Panza de circular cu pastile Widia

Creat de Alutus, Decembrie 29, 2014, 12:52:10 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Doresc sa cumpar o panza  de circular ,cu pastile Widia. Preturile din magazine, variaza intre 18 lei si 150 lei pentru o panza cu d=250 mm, in functie de firma. Cum se comporta cea de  18 -20 lei ,made in PRC. Ce durabilitate au placutele?
Sa nu uiti Darie!

andrei_georgian

Salut,
Am folosit eu din alea cu 18-20 lei..se duc destul de repede placutele, facand o socoteala cat am dat pe ele mai bine luam de la inceput una mai scumpa si gata :D
acum depinde si cat de mult o folosesti  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Alutus

Nu am lucrat nici odata cu Widia. Ce se intampla, la cele din PRC, se desprind pastilele sau se stirbesc?
Sa nu uiti Darie!

crisian-nicolae

Si una si alta. :)
Sunt pinze de circular de 250mm la pretul de 60roni in supermarcheturile de bricolaj.(DD.....) :wink2:

bucovineanu

Am nevoie de o panza de circular de 10" (254mm) cu gaura de 1" (25,4mm) si cu pastila widia cat mai subtire 1,7-1,8mm. Multumiri daca ma poate indruma cineva la un vanzator.

ionel07196555

Am cautat si eu asa ceva dar mai de calitate nu se gaseste
E foarte riscanta .
Am luat de 2 de la Bazar dar nu tin pastilele si taetura arata urit .

apivasmob

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 02, 2015, 04:31:24 PM
Am nevoie de o panza de circular de 10" (254mm) cu gaura de 1" (25,4mm) si cu pastila widia cat mai subtire 1,7-1,8mm. Multumiri daca ma poate indruma cineva la un vanzator.
Incearca la Codlea la POPA srl
Sanatate tuturor apicultorilor

cristian bh

Circularul Bosch,si Makita,culisabil pe sina au panza de 254mm si 2 mm grosime,gaura de 30mm,se poate face reductie,sunt destul de calitative,...de 1,8 nu cunosc,magazinele de profil sau cele pe internet au cu siguranta.

uve

Popa SRL mi-a tras o teapa .Am comandat doua freze care functionau la 17 mii de ture. Le-am scris asta pe desen si le-au echilibrat de toata prastia. O freza frontala cu coada au facut-o ca de mamaliga : corpul frezei+ coada din aluminiu. A mers doua rotatii . Am trimis-o inapoi si n-am mai vazut nici banii nici freza. Problema au rezolvat-o cei de la Asco Tools Codlea. In Panze subtiri stiu ca sunt experti cei de la CMT Italia. O sa caut maine in cataloagele de atelier sa vad ce gasesc .Au distribuitor la Brasov. Recomandarea mea este ca panzele subtiri sa fie de buna calitate , altfel devin periculoase. Multe circulare nu au aparatoare sus iar o pastila desprinsa poate face ravagii .
La alegerea panzei trebuie tinut cont de materialul de croit. Cele cu multi dinti nu se folosesc la lemn masiv mai ales la rasinoase . Ele se recomanda la pal melaminat , OSB si stratificat. Mai sunt altele cu dintii inclinati pe spate. Daca nu au foarte multi dinti fac o taietura fina mai ales perpendicular pe fibra. Se folosesc pentru taierea aluminiului .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

cristian bh

Si eu la freze tot cu Asco lucrez si ascutitul de asemenea!Dna Emesse,sarumana! :i_love_you:
Panzele enumerate mai sus le am de ani buni,cu cea Bosch spintec pe circular esente tari,stejat,frasin etc si merge bine,nu ai ce sa le reprosezi,nici un dinte sarit!

bucovineanu

Mie imi trebuie la un circular de retezat. As dori sa fie subtire pentru a nu forta motorul. Cred ca o sa cumpar una cu gaura de 30 si o sa-i fac reductie. Mai intai o sa probez cu o panza pe care o am insa e mai groasa.

cristian bh

Tocmai pt retezat  sunt concepute cele doua.
In jur de 80 lei era in Oradea o panza makita.

Alutus

Citat din: uve din Ianuarie 02, 2015, 08:39:39 PM
iar o pastila desprinsa poate face ravagii .
Din acest motiv, am renuntat la achizitia unei asemenea panze. Cunosc un asemenea caz. Folosesc doar panze fara pastile. Voi cumpara panze Pilana. Sunt foarte bune si de 2 ori mai ieftine decat panzele asemanatoare de la Bosch. In plus au posibiltatea reascutiriii iar daca sunt ascutite corect , se obtine o calitate foarte buna a taieturii.
Sa nu uiti Darie!

cristian bh

Citat din: Alutus din Ianuarie 03, 2015, 11:24:12 AM
Citat din: uve din Ianuarie 02, 2015, 08:39:39 PM
iar o pastila desprinsa poate face ravagii .
Din acest motiv, am renuntat la achizitia unei asemenea panze. Cunosc un asemenea caz. Folosesc doar panze fara pastile. Voi cumpara panze Pilana. Sunt foarte bune si de 2 ori mai ieftine decat panzele asemanatoare de la Bosch. In plus au posibiltatea reascutiriii iar daca sunt ascutite corect , se obtine o calitate foarte buna a taieturii.

Asta-i ca-n povestea cu drobul de sare!
Si dintr-un  avion poate sa-ti  cada ceva in cap,.............mai moale,mai tare,depinde de,,,,,,,persoana! :P

bucovineanu

Si eu sunt foarte multumit de panzele de la Pilana. Cele de la Boch sunt fabricate in China la fel ca aproape toate celelalte scule Boch. Nu stiu ce sa zic de Makita.