Alibaba

Creat de marian sima, Ianuarie 02, 2015, 04:20:17 PM

« precedentul - următorul »

marian sima


oroles

Prin ce ai facut plata? Prin PayPal?
Sunt multe tepe pe Ebay si pe Alibaba.
Am patit-o eu anul trecut. Am facut in urma cu un an un abonament de hosting la o firma americana. Abonamentul expira in 30 decembrie 2014. Cu cateva zile inainte primesc un mesaj de la o alta firma ca imi expira contul si ca daca nu anulez reinnoirea de pe site imi vor trage din cont banii, automat. Eu, necunoscand firma am zis ca e vreun "scam" (inselatorie). Stiind ca abonamentul pe anul precedent a fost de 9.90 Euro am zis ca nu e o problema daca imi trag din cont acesti bani. Ma trezesc in data de 29 decembrie cu 56.62 Euro trasi din cont de noua firma (un vendor pentru firma la care am facut eu contract initial, care si-au pus si ei comision).  Verificand actele, am vazut ca mi-am dat acordul pentru tragerea sumei automat, insa nu pentru suma de 56,62, ci pentru suma de 9.90. Am facut dezbatere. Firma americana, dupa ce le-am adus argumentele mele au fost de acord sa imi restituie banii. PayPal-ul, in urma dezbaterii, nu mi-au dat dreptate insa au zis ca imi vor returna banii. Americanii au fost smecheri. Imediat ce mi-am facut contul la ei si le-am platit, mi-au cerut buletinul in copie, chipurile deoarece sunt multi hackeri si trebuie sa stie si ei pe cine gazduiesc. Am fost de acord sa le dau copie, cu unele date blurate (CNP, SERIE si NR). Au folosit probabil acordul meu si buletinul ca argument ca in ceea ce au facut ei nu este nimic ilegal.  Astept sa imi primesc banii si imi sterg contul de PayPal. Nu credeam ca cineva poate sa iti traga bani din cont prin PayPal fara a fi autorizata plata de mine. Chiar sa fi fost asa cum zic americanii, poate voiam sa fac plata dintr-un alt cont platitor!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Si daca cumperi de la chinezi iti vine pachetul in vama si trebuie sa platesti si taxele vamale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Am cumparat de pe Amazon si sunt seriosi sti de la inceput cat te costa
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Am vazut pe alibaba hranitoare ieftine de la chinezi (0.1 Euro), numai ca trebuie sa cumperi in cantitati mari. :D Se combina cineva la afacere?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

ce fel de hranitoare ?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

virgiliu

au chinezii pt. alb de 2 litri și sec?

oroles

Citat din: virgiliu din Ianuarie 02, 2015, 08:19:58 PM
au chinezii pt. alb de 2 litri și sec?
Fa-mi o traducere ca nu inteleg ce vrei! :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

VREA VIIIIIIN!
Nu pricepe ca astia mici cu ochii oblici stiu sa cloneze numai electronice...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kov iulian

Citat din: marian sima din Ianuarie 02, 2015, 04:20:17 PM
Salutare .
A achizitionat careva produse de pe acest site.http://www.alibaba.com/premium/rtv_silicone_sealant.html?uptime=20140612&ptsid=1012000052988556&crea=46690535660&plac=&netw=g&device=c&ptscode=0110202010010001
Ce puteti spune de durata trensportului,costul transportului si seriozitate .
Din cate vad Alibaba este un portal unde diversi vanzatorii si cumparatorii se intalnesc. Produsele nu sunt vandute de catre Alibaba.
Din cate am gasit pe net astia de la Alibaba au si un serviciu Escrow dar este folosit de catre clienti doar pentru valori mari de bani. (Probabil costa ceva si la valori mici nu se merita)
In teorie  le dai lor banii si dupa ce primesti produsul si esti multumit doar atunci ei ii il platesc pe comerciant.


Pe un site de afara unii spun cum sa te feresti de tepe: http://andrewminalto.com/alibaba-scam-exposed/

1) Cumparati de la vanzatorii ce au mai mult de 3 ani de cand sunt acolo. ( Au o sigla Gold Supplier )
Pentru a primi acea sigla Gold Supplier vanzatorii trebuie sa palteasca o taxa de cateva sute de dolari pe an si se pare ca teparii nu dau bani astia.
2) Cumparati de la cei ce nu au avut plangeri in ultimele 90 de zile.
3) Cumparati doar de la cei ce accepta serviciul Escrow chiar daca nu vreti sa il folositi in achizitie.
( probabil il costa ceva si pe cumparator daca il foloseste)
4) .............................
5) Cumparati de la cei ce posteaza si imagini video din fabrica ( probabil pe la profilul companiei ).
6) Verificati daca au si site, cu cat e mai vechi domeniul cu atat mai bine. Denota seriozitate.
7) Verificati profilul acelei companii daca au participat la targuri cu vanzare.
8) Cautati date pe google despre acea companie.
9) Cand primiti factura proforma verificati daca contul bancar si adresa sunt acelasi ca datele din profil de pe Alibaba.
10) Daca singurele metode de plata acceptate de catre vanzator sunt Western Union si Money Gram nu faceti afaceri cu ei.
    Sunt ok doar platile direct in contul lor bancar sau prin paypall.

marian sima

Firma de la care vreau sa cumpar este o firma chinezeasca mare .
Produsele acelei firme sant vandute la pret triplu in Romania,problema nu este asta ci faptul ca in Romania acele produse le gasesc decat la o firma.

Firma care a vazut ca sant client fidel si a mers pe faptul ca dupa un timp poate sa ma fure la cantar ,am semnalat problema insa acum nu ma mai fura la cantar ci adauga elemente straine in marfa respectiva,elemente care se depune pe fundul recipientelor.

Intrun moment cand asteptam marfa la firma respectiva am vazut recipientele de la fabrica din china ,am luat un recipient am cautat firma si am regasit-o pe acest sait.

Treaba este ca eu nu cunosc engleza si nici nu stiu modalitatile de plata si unde trebuie sa faci cont ca sa platesti marfa ,de acea am apelat la dv.



marian sima

Multumesc de informatii.

Kov iulian

Va recomand un cont de paypall legat de un cont de card pe care nu tineti multi bani, veti face platile mult mai usor si puteti contesta anumite plati.

https://www.paypal.com/ro/cgi-bin/webscr