VF si 6 de mavrirol, adica dublez costul tratamentului dar mavrirolul ala are efect 45 de zile prin contact. daca pun benzile la 5 septembrie, si caldurile si ghemurile sunt desfacute pana la 10 octombrie, in 3 saptamani albina din stup circula, au contact cu benzile si tratamentul e eficient.
Deci nu exista tratament ineficient....ineficient tratament la VF mi se pare cu varojetul....ala e un tratament asa, facut sa zici ca e facut, la ala nu e o eficienta mare....altfel mi se parea tratamentul cu benzile de varachet puse la ars pe tabla (asta ca o constatare).
Cat despre vecinul tau (pt almasel2011) daca stationeaza cu stupii normal ca toate i se par scumpe :)) dar acum daca vinzi un kg de miere iei 7 de zahar, unde-i scumpetea....si la 50 de stupi, cu 3 kg de miere face tratamentul cu VF de 4 ori. Sa nu te mire ca multi stupari is hapsani :))ne-am nascut sa fim asa :)).

stefan1

Citat din: Eugen B din Ianuarie 19, 2015, 05:27:37 PM
Nu stiu daca titlul subiectului este corect. Este posibil ca anul trecut din cauza culesului slab si a multor altor factori albinele sa fi avut multe dezavantaje si acarienii multe avantaje. Poate si neglijenta stuparilor si eu mai stiu ce cauze a rezultat ce a rezultat. Daca VF era problema mai mult ca sigur ca toti stuparii care l-au folosit avea astfel de probleme. Si eu am folosit VF in toamna si momentan totul este bine. In primavara se vor vedea rezultatele mult mai clar, pana atunci mai este ceva vreme si problemel vor mai fi

  Un factor care a amplificat anul trecut efectul paduchilor este incetarea mai devreme a cresterii puitului de trantori (dincauza lipsei culesurilor). Se stie ca paduchii prefera puietul de trantori. Celulele de trantori sunt parazitate de 7-8 ori mai frecvent decat cele de albine. Atata timp cand este destul de mult puiet de trantori, puietul de albine ramane mai putin parazitat. In lipsa lui, varroa intra in celulele de albine si inclusiv generatia de albine care trebuie sa creasca albina de iernare este debilitata de parazit. De aici o pozibila explicatie a depopularii din toamna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 20, 2015, 12:08:25 AM
Eu nu vad unul, dar unul, din cate raspunsuri am citit, sa zica de Mavrirol...o fi auzit careva ca e tratament cu efect pe timp lung==45 zile de la deschidere si administrare? Stiu, e cam scump....30 ron/5-10 stupi, in functie de tarie....dar totusi, dupa varachet, foloseste cineva si mavrirol? Nu exista VF ineficient, ci VF facut prost.
Am auzit ca: tratamentul cu VF l-am facut corect, doar ca nu am avut folie la stupi....da bv domnilor, si cum sa aiba efect tratamentul macar un pic acolo? Folia e scumpa, mavrirolul e scump....coloniile cum sunt primavara, nu tot scumpe? Si sa aloci 40 de lei de stup de tratament si 100 lei de mancare pentru fiecare stup, tot iesi mai in castig decat sa-ti moara si sa cumperi alte colonii.

Ieri am pus mancare la stupi si unul din ei ce m-a nelinistit, am tras de pe fundul stupului albinele moarte cat si paduchii morti ulterior tratamentului cu mavrirol.
De ce mai erau paduchi in stup? Ca am schimbat stupii cu altii igienizati inainte de a termina tratamentele datorita lazilor putine cu care jonglez. 2 fumuri cu VF si 2 benzi de mavrirol la stupul respectiv. Dupa mine e suficient, nici primavara trecuta n-am avut probleme cu varroa cu acelasi tratament efectuat. Ca fac 6 fumuri la stupi sau ca fac 2 si fac mavrirol la cateva zile dupa, nu e mare scumpete... in loc de 3 cutii VF iau 1 cutie VF si 6 de mavrirol, adica dublez costul tratamentului dar mavrirolul ala are efect 45 de zile prin contact. daca pun benzile la 5 septembrie, si caldurile si ghemurile sunt desfacute pana la 10 octombrie, in 3 saptamani albina din stup circula, au contact cu benzile si tratamentul e eficient.
Deci nu exista tratament ineficient....ineficient tratament la VF mi se pare cu varojetul....ala e un tratament asa, facut sa zici ca e facut, la ala nu e o eficienta mare....altfel mi se parea tratamentul cu benzile de varachet puse la ars pe tabla (asta ca o constatare).
Cat despre vecinul tau (pt almasel2011) daca stationeaza cu stupii normal ca toate i se par scumpe :)) dar acum daca vinzi un kg de miere iei 7 de zahar, unde-i scumpetea....si la 50 de stupi, cu 3 kg de miere face tratamentul cu VF de 4 ori. Sa nu te mire ca multi stupari is hapsani :))ne-am nascut sa fim asa :)).

Acid oxalic.
Sanatate tuturor apicultorilor

cristi75

Citat din: apivasmob din Ianuarie 20, 2015, 07:13:05 AM
Citat din: edward_w92 din Ianuarie 20, 2015, 12:08:25 AM
Eu nu vad unul, dar unul, din cate raspunsuri am citit, sa zica de Mavrirol...o fi auzit careva ca e tratament cu efect pe timp lung==45 zile de la deschidere si administrare? Stiu, e cam scump....30 ron/5-10 stupi, in functie de tarie....dar totusi, dupa varachet, foloseste cineva si mavrirol? Nu exista VF ineficient, ci VF facut prost.
Am auzit ca: tratamentul cu VF l-am facut corect, doar ca nu am avut folie la stupi....da bv domnilor, si cum sa aiba efect tratamentul macar un pic acolo? Folia e scumpa, mavrirolul e scump....coloniile cum sunt primavara, nu tot scumpe? Si sa aloci 40 de lei de stup de tratament si 100 lei de mancare pentru fiecare stup, tot iesi mai in castig decat sa-ti moara si sa cumperi alte colonii.

Ieri am pus mancare la stupi si unul din ei ce m-a nelinistit, am tras de pe fundul stupului albinele moarte cat si paduchii morti ulterior tratamentului cu mavrirol.
De ce mai erau paduchi in stup? Ca am schimbat stupii cu altii igienizati inainte de a termina tratamentele datorita lazilor putine cu care jonglez. 2 fumuri cu VF si 2 benzi de mavrirol la stupul respectiv. Dupa mine e suficient, nici primavara trecuta n-am avut probleme cu varroa cu acelasi tratament efectuat. Ca fac 6 fumuri la stupi sau ca fac 2 si fac mavrirol la cateva zile dupa, nu e mare scumpete... in loc de 3 cutii VF iau 1 cutie VF si 6 de mavrirol, adica dublez costul tratamentului dar mavrirolul ala are efect 45 de zile prin contact. daca pun benzile la 5 septembrie, si caldurile si ghemurile sunt desfacute pana la 10 octombrie, in 3 saptamani albina din stup circula, au contact cu benzile si tratamentul e eficient.
Deci nu exista tratament ineficient....ineficient tratament la VF mi se pare cu varojetul....ala e un tratament asa, facut sa zici ca e facut, la ala nu e o eficienta mare....altfel mi se parea tratamentul cu benzile de varachet puse la ars pe tabla (asta ca o constatare).
Cat despre vecinul tau (pt almasel2011) daca stationeaza cu stupii normal ca toate i se par scumpe :)) dar acum daca vinzi un kg de miere iei 7 de zahar, unde-i scumpetea....si la 50 de stupi, cu 3 kg de miere face tratamentul cu VF de 4 ori. Sa nu te mire ca multi stupari is hapsani :))ne-am nascut sa fim asa :)).

Acid oxalic.

cand aveam pana in 50 de familii cumparam si eu mavrirol si tare bun era , dupa aceea nu mi=am mai permis( chiar daca primeam mare parte din bani inapoi  toamna prin program trebuiau cumparate primavara  si eram cam inghesuit financiar)
anul acesta am cumparat de la targ taufluvanilat sub alta denumire ( cred ca mavric) , am impregnat sipci de lemn de 2-3 mm grosime cu substanta diluata si am tratat 150 familii cu 30 lei .
am si acum lemnusele in stupi si nu am observat nimic negativ  , ba din contra

neculai.luca

Am tratat (numai) cu VF în 2014 și am avut "probleme" !
Adică albine incapabile de zbor în fața stupilor și depopulări începând cam de la 1 iulie .
Dar nu pentru că VARACHETUL n-ar fi fost bun ( au căzut enorm de mulți varroa după primele 3 tratamente la 7 zile conform prospectului ) ci pentru că infestarea era deja foarte mare și mai tot puietul căpăcit ascundea varroa sup capac. Iar eu nu mă așteptam la așa ceva și n-am verificat imediat după salcâm cum stau cu infestarea.
La o astfel de infestare nici un medicament nu mai repară tot , cu atât mai puțin fumigațiile la 7 zile !
O primă concluzie : eu cred că se impune revizuirea prospectului la varachet , în sensul că schema de tratament recomandată până acum nu asigură o deparazitare eficientă în cazul unei infestări masive încă din iunie !
Deci este foarte important să verificăm cum stăm cu infestarea la început de iunie.
Sigur, dacă am făcut tratamente corecte toamna anterioară și dacă n-am fost reinfestați din diferite cauze, e posibil să nu avem infestare gravă la început de iunie.
Dar e f. important să verificăm și să tratăm dacă se impune !
Eu am recitit cartea lui Wolfgang Ritter- Bolile albinelor- și am constatat că multe amănunte le uitasem.
Mă gândesc că poate au mai uitat și alții, așa că reproduc și aici câteva pagini .


bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Și:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

filip

Medicul veterinar are o responsabilitate privind familiile de albine din zona.
Responsabilitate doar pe hartie,birocratic.
O schema de tratament revine in responsabilitatea apicultorului.
Daca ceri sfat medicului si in zona gasesti o farmacie veterinara singurul medicament pentru varroua e;
http://www.icbmv.ro/prospecte/varatraz_130056.pdf
Complicata situatia apicola datorita diferitelor interese..........
Cei care vind Varachet si Mavrirol sustin ca ei au dreptate,medicii veterinari spun ca Varatrazul e medicamentul recomandat.
Intre Varachet si Varatraz e diferenta de cantitate si pret.
Nimeni nu-si asuma ineficienta produsului........vinovat e apicultorul.
Caz rezolvat pentru functii bine platite care ar trebuii sa lucreze in favoarea albinei si prosperitatea apicultorului......!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

O familia de albine resimte ''atacul varooa'' in mod crunt in anul doi de infestare...in anul trei ori i-si ia zborul sau moare peste iarna.

Noi trebuie sa fim constienti ca VARACHETUL forte are nevoie de spatii perfect ermetice pentru o durata de 20 min , trebuie sa nu se umble la familie 1-2 zile...

Alternanta VF , mavrirol, mavric...poate mentine o infestare acceptabila.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Eugen B

Infestarea varroa are treaba si cu anii trecuti. Valter are dreptate. Deci daca este sa ne gandim bine si logic inseamna ca nici anii trecuti nu prea sa facut ca la carte treatamentele. Probabil ca pe viitor vor fi probleme din cauza tratementelor care nu sunt date corect.