Rama conceputa pentru o transvazare mai rapida si mai usoara.

Creat de marian sima, Decembrie 04, 2014, 01:19:23 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Pun maine un filmulet,tehnica de incarcare a filmelor pe calculator ma depaseste. :)

RazvanTi

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2014, 02:38:45 PM
Citat din: RazvanTi din Decembrie 04, 2014, 01:54:50 PM
...
tot transvazarea cu lanteta direct din rama e baza!!!
o sapca de-aia cu lumina si lupa si gata.

Razvane, nu ai inteles nimic. Asta ajuta la transvazare, in sensul ca matca depune oul in celula, fundul acesteia fiind din silicon negru. Apoi vii tu, smeker, desfaci o bucata din aia de silicon si ai ouala la dispozitie, fara a-ti mai fi ingreunata munca de transvazare de peretii celulelor, fara a mai fi nevoit sa scurtezi tu celulele, fara a mai folosi acea sapca dotata cu luminita si lupa(oul alb se vede foarte usor pe fundalul negru al fundului siliconic de celula).
de ce nu citesti tot?!?!?!
eu am spus si:
Citat din: RazvanTi din Decembrie 04, 2014, 01:54:50 PM
=D> =D> =D>
interesant... intr-un fel, seamana cu caseta nikot.sau mai bine jenter.
daca si functioneaza ca aia...
:qp:
...

ai uitat ca din cauza "minunatei" casete nikot am pierdut un an apicol de facut matci?
m-am incapatanat ca" nu domnule! trebuie sa functioneze! la ceilalti cum a functionat?"
si nu am fost singurul caruia nu i-a mers in anul ala...
eu de atunci NU mai pierd timpul cu prostii gen custi, bagat rama la ouat in prealabil, etc.
iau la rand din familia recordista si din 2-3 rame e IMPOSIBIL sa nu gasesc larvele care ma intereseaza. si NU barbieresc celulele.
2 milioane?!?!? pffff....
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Chiar astazi m-am intalnit cu un apicultor din Calarasi,am discutat pe larg despre cutia Nicot,el i-si produce matcile cu aceasta cutie.

Omul spunea destul de clar ca daca nu respecti ziua de recoltare a botcilor si le recoltezi mai devreme albina va goli botca .

Parca sa zic eu ca Jenter si Nicot au fost medaliati pentru aceste custi,acum ce sa cred ca recunoasterea din partea forumului mondial apicol a fost data pe mita?

Uite i-ti arat mai jos un pix preducea creat de un cercetator Rus,pun pariu ca in mana dumitale nici acesta nu da randament si totusi el exista.

   COD 860
Pix preducea pentru transvazare

Interesul metodei

În 1952, un cecetator rus a dezvoltat o tehnica ce consta în decuparea fundului unei celule care contine un ou de doua zile. Aceasta tehnica este recomandata mai cu seama atunci când crescatorul nu are vederea buna.

marian sima

#18
Astazi am fost ocupat insa in repezeala am facut si filmuletul promis.
http://www.youtube.com/watch?v=G1LY8Vt6GAU

dan sebastian

Intr-adevar e pt utilizare in stil industrial. Ai de unde alege larvele perfecte.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Kiwi Bee

E interesanta tehnica. Pe partea cu covorașele siliconice as pune un placaj pt acoperire. La o rama așa de mare din păcatea albinele nu vor tine cont ca noi vrem ca matca sa ne depuna 3500 de oua si vor depozita si ele cite ceva(polen, nectar). Daca nu ar fi așa atunci cred ca si Jenter ar fi făcut o cușcă de dimensiunile acestei rame. Evident cu o mica practică această ramă poate fi utilă pt cel care dorește so folosească.

marian sima

#22
Kiwi BEE in filmulet am spus ca poate fi compartimentata si partea cu fagurele prin adaugarea a trei sipculite.
Pe aceste sipculite poti prinde o folie care sa vina deasupra fagurelui si nu  va mai depune nici polen si nici miere.

Pe o portiune mai mica de rama matca va ponta tot.
Matca lasata pe toata rama intradevar albina va depune miere sau polen,insa cine poate sa transvazeze 3 500 de larve o data?

Referitor la cusca de dimensiune mai mare,exista deja rama Nicot ,Dragos a pus o fotografie cu ea.

