Prin noi insine!

Creat de Cristel, Decembrie 17, 2014, 02:03:42 AM

« precedentul - următorul »

vulpea

cu acelasi respect ati raspund : esti complect eronat cu privire la maghiari in ceeace priveste 'densitatea pe cap de locuitor' in Bucuresti.poti sa fi tare uimit daca ai sti ca...ca numar,in Bucuresti sunt mult mai multi decat,culmea, in multe localitati cu etnie 100 % maghiara !te pot contrazice cu experianta proprie:am luat,prin sindicat pe vremea lui Ceasca,bilet familie la tratament in Sovata(cu gandul ne preconceput  de a-i cunoaste direct 'acasa la ei' pe maghiari).te asigur ,ca din 12 zile doar 2-3 zile am luat masa (atata am rezistat) dupa care mi s-a facut rau dela mancare incat am fost nevait sa vand la bisnita 2x9 zile(recuoerare cat de cat banii).chiar dela acea data am aflat de 'plansetele' romanilor din zona,dela un calugar(rele tratamente dela maghiari la romani) si mai ales ca inca dela acea data SOVATA ERA CU TOTUL PROPRIETATEA SECURITATII MAGHIARE DIN UNGARIA !!! asta nu mi-o poate contesta nimeni din ceeace am trait pe pielea mea !!! sper ca intelegi despre ce vorbesc.asta sa insemne BOZGOR ?

vulpea

PS.si ultimul pe aceasta tema:am facut armata la Caransebes,la batranete(10 ani dupa ce am terminat facultatea)bineinteles la o companie TR.eram 30 oameni la TR din care 10 unguri.afla ca astia 10 au 'razbit'pe ceilalti 20 prin nesociabilitate si atitudine ostila,desi la acea data si in acea oerioada de TR nici macar n-am apucat sa ne manifestam vreo ostilitate dintr-un anumit motiv(aram toti in aceeas'galeata' de disconfort si totusi...).poate totusi vezi care-i diferenta dintre romani si maghiari(unii 'inadmisibil' de toleranti-romanii si ceilalti 'inadmisibil' de intoleranti,fara motiv, -maghiarii).si despre ce mai vorbim ? sper ca nu ai uitat agrsivitatea extrema a minoritatii maghiare fata de romani la Tg.Mures/1990.

stefan1

  Sunt de parerea lui Ciucur. N-am cunoscut prea multi unguri, dar cei cunoscuti mi-au parut chiar OK. Am avut si cativa colegi de facultate, chiar de camera, si ne-am inteles foarte bine. A trebuit sa imi plombez o masea si eram in secuime. Doctorita, unguroaica, si-a dat tot interesul. Ba imi amintesc de o faza, ca sa vada bine unde lucra mi-a tras capul aproape de pieptul ei (eram tineri amandoi) si mi-a spus "mushca una!" (voia sa spuna sa inchid odata gura, ca sa se muleze plomba inca neintarita sa se potriveasca cu maseaua opusa). A fost una din cele mai bine executate plombe.
  Eu zic ca e nevoie de intelegere. Sigur ca la maghiari le mai placea daca romanii trebuiau sa invete limba lor si nu invers. De asemenea daca ei luau deciziile principale macar in ceea ce ii priveste si sunt mai nemultumiti decat romanii cand vad ca tara este condusa prost. Pe de alta parte am vazut emisiuni de folclor organizate de Vitalian Vaida, unele in localitati cu populatie mixta si surprinzator de multi maghiari participau la acele serbari si se distrau alaturi de romani. Extremisti sunt de ambele parti si ar trebui ca fiecare parte sa isi tempereze extremistii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

In 2012 am trecut prin secuime in drum spre o conferință la Cluj. La Târgul Secuiesc am alimentat masina cu benzina. La benzinarie nu voia sa imi ia banii pentru ca vorbeam in romana! După ce am început sa imi arat nemultumirea si sa ma enervez omul mi-a luat banii. Problema nu era ca nu intelege romana ci ca ma ignora total si nici nu voia sa comunicam. Am fost in Germania. Daca le spuneam ca nu inteleg germana imediat imi gaseau o limba in care sa comunicam. La iesirea din Reghin ne-am cazat. La momentul cazarii era o caldura in camera. Pana dimineața cred ca se facusera 15 grade. Au taiat caldura. Cand am coborât la receptie, in holul central statea unguroaica in tricou. La intoarcere, in Miercurea Ciuc ne ratacim. Era ora 12 noaptea si putina lume pe strada. Am intrebat vreo 5 oameni care e drumul spre Bacău  si mi s-a raspuns sec si ignorant in maghiară "Nu inteleg romana! " si plecau mai departe. Nici macar nu se straduiau sa inteleaga. A 6-a persoana pe care am întâlnit-o era un betiv. De cum l-am văzut cum merge i-am zis sotiei "Asta-i roman!". Desi era asa de beat ca trebuia sa se sprijine de masina ne-a explicat corect cum iesim din Miercurea Ciuc.  La intrebarea sotiei daca sa il luam in seama si sa urmam indicatiile lui i-am zis ca nu am ce face pentru ca era singurul care ne vorbise in romana. Am mai fost si vara aceasta la Baia Mare si am oprit in secuime la un magazin de tara care avea si o terasa in fata. La mese doi romani beau de zor. Vânzătorul maghiar mi-a vorbit in romana (stricata ce-i drept) si nu au fost probleme. Pe de alta parte, in secuime am vazut multe drapeluri tricolore arborate la casele romanilor si niciun drapel maghiar sau secui. Trageti voi concluzia care trebuie. 

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Ianuarie 10, 2017, 08:11:41 AM
In 2012 am trecut prin secuime in drum spre o conferință la Cluj. La Târgul Secuiesc am alimentat masina cu benzina. La benzinarie nu voia sa imi ia banii pentru ca vorbeam in romana! După ce am început sa imi arat nemultumirea si sa ma enervez omul mi-a luat banii. Problema nu era ca nu intelege romana ci ca ma ignora total si nici nu voia sa comunicam. Am fost in Germania. Daca le spuneam ca nu inteleg germana imediat imi gaseau o limba in care sa comunicam. La iesirea din Reghin ne-am cazat. La momentul cazarii era o caldura in camera. Pana dimineața cred ca se facusera 15 grade. Au taiat caldura. Cand am coborât la receptie, in holul central statea unguroaica in tricou. La intoarcere, in Miercurea Ciuc ne ratacim. Era ora 12 noaptea si putina lume pe strada. Am intrebat vreo 5 oameni care e drumul spre Bacău  si mi s-a raspuns sec si ignorant in maghiară "Nu inteleg romana! " si plecau mai departe. Nici macar nu se straduiau sa inteleaga. A 6-a persoana pe care am întâlnit-o era un betiv. De cum l-am văzut cum merge i-am zis sotiei "Asta-i roman!". Desi era asa de beat ca trebuia sa se sprijine de masina ne-a explicat corect cum iesim din Miercurea Ciuc.  La intrebarea sotiei daca sa il luam in seama si sa urmam indicatiile lui i-am zis ca nu am ce face pentru ca era singurul care ne vorbise in romana. Am mai fost si vara aceasta la Baia Mare si am oprit in secuime la un magazin de tara care avea si o terasa in fata. La mese doi romani beau de zor. Vânzătorul maghiar mi-a vorbit in romana (stricata ce-i drept) si nu au fost probleme. Pe de alta parte, in secuime am vazut multe drapeluri tricolore arborate la casele romanilor si niciun drapel maghiar sau secui. Trageti voi concluzia care trebuie.

Singura concluzie pe care o pot trage este că politica față de această minoritate a fost eronată.
Am întâlni maghiari de un șovinism extrem dar și maghiari care nu putea vorbi în românește dar își dădeau și cămașa de pe ei că să te scoată din necaz.
Îmi pare rău că nu am locuit în Transilvania decât puțin timp și nu am reușit să învăț decât expresii puține in ungurește. Faci o mare cinste cuiva să îi vorbești în limba lui măcar câteva cuvinte fie maghiar, tătar, bulgar, rus lipovean, hahol, sârb, turc. Așa cum ne-ar placea și nouă că cineva sa ne vorbească în românește câteva cuvinte dacă am trai pe alte meleaguri..

romikele

Am avut colegi de armată și facultate maghiari, băieți extraordinari, atât ei cât și familiile lor, la cei pe care am avut plăcerea să le cunosc.
Am avut colegi în stagiatură maghiari, cu care m-am înțeles foarte bine, săritori la nevoie, chiar fără să le fi cerut ajutorul, doar dacă vedeau că ești într-un impas, îți ofereau sprijinul lor.
De asemeni, am avut colaboratori de etnie maghiară, cât am lucrat la proiectări la cald, având ca beneficiar IMU Marghita.
Băieți de nota 10+, respectuoși, civilizați! Am fost invitat în casa lor și m-am simțit ca acasă.
Am prieteni în Ardeal, inclusiv în secuime, oameni de nădejde, cu care poți discuta orice.

Așadar a generaliza niște experiențe personale nefericite, e o mare eroare.
Uscături sunt de ambele părți !

bismark

    Am facut scoala in Sibiu 2 ani si am avut un singur coleg maghiar. Era sociabil,vorbea bine romaneste.Dupa ani a trebuit sa merg la un curs la scoala din Sibiu,m-am reintilnit cu acel coleg, binevoitor ungur si m-a invitat sa stau la el cit sint la cursuri.Prima impresie care am avut-o cind am intrat in casa prietenului meu a fost ca intru intr-o gradinita atit de multi copii avea.Toti stiau romaneste cit de cit ma intelegeam cu ei bine.Mi-am cerut scuze ca nu am stiut ca are atitia copii si cu prima ocazie cind am iesit in oras am cumparat bumboane si portocale pentru copii. Nu mi-a placut mincarea lor ca in toate adauga zahar indiferent ce mincare este.Cu alta ocazie a venit el la mine in Bucuresti si l-am gazduit.L-am tratat ca pe un bun prieten cu ce aveam mai bun citeva zile.La plecare m-a rugat sa-l imprumut cu o suma de bani sa faca ceva cumparaturi si imi va trimite banii cind ajunge acasa, nu i-am mai primit niciodata.De asemenea am fost de multe ori la Sovata la bai am intilnit unguri foarte cinstiti dar si multi neseriosi. Asa ca si la ei ca si la noi ,, nu exista padure fara uscaturi,, . Cu respect   ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Nu imi aparține dar mi-a placut:

Csaby din Tirgu Secuiesc se casatoreste cu o romanca. Pentru noaptea nuntii tatal ii da sfaturi.
– Copile, cand ajungi in fata usii cu mireasa sa-l iei in brate se vada che ungurul e PUTERNIC, intri in comera si-l arunci pe pat cu dispret ca se vada che ungurul e MANDRU, apoi te dezbraci ca se vada che ungurul e si FRUMOS... si apoi stii tu ce trebuie fecut la el.....
– Bine tata, zice tanarul.
A doua zi tatal il intreaba:
– No, cum fecut aseara?
– Am luat in brate in fata usii se vada che ungurul e puternic, am aruncat cu dispret pe pat se vada che-i si mandru, m-am dezbracat sa vada che ungurul e frumos si apoi fecut labo in fata ei!
– Esti nebun! De ce fecut asta?
– Se vada che ungurul e INDEPENDENT si AUTONOM.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani