Ce am facut in 2014? Ce am invatat in 2014?

Creat de oroles, Ianuarie 01, 2015, 10:27:09 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Anul trecut m-a facut sa imi schimb opinia despre administrarea zaharului la albine. Daca pana anul trecut nu eram de acord cu hranirea albinelor cu zahar nici pe timpul verii, anul acesta mi-am schimbat opinia. Intr-un an apicol ca 2014 e nevoie de hraniri cu zahar. Nu prea il intelegeam pe Dragos cand umbla disperat cu siropelul la albine, mi se parea ca exagereaza, insa mi-am dat seama ca nu e chiar asa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

si administrarea de hrana isi are rostul ei.




happy

Eu am inceput deja sa dau pe deasupra ramelor sirop 2/1 conform indicatiilor pretioase ale dnei dr Chirila care pe langa cresterea matcilor ne-a tinut adevarate lectii de apicultura.Am incercat sa le dau si la punga deasupra ramelor dar este inca prea rece si albinele prefera turtele proteice.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

MOTANUL

Eu acum am o familie la care pe 2 rame scoase nu am vazut 1 fagure cu miere capacita; In afara de puiet erau ramele goale.

Eu credeam ca familia are hrana ca am pus un sirop proteic in punga acum 2 saptamani; Si albinele nu au putut sa gaureasca punga  :sad:
Asa ca au consumat saracele putina miere ramasa pe colturi (care acum nu mai era);

Greseala mare a fost anul trecut ca nu am administrat hrana (sirop când era indicat); M-a pacalit timpul favorabil - urmat de racirea brusca a vremii.
Azi vreau sa cumpar un hranitor de podisor si sa le las hrana sa treaca astea 2-3 saptamani pana incep sa aduca singure.
Greseala a doua a fost ca intr-un an foarte prost dintr-o familie am facut 3. (combinat cu un cules foarte prost, familia nu a putut sa-si sustina cu hrana cresterea populatiei). Au fost saptamani intregi in care a plouat aproape in continuu.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

happy

Citat din: MOTANUL din Martie 23, 2015, 10:50:25 AM
Eu acum am o familie la care pe 2 rame scoase nu am vazut 1 fagure cu miere capacita; In afara de puiet erau ramele goale.

Eu credeam ca familia are hrana ca am pus un sirop proteic in punga acum 2 saptamani; Si albinele nu au putut sa gaureasca punga  :sad:
Asa ca au consumat saracele putina miere ramasa pe colturi (care acum nu mai era);

Greseala mare a fost anul trecut ca nu am administrat hrana (sirop când era indicat); M-a pacalit timpul favorabil - urmat de racirea brusca a vremii.
Azi vreau sa cumpar un hranitor de podisor si sa le las hrana sa treaca astea 2-3 saptamani pana incep sa aduca singure.
Greseala a doua a fost ca intr-un an foarte prost dintr-o familie am facut 3. (combinat cu un cules foarte prost, familia nu a putut sa-si sustina cu hrana cresterea populatiei). Au fost saptamani intregi in care a plouat aproape in continuu.
Punga  daca este inmuiata in sirop inainte de a o pune deasupra ramelor nu se poate sa nu fie luata de albine.Eu am incercat prima data sa o intep cu acul dar a curs siropul.
Hranirea cu zahar este foarte indicata la astfel de manifestari ale climei.Saptamana viitoare infloreste rapita si deja se anunta vreme urata.Siropul este foarte necesar pt. dezvoltarea familiei in speranta (moare ultima)ca la salcam vom avea vreme mai buna ca anul trecut.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

trantore

#35
Citat din: MOTANUL din Martie 23, 2015, 10:50:25 AM
Eu acum am o familie la care pe 2 rame scoase nu am vazut 1 fagure cu miere capacita; In afara de puiet erau ramele goale.

Eu credeam ca familia are hrana ca am pus un sirop proteic in punga acum 2 saptamani; Si albinele nu au putut sa gaureasca punga  :sad:
Asa ca au consumat saracele putina miere ramasa pe colturi (care acum nu mai era);

Greseala mare a fost anul trecut ca nu am administrat hrana (sirop când era indicat); M-a pacalit timpul favorabil - urmat de racirea brusca a vremii.
Azi vreau sa cumpar un hranitor de podisor si sa le las hrana sa treaca astea 2-3 saptamani pana incep sa aduca singure.
Greseala a doua a fost ca intr-un an foarte prost dintr-o familie am facut 3. (combinat cu un cules foarte prost, familia nu a putut sa-si sustina cu hrana cresterea populatiei). Au fost saptamani intregi in care a plouat aproape in continuu.

eu in 2013 din unu am facut 5.......  da le-am dat sirop..... mai ales in toamna

dupa rapita a vrut sa roiasca si lam impartit in 3    la floarea soarelui matca batrana a vrut iar sa roiasa....   asa ca iar l-am inpartit in 3 (de data asta am omorat matca batrana) si am ajutat 2 roiuri din ultima tura cu cate o rama de puiet de la primele doua......  si sirop la toate.... dupa calculul meu, cred ca am bagat aproape 30 kg de zahar

in 2014 la 5 stupi am dagat in martie 15kg apifona.......  ca dupa rapita sa le culeg din pomi   acu am 9 si am 3 stupi goi pregatiti


Ce am invatat?  daca vor sa roiasca.....  tot roiesc  doar stupul roit artificial nu l-am cules din pomi
la patru stupi am taiat aripa la matca sa inpiedic roitul.....  nu recomand...  daca lasi o botca o sa apara si altele deoarece matca batrana depune oua
anul asta la care vad botci.....  o sa omor matca si o sa las numai o botca nu 2 sau 3 pentru ca la iesirea primei matci nu sunt roase celelalte ->una tot roieste

am pregatit 2 caturi 1/2pentru fiecare stup pentru a evita blocarea cuibului cu miere pana o capacesc in cat(sper sa fie de ajuns)
trebuie sa controlez cuibul sa nu am din nou 4 rame cu pastura

si in legatura cu gratia haneman.....  nu prea se urca albina pe ramele din cat, stau gramada jos... exceptie la cei la care o am de metal





MOTANUL

Citat din: trantore din Aprilie 22, 2015, 10:34:31 AM

la patru stupi am taiat aripa la matca sa inpiedic roitul.....  nu recomand...  daca lasi o botca o sa apara si altele deoarece matca batrana depune oua
anul asta la care vad botci..... 

Sau poti sa folosesti asta in avantajul tau: Sa ai botci de la o familie recordista la fiecare 2 saptamani pe mai multe luni; Dar trebuie sa stai cu ochii ca pe butelie pe stupul ala sa nu iti scape vreuna. Si dupa ce te plictisesti de botci de schimbare linistita (era un calcul in carte cate poti sa obtii) - lasi una si in familie sa schimbe matca batrana.
Iti asiguri un necesar de botci pe 2-3 luni (mai-iulie); Eu asta ma gândeam sa fac;
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

trantore

recordista......  nu stiu daca la 9 familii pot vorbi de asa ceva..... mai ales ca nu le-am bagat mancare la fel in primavara
     Am totusi una de care imi place 8 rame de puiet si doar putin polen in rame, dar nu au urcat inca in cat, pe cand la altu se pregaterc de capacit
cred ca jumate din matci o sa le schimb  de la unu care capaceste si jumate de la cel intarziat