Florin Staicu

Creat de Florin94, Decembrie 10, 2014, 02:21:20 PM

« precedentul - următorul »

Florin94

Citat din: ciucur din Decembrie 11, 2014, 04:02:40 PM
Bine ai venit !

Felicitari pentru realizarile in domeniul apicol. Tu ti-ai facut 45 de lazi sau le-ai cumparat?
Nu au fost facute de mine,le-am cumparat.

Florin94

Citat din: Florin94 din Decembrie 10, 2014, 02:21:20 PM
Va salut! Ma numesc Florin Staicu , am 20 de ani sunt student la universitatea maritima Constanta si am 30 de familii de albine,acum sa va spun putin cum am ajuns  sa am contact cu dansele.Acum 3 ani a cumparat tatal meu 2 roi si cu inca 3 care i-a capturat de prin pomi avand in total 5 unitati .El i-a ingrijit doi ani fara ca eu sa am habar de nimic puneam tot felul de intrebari stupide , pana cand in  anul 2013 m-am uitat pentru prima data in stup si am tinut o rama in mana , de atunci am fost fascinat total,fara exagerez cu ceva . Atunci am intrat cu 9 familii in iarna. Apoi toata iarna am inceput sa citesc carti, sa vizualizez pe youtube tot  ce exista despre albine,din acel moment practic am devenit titularul stupinei :)) incepand stimularile in luna februarie cu pasta proteica, si de atunci numai eu am pus mana pr orice, la sfarsitul lunii aprilie am facut prima mea transvazare fiind un succes total pentru mine , de atunci totul a normal am facut un numar de 30 de familii de albine . Acum sa va spun si despre  tipul de stup cu care am hotarat sau nu am hotarat pentru ca sunt inca in dilema deoarece nu am experienta si nu stiu cu care sa merg ,acum am stupi verticali , jos 1/1 , 11 rame dadant si catul de 9 rame late (speteaza 45 mm) , in pat cald , mi-am facut 45 de lazi sunt cu fund detasabil dar pe viitor cred ca ii voi face cu fund fix, eu nu fac pastoral deocamdata ,acest an 2-13 am avut primul cules de floare soarelui si apoi la poliflora, bilantul pentru mine ca incepator in 2013 , 9 familii (roi mai bine spus) intrati in iarna  la sfarsitul anului 30 de familii bagate la iernat pe 6 rame media si 200-250 de kg miere marfa (am fost super super multumit nu ma asteptam sa scot vrun gram de miere tinand cont de faptul ca eu i-am avut uscati pana la floare ma rugam sa dea floarea ,daca nu bagat zahar nu  era problema ca nu bagam 5 tone dar imi era teama sa ienez total pe sirop pentru ca fiind incepator credeam ca nu e foarte sanatos ), dar oricum poate vom vorbi si voi primi sfaturi de la cei cu experienta in special domnul dragos,daniel,si ceilalti apicultori de la care am avut ce invata !!!Asta am avut de spus despre mine , sper ca nu v-am plictisit cu toata polologhia mea , dar am simtit nevoia de a face public munca mea in stupina pe viitor.

albinasebes

Hai sa traiesti! Spor la treaba si grijeste-ti spatele cand incepi pastoralul, ai grija cum ridici.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pistol28

  :welcome:=D>




Invata sa citesti hartile meteo, te vor ajuta la albine si la navigatie pe apele intinse ale marilor si oceanelor lumii.

SUCCES.
Vant din pupa.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Florin94

Regine de la malul marii .Au si ele vreo urma de carpatina?

Florin94

[/img][/img][/img]

Florin94

S-au schimbat datele problemei,dupa cum spuneam in prezentare ca am 20 de ani acum am 21 :))) o fi de bine o fi de rau Dumnezeu stie :))

dan sebastian

E de bine . La multi ani !
In prima imagine vad carpatina. In a 2 a e hibrid.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Florin94

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 16, 2015, 08:42:14 PM
E de bine . La multi ani !
In prima imagine vad carpatina. In a 2 a e hibrid.
Cand o sa plec in voiaj o sa fac si matci 100 % rasa autohtona :)) o sa va dau la toti  :bzz:

Florin94

micronucleu

Florin94

celelalte laturi

Florin94

Ma cam bate acest forum,majoriattea pozelor care le am facute doar cu telefonul au peste 2,48 mb si imi da eroare cand vreau sa postez

dan sebastian

cauta pe google.  resize pictures, si folosesti un program pt redimensionare
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NiKoN

De ai windows pe calculator, click dreapta pe poza, open with,paint si folosesti optiunea resize. Spor!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Florin94

Iepurasiii  :D