Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Va spun si mai mult, voi sunteti undeva pe la jumatatea drumului vostru, vor trebui alti 10-15 ani pana cand aceasta situatie se va l'ispezione.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

.... Se va limpezi. Cei mai multi din voi ve-ti intelege cu trecerea timpului ca apicoltura nu este ceea ce parea sa fie deoarece aveti cel mai mare dusman - vremea ce nu poate fi batuta de nimeni.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Sì aici in Italia era o situatie ca la voi multi ani in urma, a sosit il boom economico multi au uitat de albine, din nou la crize economica cea de acum, sì mai multi s-au apucat de apicoltura, sunt valuri ale societatii si vietii insasi care vin si pleaca,..... Sunt obisnuit cu aceste valuri a
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Iata de ce un bucovineanu a deschis un capitolo dedicato vremii iar noi stuparii cand iesim din casa ne uitam mereu la cer.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Sa nu uitam  ca in toate tarile cele mai multe aziende de apicoltura sunt cele mici - medii de 20-100 stupì, ceva ciudat cu cat la unul i se mareste numarul de colonii in curtea sa cu atat de mult i se mareste indiferenza, aroganta si superioritAtea sa adica fudulia
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Prin toate tarile pe unde am fost cei care m-au primit si tratat cel mai bine au fost tocmai acei stupari cu un numar relativ modest de familii de albine, cei cu multi erau aproape toti  cu nasul pe sus desi stiau nici jumatate ca primi.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Sì la urma urmei acum cand am crescut la stupi cui ii pasa de aceasta, insa pe multi ii doare  cel mai tare alceva - scaderea omeniei caci ea e cu mult mai importanta  ca cea de mai sus.
I
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Cum am mai scris, baza melifera este fondamentale petru o dezvoltare armonioasa a coloniilor de albine din ce in ce mai multe. E inutile ca se vine cu sute de stupi pe o vatra sau se umplu satele romanesti cu albine cand baza nu poate hrani nici jumatate din ele.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Imi aduc aminte ca prin 2010 am dus pe o vatra cateva sute de stupi, sì am lasat acasa vreo 50, cei multi au cules mult sub media care a fost peste 55kg pe stup, supra-aglomerarea vetrelor este foarte daunatoare pentru buzunarele noastre si ale vicinilor care au si ei albine.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Eu ca intretin sute sau mii de colonii nu vin in zona unui stupar mai mic ca numar si-l invadez, din lipsa de respect imi pun si cati mai multi stupi in fata casei lui sa dovedesc profesipnalitatea mea, degeaba am crescut la albine - am ramas mic, foarte mic ca Om.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dimpotriva, eu cel mai mult am invatat apicoltura de la acei stupari de la sat, umili si modesti si tot de la ei am invatat ca inainte de a deveni espert cu albine trebuie sa devii un maestru de viata, sì sa lasi un loc de buna ziua acolo pe unde treci tu omule!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Nu peste mult timp si la voi  va inflori salcamul in anticip datorita acestei vremi ciudata, sì toti speram sa facem ceva miere deci faceti vetre de maxim 40-50 colonii respectand unii cu altii ca toti au probleme, datorii si vor sa poarta acasa o bucata de pagine, va multumesc mult si va doresc la toti apocultorii romani  cat mai multe butoaie de miere, Edy
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

dan sebastian

E înflorit deja în toată țara, și salcâm 1 și 2 și 3. Au plecat toate odată datorita temperaturii ridicate. Ați spus un lucru de finețe. Să fi om și să ai onoare e ceea ce trebuie sa fie fiecare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

edy

Am trait sa  vad si pe Aceasta, salcamul din tara sa infloreasca in acelasi timp sau chiar mai devreme cu cel din Italia, ce urmeaza oare? Ca la   noi sa se produca portocale? Vremea asta...... Bat-o vina
....?!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Kiwi Bee

Bafta la toti.
Posibil daca a venit asa cald si o tot tine ca va fi seceta peste o luna si mai bine. Deci cei de la munte vor fi in avantaj, putin.

La noi anul trecut in octombrie a venit cald - neobisnuit - si dupa Craciun nu mai era nimic de cules(atunci incepe sezonul de cules) caci si nectartul abundent pe carel asteptam sa uncat in pom. Din ianuarie nu a mai fost nimic de cules, si in februarie am unificat roiurile de decembrie-ianuarie caci nu aveau sanse de dezvoltare. Ma asteptam sa vina frigul mai repede dar nu a venit insa nectar nu a fost si nu este nimic. Cei din zonele de pasune au mult trifoi si ei au facut miere foarte bine.
Ei bine, acum intram in iarna, dar temperaturile inca persista frumos si eu dau sirop la galeata de 2L la fiecare 2 saptamini. Va fi bine dar mai mult sint ingrijorat de varroa. Am trerminat luna trecuta cu Bayvarolul si doresc sa folosesc AO de curind ca si tratament de iarna. Din august incep cu stimulare si Apivar.