Pentru mine vreau sa reproduc aceasta rama pe rama 3/4 insa vreau sa realizez acea inclinatie a celulei pe care cusca Jenter si Nicot nu o au si vreau ca celulele false sa le nivelez cu ceara .

Fotografia cu rama Nicot pusa de Dragos.





andrei_calinescu

"ai uitat ca din cauza "minunatei" casete nikot am pierdut un an apicol de facut matci?
m-am incapatanat ca" nu domnule! trebuie sa functioneze! la ceilalti cum a functionat?"
si nu am fost singurul caruia nu i-a mers in anul ala...
eu de atunci NU mai pierd timpul cu prostii gen custi, bagat rama la ouat in prealabil, etc.
iau la rand din familia recordista si din 2-3 rame e IMPOSIBIL sa nu gasesc larvele care ma intereseaza. si NU barbieresc celulele."

Nu combat pe nimeni, dar iti dau dreptate in totalitate.
Despre Nikot, am folosit-o anul asta, si cat a fost cules natural a fost ok - matcile au ouat fara probleme.
Cand a disparut culesul de intretinere, chiar stimulate fiind, desi matca era linistita in cusca si ingrijita, nu oua.
Deci functionarea produselor astora e nuantata.

roi_ag

#24
Daca vrei poti ,nu conteaza cum !
http://www.youtube.com/watch?v=h4bVN9Rdwws

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Decembrie 29, 2014, 07:54:37 AM
Ce gaza rusu la ele !

Eu din ce mi-am dat seama le administra sirop. Cred ca se uita pe contor cati litri de sirop administra.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Ma gandisem la ceva. Am rame dezasamblabile pe care le-am folosit anul trecut pentru a creste  regine in nuclee. Am folosit la inceput regine din botci de roire, apoi dupa ce am scos reginele din nuclee, am lasat sa creasca regine din botci de salvare. Ma gandeam in felul urmator, pentru a creste prima serie de regine: Imi doresc sa construiesc o rama cadru, asemenea cutiei Nicot, in care sa introduc cele doua jumatati asamblate intr-o rama de Dadant. Arestez matca pe rama respectiva si o las 24 de ore. Dupa 24 de ore o eliberez, scot rama si o mai las 24 de ore. Dupa 48 de ore de cand am bagat matca, scot rama cu tot cu larve, albina acoperitoare (mai putin matca) si o bag direct in nucleu. Eventual mai scutur niste doica si hranesc nucleele. Doicile ramase fara matca vor trebui sa traga botci de salvare, dar de data asta conditiile fiind controlate, neexistand larve vechi. Ce sanse am sa scot regine comparabile ca valoare cu cele facute prin metoda transvazarii?

PS: Sunt constient ca metoda se aplica doar pentru un numar redus de stupi. Insa, fiind mai mult timp prezent langa ele, cadrul poate fi folosit de mai multe ori succesiv.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Sansele sa se obtina regine de calitate procedand astfel sunt spre zero. Asta deoarece sunt mult prea putine albine in nucle ca sa creasca regine corespunzatoare..

cristi75

Citat din: marian sima din Decembrie 05, 2014, 06:08:48 PM
Chiar astazi m-am intalnit cu un apicultor din Calarasi,am discutat pe larg despre cutia Nicot,el i-si produce matcile cu aceasta cutie.

Omul spunea destul de clar ca daca nu respecti ziua de recoltare a botcilor si le recoltezi mai devreme albina va goli botca .

Parca sa zic eu ca Jenter si Nicot au fost medaliati pentru aceste custi,acum ce sa cred ca recunoasterea din partea forumului mondial apicol a fost data pe mita?

Uite i-ti arat mai jos un pix preducea creat de un cercetator Rus,pun pariu ca in mana dumitale nici acesta nu da randament si totusi el exista.

   COD 860
Pix preducea pentru transvazare

Interesul metodei

În 1952, un cecetator rus a dezvoltat o tehnica ce consta în decuparea fundului unei celule care contine un ou de doua zile. Aceasta tehnica este recomandata mai cu seama atunci când crescatorul nu are vederea buna.


foarte tare faza cu cercetatorul rus
eram asata toamna la targ la sighisoara si un tip de prin sud vindea asa ceva , zicea ca el le/a inventat si ca are brevet
cerea 50 de lei pt un pix de/asta