"... și apicultorii – obligați să își certifice produsele..."

Creat de ionelnistor, Decembrie 26, 2014, 03:08:42 PM

« precedentul - următorul »

cristi75

am citit articolul si din ce am inteles eu se adreseaza celor care amesteca miere sau alte produse ale stupului cu plante medicinale si le vand ca stimulente sau suplimente alimentare, ca sa nu le zica direct medicamente , cu asta sunt da acord ca trebuie verificate si reglementate pentru ca am vazut apicultor pe taraba caruia gaseai amestecuri pentru toate bolile inclusiv sida si cancer , facute din miere polen plante, etc.
din ce am inteles poti vinde in continuare produse apicole neprelucrate si neamestecate cu plante sau altceva
plantele medicinale sunt arma cu doua taisuri ce ajuta pe o parte pot strica pe alta deci nu ar trebui lasat orice neinstruit sa le vanda ca medicamante
gasesc deci aceasta initiativa nu numai normala ci si absolut necesara si in folosul consumatorilor



Procedura de notificare se aplică tuturor produselor încadrate ca suplimente alimentare (produse de uz intern) sau produse de uz extern pe bază de plante medicinale, aromatice şi produse ale stupului, înaintea introducerii lor pe piaţă, pentru comercializare.

filip

@cristi75,
e scris negru pe alb ,deci si mierea fara amestec intra la produsele stupului;
http://agrointel.ro/wp-content/uploads/2014/12/Ordin_privind_procedura_de_notificare_23_12_2014.pdf
PAGINA 10
d) produse apicole: polen, păstură, lăptișor de matcă, propolis, extracte de larve de
albine/trantori și alte produse apicole, amestecuri de produse apicole și/sau amestecuri de
produse apicole cu plante medicinale și aromatice și/sau alte produse de origine animală
și/sau uleiuri esențiale, vitamine, minerale și alți nutrienți;
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristi75

da am citit mai bine si ordinul, intr=adevar  se da si lista cu ce se considera suplimente si ma bucur sa nu vad mierea trecuta acolo
probabil se va scoate si polenul si propolisul daca asociatiile se vor implica
in lik=ul de mai jos se reglementeaza mierea


http://www.monitoruljuridic.ro/act/ordin-nr-1-093-din-19-septembrie-2014-privind-modificarea-i-completarea-ordinului-ministrului-agriculturii-p-durilor-apelor-i-mediului-al-ministrului-s-n-t-ii-i-al-pre-edintelui-autorit-ii-na-ionale-pentru-162040.html

bucovineanu

Daca asta e articolul incriminat au oarecare dreptate. Vad ca mierea in stare naturala nu e incriminata.  Adevarul e ca prin piete se vand tot felul de amestecuri de miere si alte produse apicole si daca vorbesti cu vanzatorul iti explica faptul ca sunt leacuri universale pentru toate bolile din lume. Si polenul sau laptisorul de matca sunt considerate leacuri minune.
Am vazut o emisiune in care se demonstra ca polenul,  in afara de proteine, nu prea are alte principii miraculoase.

filip

d) produse apicole: polen, păstură, lăptișor de matcă, propolis, extracte de larve de
albine/trantori și alte produse apicole, amestecuri de produse apicole și/sau amestecuri de
produse apicole cu plante medicinale și aromatice și/sau alte produse de origine animală
și/sau uleiuri esențiale, vitamine, minerale și alți nutrienți;

MIEREA intra la ALTE PRODUSE APICOLE.
Textul e scris pervers,nu e specificata MIEREA dar e specificata in formularea SI ALTE PRODUSE APICOLE
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

La noi e posibil sa fie interpretat si asa textul de lege. In Romania e posibil orice. Taxele pentru certificare sunt enorme. Astia vor sa distruga pe oricine care vrea sa produca ceva in Romania.

oroles

Citat din: banateanul din Decembrie 27, 2014, 12:16:12 PM
Haideti sa facem o actiune concertata pentru a amenda aceste aberatii si abuzuri nesimtite a decidentllor sa luam pozitie cu totii,sa nune mai lasam terfeliti de niste vremelnici mizerabili care isi bat joc de Maria Sa poporul romin poate ar trebuisa ia aminte la colindul celor din Finteus care e o fresca si avertisment la toate abuzurile la care am fost supusi din1989 si pina in prezent.
      Haideti sa fim uniti si activi.
       Sarbatori fericite tuturor, La multi ani
                  Banateanul

Eu zic sa ducem niste stupi la intrarea la Ministerul Agriculturii mai spre vara incolo.  :rotfl: =))
E cea mai buna petitie. Am doua familii ochite pentru asa ceva. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: romikele din Decembrie 27, 2014, 12:47:26 PM
Cineva cu talent la scris ar putea face o epistola cu toate faradelegile savarsite si planuite si sa o trimitem noului Presedinte al Romaniei!


..aseara luind la repezeala informatia data de catre Filip, nu am mai citit acel articol si chiar credeam ca va disparea nenorocirea care s-a abatut peste apicultura, nenoricirea numita ANARZ.
La atentionarea dl-ui Romikele mi-am dat seama ca m-am inshelat in prima faza ..... si azi citind acel articol, plus adunind ceva informatii cu 2-3 telefoane ,....  punindule cap la cap imi da imaginea reala a mafiei care pune stapinire pe apicultura.

Le-am adunat , le-am pus cap la cap si imi apare ca ... in apicultura romaneasca a aparut de ceva timp un nou acarian, PADUCHE pe intelesul tuturor..

Mai intii acel "paduche" a stat si a mirosit cum bate vintul in apicultura ca apoi sa i-si gaseasca gazda sa poata suge si el ceva.
La inceput  s-a pupat cu unu si altul din cei care ocirmuiesc apicultura in Romania ca apoi sa-si ceara dreptul de smecher ca de eu va ajut pe voi dar voi sa cotizati la mine . La inceput timid doar ceva autorizari cu cei care vind material biologic... .. apoi a vrut sa-si traga parte babana prin metoda "MICROSOFT" ca a promovat materialul biologic la PNA, aia 8 milioane pt sistemul informatic dar a aflat de dosarul Microsoft si a stat chitit ca altfel risca sa ajunga dupa "fileu"...


...  si cum ajungea la toate tirgurile ca era "invitat" sa ne prosteasca ca apicultura nu poate merge fara ANARZ ... acolo la tirguri,  vazut ce bani frumoshi se fac la tirguri cu amestecurile de produse apicole si plante medicinale si9 ia cazut fisa.

... de ce sa se mai incurce cu  shpaga, care o lua ca baga ceva amici pe tarabe cu pozitii mai bune la vinzare la tirguri ??..  cind poate sa-si traga parte legala din autorizarea a ce vind comerciantii de produse si leacuri minune pe baza de plante medicinale si produse apicole .

Si cum naibii sa te duci la ANARZ sa i-ti autorizezi ce se vinde in special la tirgurile organizate acum mai peste tot..??... trebuia schimbat numele institutiei care capuseaza apicultura de citiva ani in Romania si astfel a aparut o noua "institutie" care se ocupa de toate cele dinainte plus bomboana pe coliva "autorizarea produselor apicole @ medicinale... .




ionelnistor

Dragi colegi,
Incerc sa privesc situatia intr-un mod inocent,adica ca si cum nu ar fi nimic nociv si pervers in aceasta intentie politica.
Asa cum spuneam partea "inocenta" este "determinarea", constrangerea de a strange randurile si a ne constitui, organiza in grupuri mari de producatori. Numai astfel poti plati toate taxele si birurile, altfel ca simplu producator nu avem nici o sansa!
Fara sa acceptam iluzia ca ordinul este corect, fara intentii vadite de a crea monopol si a ne jupui pe mici producatori, este clar ca doresc a gasi orice forma de a mai fura ceva sau incasa "comisioane", spagi...
Imi pare rau pentru pesimismul abordat fata de actuali guvernanti, dar sunt mai nocivi decat varoua...

filip

Apicultura e o ramura liberala,se practica individual.Iar ASOCIEREA e o optiune nu o OBLIGATIE.
Restul sunt povesti,constrangeri de genul asta impinge apicultorul cinstit sa desfasoare activitatea in ilegalitate.
Prohibitia in SUA nu a eradicat  consumul de alcool..............a fost mult mai dorit
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Voi nu priviti situatia in ansamblu ! ridicati ochii din pamant si priviti in jurul vostru ! Voi chiar nu intelegeti ce se intampla in jurul vostru ???

viorel55

                                                                                                                                                           ANEXA 1   
                                                                                                                                                                                                                                                   "In  categoria suplimentelor alimentare sunt incluse:
.................................................................................................................................................................................
         d) produse apicole: polen, păstură, lăptișor de matcă, propolis, extracte de larve de
albine/trantori și alte produse apicole, amestecuri de produse apicole și/sau amestecuri de
produse apicole cu plante medicinale și aromatice și/sau alte produse de origine animală
și/sau uleiuri esențiale, vitamine, minerale și alți nutrienți; 
                                                                                                                                                                                                                                               Este interzisă comercializarea suplimentelor alimentare predozate, fără a fi ambalate.
Intrarea pe piața a suplimentelor alimentare se face în urma notificării și obținerii avizului/
certificatului de notificare".



__Comentariu:___
Acestea ar fi principalele prevederi care ne intereseaza pe noi,apicultorii.
Observati  ca  la produse apicole nu este trecuta si mierea,deci pentru aceasta nu se solicita notificarea,dar pentru polen,pastura si propolis se va cere notificare.Cred ca am putea solicita ca si aceste ultime 3 produse sa fie scoase din lista  pe considerentul ca sunt produse naturale  asupra carora nu se intervine cu nimic( daca se vand fara a fi amestecate cu alte produse).

filip

@viorel 55
d) produse apicole: polen, păstură, lăptișor de matcă, propolis, extracte de larve de
albine/trantori și alte produse apicole
SI ALTE PRODUSE APICOLE.
Poti preciza care sunt alte PRODUSE APICOLE inafara de cele enumerate.
Textul e scris pervers sa nu scrie MIERE au scris SI ALTE PRODUSE APICOLE
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

Citat din: viorel55 din Decembrie 28, 2014, 11:36:36 AM
                                                                                                                                                           ANEXA 1   
                                                                                                                                                                                                                                                   "In  categoria suplimentelor alimentare sunt incluse:
.................................................................................................................................................................................
         d) produse apicole: polen, păstură, lăptișor de matcă, propolis, extracte de larve de
albine/trantori și alte produse apicole, amestecuri de produse apicole și/sau amestecuri de
produse apicole cu plante medicinale și aromatice și/sau alte produse de origine animală
și/sau uleiuri esențiale, vitamine, minerale și alți nutrienți; 
                                                                                                                                                                                                                                               Este interzisă comercializarea suplimentelor alimentare predozate, fără a fi ambalate.
Intrarea pe piața a suplimentelor alimentare se face în urma notificării și obținerii avizului/certificatului de notificare".



__Comentariu:___
Acestea ar fi principalele prevederi care ne intereseaza pe noi,apicultorii.
Observati  ca  la produse apicole nu este trecuta si mierea,deci pentru aceasta nu se solicita notificarea,dar pentru polen,pastura si propolis se va cere notificare.Cred ca am putea solicita ca si aceste ultime 3 produse sa fie scoase din lista  pe considerentul ca sunt produse naturale  asupra carora nu se intervine cu nimic( daca se vand fara a fi amestecate cu alte produse).

La produsele scoase la vinzare nu exista obligatia sa existe BULTINE de ANALIZA de la DSV..??
...de ce  ne trebuie si "inventia"  care se numeste notificarea și obținerea avizului/certificatului de notificare

Specific "logicii"  ANARZ... daca albinele sunt numarate de alte institutii de ce sa nu le numaram si noi si tot asa la produsele apicole daca produsele au buletine de analiza DSV de ce sa nu ne bagam si noi pe fir si sa inventam notificarea și obținerea avizului/certificatului de notificare

pharaonu75

#29
Filip are dreptate! In momentul in care folosesti sintagma "alte produse apicole", incluzi in lege tot ce inseamna produs apicol dar nu a fost mentionat in insiruirea de mai inaninte. Iar cum principalul produs al stupului si cel din care se obtin cei mai multi bani este mierea, includerea acesteia in mod clar in insiruire ar fi aratat apicultorilor unde anume se tinteste!
Este o smecherie politica foarte eficienta in Romania. Cand a taiat 25% din salariile bugetarilor, Emil Boc a precizat faptul ca aceste taieri nu vizeaza si angajatii SNCFR, deoarece aceasta societate primeste doar 50% bani de la stat, restul se autofinanteaza. A facut precizarea asta pentru a linisti spiritele cfr-istilor si a-i determina sa nu participe la grevele si protestele care erau in plina desfasurare... iar cfr-istii au pus botul... Boc nu le-a taiat un sfert din salariu, in schimb i-a trimis in somaj tehnic/concediu fara plata trei luni, adica le-a dat salariu intreg trei sferturi din an, iar un sfert din an nu le-a dat nimic... rezultatul? 25% din veniturile anuale au fost taiate, deci aceeasi Marie dar cu alta palarie... sau chiar mai rau.

Un principiu de drept spune "unde legea nu distinge, nici noi nu distingem", adica acolo unde legea nu precizeaza in mod expres ceva, nimeni nu are dreptul sa o faca... Legea nu precizeaza in mod expres "miere", insa precizeaza expres "alte produse apicole". Poate spune cineva, in mod cert, ca in momentul in care se va aplica legea, mierea nu va fi inclusa? Ofera cineva vreo garantie ca mierea va fi exclusa de la aplicarea legii, desi este un "produs apicol"?
Modul in care a fost redactata aceasta lege este o magarie imensa, o bataie de joc la adresa apicultorilor, o jignire adusa acestora si o uriasa manifestare de dispret fata de inteligenta lor. Legiuitorul NE CREDE PROSTI!
Cunosc o serie de ordine ale ministrului sau de legi care au fost date doar pentru a se putea justifica "avem o lege/ordin care reglementeaza acest aspect/domeniu", insa care erau total inaplicabile (asta se si dorise) deoarece se bateau cap in cap (in mod voit) prevederile din articolele, uneori chiar consecutive, ale acelui act normativ.

Legea asta nu este redactata pervers, ci CURVESTE in cel mai pur si strict sens... adica ROMANESTE.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube