Despre falsele valori si incompetentii de langa noi

Creat de D006, Decembrie 03, 2014, 10:02:11 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am gasit metoda de imbogațire din stuparie !

de la 5 la 30 fam.
                       de andrei_d

1 Martie - hranesc cele 5 familii cu sirop 1:1 invertit si Protofil. Pun in hranitor 200 ml la 2 zile. Temperatura 4 grade ziua cu -1 noaptea.
25 Martie - duc familiile la salcie si pomi fructiferi. Temperatura 12 cu 2.
10 Aprilie - cele 5 famiii au 8 rame de puiet.
10 Aprilie - iau puietul familiei 5 si il impart la cele 4 familii (2 RP fiecare). Acum au 10 RP fiecare. Tin familiile stranse bine pentru a provoca roirea.
15 Aprilie - botci cu larva. Cand botcile sunt luate in crestere, orfanizez stupul. Hranesc.
22 Aprilie - toate botcile sunt capacite
24 Aprilie - Seara fac 40 de roi de forma: rama cladita, rama puiet cu 2 botci, rama cladita, hranitor. In aceeasi seara duc roii la rapita. Temperatura 17 cu 5.
2-5 mai - Trebuie vreme buna pentru imperechere. Temp 21 cu 8.
8 Mai - Verific inceperea ouatului in fiecare roi. Seara ii duc la salcam 1.
15 Mai - Trei rame ouate, albina inghesuita, introduc doua rame cu FA langa cuib
25 Mai - Cinci rame ouate, introduc trei cu FA, etc


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Dupa calculul acesta in iunie face si o extractie.  =)) :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Citat din: oroles din Ianuarie 28, 2015, 06:58:12 PM
Dupa calculul acesta in iunie face si o extractie.  =)) :rotfl:
Nu-i imposibil, daca esueaza in rezultatul finit estimat. Depinde de zona - baza melifera, hraniri si tratamente.

Jimmy2011

#469
Am citit ceva care mi-a placut mult,din Octavian Paler, si care suna cam asa:
Daca vrei sa-l faci pe D-zeu sa rada,spune-i planurile tale de viitor....
Succes.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

calmusdaniel

Vise taica,vise!Uite asa ii zapacim pe astia mici! :uimit:

nicomico

Asa pote isi pun capul la contributie,nu sa astepte mura in gura.Sa studieze daca este posibil.Cred ca metoda lui Dragos este mai realizabila daca se dispune de faguri gata claditi.

paul1

Pentru Dodo si Aurel ...
Nimeni nu va obliga sa cititi topicurile nonapicole ! Daca totusi o faceti, nu va simtiti vexati, mai ales ca nu sunteti voi subiectele topicurilor respective ! Sau suferiti de faptul ca nu sunteti bagati in seama ? Repet ... nimeni nu va obliga sa cititi pagina de can can !
Dodo, tu ai fost unul din rasfatatii acestui forum. Nu-i frumos ca-ti fortezi mana ! :nono:
Aurel, nu inteleg care-i problema ta. Probabil ca suferi de ... nebagare in seama si vrei si tu sa te evidentiezi cu ceva ! :nono:

NiKoN

Citat din: nicomico din Ianuarie 28, 2015, 07:49:18 PM
Asa pote isi pun capul la contributie,nu sa astepte mura in gura.Sa studieze daca este posibil.Cred ca metoda lui Dragos este mai realizabila daca se dispune de faguri gata claditi.
Cel care il face pe Dumnezeu sa zambeasca este "andrei d".
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

oroles

Nu contest ca dupa inmultire sa se poata si extrage miere. Daca inmultesti (dublezi) si prinzi un an mediocru scoti o medie de 3-5 kg per stup. Lucrul acesta este probat de mine. Initial imi asumasem ideea de a nu scoate miere deloc, dar un stupar mi-a zis ca chiar daca inmultesti o medie de maxim 5 kg de stup se poate scoate si asa s-a si intmplat (fara stimulari cu zahar deloc!).

