Intrebare stup orizontal .

Creat de Lali_Hristu, Ianuarie 09, 2015, 05:22:53 PM

« precedentul - următorul »

Lali_Hristu

Salutare si La multi ani pe 2015 ! . Am si eu o intrebare . Doresc sa achizitionez un stup orizontal pe 18 rame cu urdinisul intr-o parte cu gratie hanemann pe mijlocul stupului . Se poate forma Cuibul intr-o parte pe 9 rame si in partea cealalta , dupa gratia hanemann sa se formeze magazia pentru miere ? va fii probleme pentru albine sa treaca prin cuib , dupa prin gratia hanemann ajungand la magazie sa depuna mierea pe rame ? astept pareri !

marian sima

De ce cu 18 rame?
Daca il folosesti intr-o stupina stationara e mai bun de 20 de rame.
10 rame cuibul si 10 magazia.
Nu e nevoie sa folosesti gratie haneman,i-ti trebuie doar o diafragma care sa permita accesul albinelor doar pe sub ia.
Daca pui magazia linga urdinis si cuibul in spate in timpul culesurilor vei avea recolta buna si cuibul mai putin blocat.



Lali_Hristu

#2
Va multumesc frumos domnule Marian pentru raspuns dar nu as vrea k matca sa depuna oua in magazie asta era ideea :) ... ci in  magazie sa ramana miere pura .

marian sima

Asta e ideiea cu diafragma ca matca sa stea in magazie.
Nu a trecut niciodata matca de diafragma,o spun din experienta,insa acea fanta prin care trece albina sa nu fie mai inalta de 8 mm.

feerary

Asa zic si eu.... mergi pe unu pe 20 sau  10 rame si magazie cu rama tot 1/1 si haneman intre daca vrei sa lucrezi cu acelas tip de rama (daca nu iti place multi etajatul).

oroles

La primavara vreau si eu sa folosesc diafragma cu gratie pentru orizontal. E la fel ca si cum ai avea cat. Eu detin orizontali pe 18 rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Lali_Hristu

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri . mai astept sugestii de la voi cu privire cu gratia hanemann la orizontal si daca ar fii probleme pentru albine de a trece din magazie in cuib dupa afara la cules si invers , daca ar ingreuna gratia procesul ! .

oroles

Citat din: Lali_Hristu din Ianuarie 09, 2015, 09:14:41 PM
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri . mai astept sugestii de la voi cu privire cu gratia hanemann la orizontal si daca ar fii probleme pentru albine de a trece din magazie in cuib dupa afara la cules si invers , daca ar ingreuna gratia procesul ! .
Daca ai doua urdinise cum am eu nu cred ca ar ingreuna procesul asa de tare. Culegatoarea se invata sa vina direct in partea fara puiet daca deschizi ambele urdinise.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Lali_Hristu

Oroles tu ai cu 2 urdinese si cu gratie sa inteleg ?

crisian-nicolae

Stup de 20 rame cu 4 urdinise
Momentan iernez 4 roi de cite 4 rame.

crisian-nicolae

Stinga 16 rame,dreapa 14 rame
Fiecare are cite 2 urdinisuri,si se pot ierna cite doua familii.

feerary

Citat din: Lali_Hristu din Ianuarie 09, 2015, 09:14:41 PM
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri . mai astept sugestii de la voi cu privire cu gratia hanemann la orizontal si daca ar fii probleme pentru albine de a trece din magazie in cuib dupa afara la cules si invers , daca ar ingreuna gratia procesul ! .
Marian ti-a scris clar ca in timpul culesului, "magazia" se pune in fata(la urdinis) si cuibul in spate... daca procedezi astfel, vei avea eficienta maxima. Bafta! :hi:

marian sima

Daca puneti gratie haneman s-ar putea ca albina sa treaca mai greu ,plus ca va costa si mai mult .
Diafragma o confectionati voi ,in peste 10 ani de folosinta nu am gasit nici o matca trecuta in magazie ,o singura data am gasi doua oua duse de albina,oua din care a tras botca.

Matca era mai slabuta si probabil mirosul de matca nu persista si in magazie .

oroles

Citat din: marian sima din Ianuarie 10, 2015, 08:42:03 AM
Daca puneti gratie haneman s-ar putea ca albina sa treaca mai greu ,plus ca va costa si mai mult .
Diafragma o confectionati voi ,in peste 10 ani de folosinta nu am gasit nici o matca trecuta in magazie ,o singura data am gasi doua oua duse de albina,oua din care a tras botca.

Matca era mai slabuta si probabil mirosul de matca nu persista si in magazie .
Cateodata, daca nu faci scandal esti bun la casa omului Mariane. :D Zi-mi si mie cum iti faci tu gratia Hanneman ca asta ma intreseaza. Dar sa nu vii cu vreo inventie proprie marca "Marian Sima" ca nu ti-o cumpar decat dupa ce e testata si omologata. La Apicola sunt foarte scumpe gratiile hanneman. 11 lei o bucatica de gratie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Un simplu PFL intarit pe margine,doar pe o parte.