Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Cum ma intreba un coleg pe privat despre varooa , sì eu m-am confruntat cu ea dea lungul timpului,  cu rezultate nemultumitoare - am reusit sa o rezolv definitiva prin doua actiuni :selectie si schimbarea rasei de albine.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Eugen B


edy

Acea care unii pe acolo o numesc cioara vopsita, doar ca mea este una originale
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Selectie la albine nu este ca cea de la cai, durezza multi, prea multi ani si cheltuieli enorme, de aceea multi o iau pe scurtatura schimband rasa sa sau folosesc metode non-ortodose.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Pentru a bate acest parazit in cazul multora care nu au timp de selectie, in fiecare an trebuie sa se adopte strategie diverse si efficace
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Aspirina romanesca nu este la fel cu cea italiana, varachetul poate sa functioneze bine la voi, nu si la mine in Italia, pare paradoxal dar este adevarat
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Parazitul varooa are foarte multi cepi cu resistenza diverse in lumea asta, un produs ce a functionat bine pe multi ani, azi nu mai este atat de efficace.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Nu mi se pare oportun sa va indic un anumit produs, personal folosesc ac. Oxalic in ambele forme de amministrazione lichid si sublimat
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Avand o albina foarte resistenta la boli si la varooa nu mai acele batai de cap ca odata.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Mai mult va pot spune, 80% din boli le evit prin amplasarea stupinelor in zone unde nu exista alti stupari, supra-aglomerarea vetrelor este foarte daunatoare pentru sanatatea coloniilor de albine. E
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Aceasta supra-aglomerarea a stupinelor la noi va fi maine principala cauza a perdelor enorme  ce va lovi apocultorii romani. Din pacate apicoltura de acolo este  destinata la acest fenomen inevitabile. E
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

O crescatorie intensiva de pasavi, porci, etc nu poate face fata bolilor grave precum pesta daca nu se amministreaza  cantitati masive de antibiotici,  numai ca acestea nu mai functioneaza atat de bine ca odata si se cauta o alta clasa mai puternica acum in faze experimentala - ceea ce vom manca noi un maine.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Apicoltura nu face eccepitii in acest sens, cu cat devine mai intensiva cu atat apar noi boli iar cele esistente deja devin si mai rezistente datorita mutatiilor genetice ce se dubleaza ca frecventa si Transmitere. E inutile
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Kiwi Bee

Edy la voi cit de mult se foloseste AO la nivel national?
Nu se vorbeste printre apicultori de posibilitatea de a avea prea mult AO in stupi?

Si la noi se raspindeste AO tot mai mult si unii ridica problema/posibilitatea de a crea supradozari si astfel sa fie "reziduri" la un nivel prea mare. Dar oficial nu se testeaza in acest sens. Este un fel de "fiecare face ce doreste". Nu se stie daca sint reziduri in miere sau ceara etc.

Mai nou se raspindeste un trastament ieftin(home made) si eficient si AO sta luni de zile in stup, chiar si pe timpul culesurilor. Multi se acopera cu ceea ce citesc pe siteul lui Randy Oliver(California). Si daca acesta spune ca nu se pot supradoza stupii cu AO atunci "ASA ESTE".

stefan1

Citat din: edy din Mai 04, 2018, 02:29:49 PM
Mai mult va pot spune, 80% din boli le evit prin amplasarea stupinelor in zone unde nu exista alti stupari, supra-aglomerarea vetrelor este foarte daunatoare pentru sanatatea coloniilor de albine. E

  Si eu spun ca asta e un mare adevar pe care din pacate multi apicultori il ignora. O incarcatura bacteriana sau fungica este permanenta in familiile de albine. Si corpul uman traieste cu o seama de agenti patogeni, care sub o anumita limita sunt inofensivi si tinuti sub control de sistemul imunitar. Cand imunitatea scade sau cand numarul de agenti patogeni depaseste un prag, se declanseaza boala. Odata declansata, toata zona devine cu o incarcatura tot mai mare de agenti patogeni si alte si alte familii se contamineaza, sau isi irosesc multe resurse pentru a mari masurile de lupta contra respectivilor agenti (de ex de a elimina puietul afectat de o boala, pana acesta nu imbolnaveste si puietul din celulele vecine sau sa infecteze chiar doicele care il hraneste).
 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)