Eu fac parte din categoria celor care fac roii in jur de 1 mai. La salcam nu iei nimic dar se intaresc stupii si matcile ies cat de cat de calitate. Salcamul infloreste in zona mea cel mai devreme in jur de 1 iunie si cel mai tarziu la 15 iunie. Deoarece nu ar apuca sa se intareasca  pana in toamna, aleg sa fac roi timpurii.

Anul trecut, imediat dupa jumatatea lui martie a dat o caldura de ajunsese si la 27 de grade. Imi frecam mainile de bucurie. Tin minte ca pusesem pe forum un subiect despre blocarea cuibului la sfarsit de martie. Nu stiam de unde se blocheaza si m-a scos la lumina domnul stefan1. Era din cauza ca am stupii pe o lunca si era multa rachita, salcie si flora spontana de balta. A urmat inceputul lui aprilie cu lapovita si temperaturi scazute. Mai bine de doua saptamani nu au zburat deloc albinele. Am avut chiar si un stup la care matca s-a oprit din ouat. Il trecusem la pomelnic, insa s-a apucat repede de ouat cum a fost vremea mai buna. La mar s-au mai intarit un pic si la prun, cultura de baza in zona mea, nu au prins nici macar o zi de cules. Au inflorit prunii pe ploaie la jumatatea lui aprilie.

La inceputul lui mai am facut primii roi (pe 1 mai). Imi aduc aminte ca lunecam cu stupul in brate, pe jos fiind foarte ud. Dupa ce cu un an in urma am avut procentaj de 100% la imperecheat, anul trecut m-am chinuit cu vreo 4 stupi pana si-au facut regine. Se pierdeau cel mai probabil din cauza ploii. Tin minte ca am vazut un zbor nuptial cum a vazut si domnul Petru Manea. Matca a plecat cu suita de trantori si la orizont se vedea ditamai furtuna. A avut noroc, imperechindu-se la timp.

Planul e fezabil insa are mici hibe. Eu unul nu prea reusesc sa ii bag in frigurile roitului cand vreau. De fapt, in 2013 mi-au roit 3 din 23, in 2014 doar 4 din 57 ceea ce zic eu ca e foarte putin. Imi doream sa roiasca sa mai fac si eu rost de cateva regine. Imi place la nebunie sa deschid botci si sa prind matci neimperecheate dupa metoda lui nea Marin. Ma simt ca si cum as deschide oua Kinder sau un cadou cu surprize.  :rotfl: =))

Ce spunea colegul Jimmy este perfect adevarat. Anul asta promit ca nu mai fac niciun plan. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Multumesc de sugestie paul1sau anonimule cum spun unii.am sa tin cont de ea.
scuipati si lingeti in continuare ca vad ca va place .


mosunick

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 28, 2015, 07:45:32 PM
Vise taica,vise!Uite asa ii zapacim pe astia mici! :uimit:
Ai mare dreptate...
Dar stii tu cum e: Fiecare cu pacatele lui, sa si le duca in spate si sa dea socoteala pentru faptele lui!!!
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ra.doi

Adevarat spun ca pe topicul asta scriu toate falsele valori barfind pe alti incompetenti
D-6 barfeste pe Dodo. Dodo barfeste pe Paul. Paul barfeste pe D 6 si tot asa.
Care e cel care dreptate are?

dodo79

#478
Arata-mi si mie unde am barfit pe cineva mai ra.doi?
acum imi dau seama ca vrei sa atati un nou scandal.vad ca in 6 luni ai doar 36 postari..si din ce imi amintesc majoritatea sunt cu tenta.nu-i frumos

paul1

Arata-mi si mie unde l-am barfit eu pe Dragoshelu !
Eu am fost intru totul de acord cu el in ceea ce ma priveste ! :nod: