Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

albina-igienica nu este raspunsul pentru generatiile viitoare,ci suntem noi oamenii care trebuie sa devenim IGIENICI din toate punctele de vedere-degeaba avem aceasta albina daca mediul este poluat sau chimizat fiecare cm patrat din pamantul nostru,daca ea albina nu are resurse de polen si nectar sa se poata dezvolta ,-daca aerul nu este curat,daca apa din rauri nu mai este asa ca odata,
-ea saraca albina-igienica poate doar elimina anumiti paraziti sau boli ale puietului-dar nu va putea elimina singura niciodata problemele enorm de grave pe care le-am creat noi oamenii!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

-si aici inchei de a mai scrie -intru si eu in slientio stampa  =)) precum Dragos spre marea suparare a multora :P mai afectuosi,preteni de catarama  :D
-voi mai reveni doar cu poze sau /si vreun filmat in acest an,am scris prea mult si am spus prea putin spunea un filozof mai demult,candva
-va multumesc pentru atentia d.voastra acordata a tot ceea ce am scris-si in special ca in acest an m-ati lasat sa sciu fara sa mai fiu"bruiat"prea tare ca in anii din urma :bravo:
-aceasta da dovada de bunul simt al d.voastra si de respectul pe care si eu vi-l port ! :thanks:

nu va pot lasa fara o mica poezie dea mea scrisa mai recent:

                                         Poluare si nu numai......

   Cand intr-un ceas toti indivizii...am iesit din casa
   buluc-gramada,tineri si batrani
   de parca mama-noastra , cea imparateasa
   ne-ar si fi dat semnalul ....sa roim!!!

   Noi am simtit...parfumul florilor atat-mirositoare
   ce ieri pe pajisti iar ne atrageau...sa revenim
   noi toate am ramas in pragul casei ....asa de uimitoare!
   uitandu-ne nedumerite...cand in sus,in jos-si chiar in-departare
   ca sa putem vedea macar o mica raza....oare?!
   din partea soarelui,a cerului-putin senin!

   Atunci noi am zburat din floare-n floare
   si am vazut nectarul florilor...ca a-ncetat
   dar cu aceasta mica-mare poluare
   nici nu mai stim s-ajungem
   inapoi...la habitat!

   Caci ceata deasa,iute-atat de rau mirositoare
   mirosul nostru-in care ne-ncredeam atat de tare
   incet,incet si pe acesta ea ni l-a anihilat!

   Si iar ne intrebam in mintea noastra mica-care
   o alta lume noua -va trebui mereu sa cucerim?!
   de mii de ani zburam din floare-nfloare
   si cred ca tot la Polul Nord - va trebui mai des
   din ce in ce mai mult .....sa ne gandim!!!
                                                                             by edy

-un an nou cu multe bucurii,impliniri si tot ceea ce va doriti sa vi se realizeze!!!!
   
-
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

mape 48-petru manea

Dupa ce ai facut prezentarea completa de curand, nu ai mai fost bruiat.sper sa revi cat mai curand cu poze,filme si sfaturi
:thanks:

ciucur

Multumesc pentru rabdare si cunostintele impartasite.
Numai pentru mine ati scris cateva ore. 

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

edy

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

Tot in silentio stampa?!
Te-ai suparat rau pe noi!

edy

Salut Tinu ,ce mai faci?salutare la toti romanii depretutindeni si bine v-am gasit!!! nu e ca m-am suparat pe voi,ormai va cunosc prea bine sa ma mai supar ,numai ca am fost plecat prin cateva tari mai departe ,acolo pe unde nu ai nevoie de net sau mai stiu eu ce alte tecnologgi,da sunt bune dar cand domnul leu sta in tufis nu pre iti are sa butonezi,ca da musca nitel c-am tare de fund!!1
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

stefan1

  Bine ai revenit!
  Povesteste-ne pe unde ai umblat, daca nu e secret. Acolo erau albine? Si ce fel de albine? Am citit de misionari care au dus familii de albine europene care au rezistat cateva ore: au fost atacate de albinele locale si jefuite imediat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

edy

Bine v-am regasit! Nu este nici u  secret,am plecat din toamna trecuta din Italia,franta,Spagna,Portugal,Maroc,Algeria Libia,Egiptul,Sudan,Etiopia,Kenya si Tanzania,scopul acestei lungii calatorii a fost de a vedea cu proprii ochi anumite rase de albine pe care le-am studiat dar teoria este una si practica cu totul altceva.
Desigur va pot spune in mare ca "leaganul"albinei pe pamant este proprio acest minunat continet Africa,de aici toate rasele europene isi au originea lor cand acum zeci de milioane de ani a avut loc separarea si formarea continentelor pe care le stim astazi.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Undeva printr-o oaza din centrul Marocului la niste biduini itr-o roca am gasit un roi de albine destul de agresive insa cu o populatie uimitor de mare ,care nici o rasa europeana nu poate sa o aiba ,gandul m-a purtat imediat la a.m sahariensis dar si la a.m intermisa ,aceste doua rase se "imbratiseaza"in mod perfect si doar un expert isi poate da seama de ce rasa este vorba,mi-am adus aminte ce scria un Ruttner sau un padre Adam despre aceste rase si am vazut ca dupa multi ani de cand ei le-au descris atat de bine astazi sunt putin schimbate,datorita schimbarii climei si acolo,chiar poluarii chiar daca ne gasim in Africa,degenerarii genetice,etc.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

la fel si cu buckfastul,carnica sau ligustica-pana cand nu vezi cu ochii tai rasa respectiva,o ai in stupina ta ceea ce se scrie despre ea chiar si de catre un super expert intotdeauna realitatea este diversa,ea iese cu mult din sablonul in care a fost incadrata sau descrisa deoarece in cadrul fiecarei rase exista zeci de sub-varietati diverse mult chiar intre ele de la culoarea perisorilor pana la anumite trasaturi genetice.
M-am convins inca odata vazand aceste rase "africane"caci puterea lor ,rezistenta la intemperiile naturii,boli si predatori ,vitalitatea si puterea uimitoare de a supravietui este cu mult superioara raselor europene,este cum ai pune pe un cantar un tantar cu un elefant,si vezi in aceste rase doar aceasta-puterea Naturii de a selectiona si a face sa supravietuiasca doar individul cel mai bine adaptat locului si climei din care face parte,asa cum bine descria Darwin.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

some nucs
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

nuclee de imperechere sistemul"edy"
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

roiuri in martie
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy