Ce ma sfatuiti sa cultiv?

Creat de Adyta, Decembrie 15, 2014, 05:14:34 PM

« precedentul - următorul »

Adyta

Va salut cu respect! :hi:
Adrian Arsenie ma numesc, am 18 ani, sunt din Crevedia Mare, jud. Giurgiu.
Am si eu 3 familii de albine si in gradina am cca. 5000 mp spatiu, si vreau ca in primavara sa seman ceva favorabil albinutelor, eu ma gandeam la Floarea Soarelui!
Dumneavoastra ce spune-ti? Am alternative mai bune? :smile:
Va multumesc!  :hi:

bio

... ca o'i planta niste pomi fructiferi chipurile pentru a avea albinele ceva aproape de casa nu ar fi rau. Sa pui in curte floarea soarelui cred ca nu este prea profitabil.
Albinele vor gasii pe cimp ce au nevoie.

5000 de metrii curtea..??..este suprafata mare..  Vad ca stai si linga BUcuresti, baga niste solarii ca poate sunt o afacere buna sau vezi si tu poate gasesti ceva care crezi ca va fi OK.

Eduard Rotaru

niste pomi de evodia ar prinde bine mai ales ca vor inflori in a doua jumatate a anului...si pana ajung sa creasca poti planta linistit printre ei fie anghinare, fie lucerna...

Vyktor

Salut Aditza.
Eu zic ca ar trebui sa gandesti un pic mai departe. Daca terenul ala este in vatra satului,  zic eu ca se poate face si altceva decat sa pui floarea soarelui. In zona noastra,  in jurul satelor o sa gasesti mereu cateva ha de foarea soarelui unde sa ajunga si albinele tale.  :hi:

Adyta

Am 2000 mp curtea cu oratanii, caini si toate cele :)) (ingradit),iar in continuare, (neingradit) adica in camp, am 5000 mp disponibili. :hi:

Kov iulian

Citat din: Adyta din Decembrie 15, 2014, 05:14:34 PM
Va salut cu respect! :hi:
Adrian Arsenie ma numesc, am 18 ani, sunt din Crevedia Mare, jud. Giurgiu.
Am si eu 3 familii de albine si in gradina am cca. 5000 mp spatiu, si vreau ca in primavara sa seman ceva favorabil albinutelor, eu ma gandeam la Floarea Soarelui!
Dumneavoastra ce spune-ti? Am alternative mai bune? :smile:
Va multumesc!  :hi:

Poate va ajuta si asta:

http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=4313.msg198311#msg198311

http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=4313.msg198385#msg198385


Adyta

Terenul de 5000 mp este in camp, vreau sa cultiv terenul asta cu ceva melifer!
Dar va multumesc oricum pt. raspuns!!! :thanks: :thanks:
:hi: :hi: :hi:

Eugen B

Depinde la cati stupi vrei sa ajungi. Eu nu cred ca ar fi rau sa ai cam de toate pe acolo, pomi fructiferi, si tot felu de plante melifere. Conteaza si cum e zona si ce mai ai in zona. Sa nu pui deja ce exista in numar mare

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

aditza_71

Pune lucerna, vor avea si albinele aproximativ 2 saptamani de cules X 3 ori  si dupa ce se usuca floarea  o cosesti  si o pastrezi pt, animale iarna. Vei avea garantat 3 inflorituri / an si 3 coase bune. Daca este anul bun, ploios e posibil sa ai si 4 coase.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Adyta

Hmm...dupa parerea voastra care ar fi mai avantajoasa?:)
Va multumesc de raspunsuri! :hi:

Adyta


cipik

Ti-ar trebui o cultura care sa iti aduca ceva nectar in golurile de cules. Răpită ai in jurul localitati asa ca nu prea te-ar avantaja.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

un OM

Cel mai usor ar fi sa plantezi lucerna, dezavantajul fiind ca va trebui sa o lasi sa infloreasca (in sensul ca va trebui sa amani cosirea, lucru ce nu este pe placul celor care vor sa o cumpere, mai putina frunza). Avantaj au stupii tai ca vor avea nectar si polen. Daca mai arunci si ceva samanta de trifoi si mai bine. Nu prea am experienta semanarii culturilor. Cand insa merg la amorpha am norocul sa prind si ceva lucerna. Este buuuna.