suport stup pt cantar?

Creat de albinasebes, Decembrie 11, 2014, 01:25:14 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

mi-am cumparat un cantar apicol si vreau sa fac un suport de stup pt a putea pune si lua cantarul de sub lada. nu pot supraveghea tot timpul stupii in pastoral si doresc sa iau cantarul sa nu raman fara el. ma gandeam la picioare reglabile si sertar pt cantar pt a putea fi manipulat mai usor. ati vazut ceva asemanator?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dan sebastian

Cel mai simplu rogi vecinul sau sotia sa ridice cu tine de stup pana il scoti. E greu de facut suportul, trebuie sa ai niste picioare gen schele metalice care iti permit prin invartire sa ridici sau cobora suportul stupului cel putin 5 cm peste grosimea cantarului. Pune o poza cu cantarul ca poate imi vine alta idee.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

albinasebes

cantarul este tip valiza cuplatforma de 50 pe 60 cm parca, nu l-am masurat. ma gandeam sa fac o rama pe care sa pun doi lati ce vin scosi si astfel stupul e lasat pe cantar. adica ridic de maner si scor latul din dreapta, las stupul pe cantar, apoi si celalalt. astfel pot si singur si nu trebuie ajutor. dar si asa e destul de complicat.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)