Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 12, 2016, 09:48:36 AM
Din pacate nu am alte poze cu nuclei. Cu 2 rame in compartiment am unul singur. Ceilalti sunt pentru cate 3 rame jumatati, cu posibilitatea de a le imbina cate 2, pentru a face rame intregi.
Cate ceva se poate vedea aici: https://www.youtube.com/watch?v=nf3cO0GvQi0
Am vazut inregistrarea. Ceva similar am si eu in plan. Insa am adoptat ideea lui Edy de a putea stoca aceste nuclee, dupa ce a fost recoltata matca in sistem vertical. Asa cum spuneam, voi face si cativa nuclei cu fund detasabil, ca sa pot ierna si reutiliza in primavara colonia la alti nuclei, fara sa mai fac o unificare cu familii mai mari.

tassevasi

#511
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 12, 2016, 10:14:13 AM
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 12, 2016, 09:48:36 AM
Din pacate nu am alte poze cu nuclei. Cu 2 rame in compartiment am unul singur. Ceilalti sunt pentru cate 3 rame jumatati, cu posibilitatea de a le imbina cate 2, pentru a face rame intregi.
Cate ceva se poate vedea aici: https://www.youtube.com/watch?v=nf3cO0GvQi0
Am vazut inregistrarea. Ceva similar am si eu in plan. Insa am adoptat ideea lui Edy de a putea stoca aceste nuclee, dupa ce a fost recoltata matca in sistem vertical. Asa cum spuneam, voi face si cativa nuclei cu fund detasabil, ca sa pot ierna si reutiliza in primavara colonia la alti nuclei, fara sa mai fac o unificare cu familii mai mari.

  Ceve  de  genul  acesta ?   Sunt 3 micronuclee  cu rame ce se pot  unii intr-o  rama  intreaga 1/1.
https://www.youtube.com/watch?v=ZjqxESoMkII


tinumaftei

Asa am si eu croit materialul. Un nucleu cu trei compartimente, care se pot unifica. In plus vreau sa le fac si funduri detasabile ca sa pot ierna spre exemplu pe 2 corpuri. Asta echivaleaza cu cu o familie pe 8-9 rame. Primavara o divizez din nou si trec la cresterea de matci.

edy

Bravo Tinu,ai avut o idee geniala,esti baiat destept!!! :bravo: :bravo:
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tassevasi

  Ce spuneti e  foarte  bine cu 2  corpuri , dar  se poate intinpla   ca  albina  sa-si  formeze ghemul la jumatate  si  de  aici  se pot  ivi  mici inconveniente , nu puteti sa mai restingeti ,largiti  cind  e  nevoie  ,  dar  ca idee  e super.

teoalbina

In privinta nucleelor de imperechere eu sunt foarte multumit de sistemul miniplus iar in privinta iernarii unific la greu si iernez pe 2 corpuri cum se poate vedea aici: http://teostupina.sunphoto.ro/cresteri_2009-2013/16395402

tinumaftei

Citat din: teoalbina din Ianuarie 12, 2016, 11:37:38 PM
In privinta nucleelor de imperechere eu sunt foarte multumit de sistemul miniplus iar in privinta iernarii unific la greu si iernez pe 2 corpuri cum se poate vedea aici: http://teostupina.sunphoto.ro/cresteri_2009-2013/16395402
Foarte frumos. Impropriu numit "mini". La nuclei mini este ceva sub nivelul de rama obisnuita. Seamana cu modelul ICDA. Inaltimea ramei este de 3/4 sau Dadant normal?

teoalbina

Rama miniplus este exact a patra parte din rama stas si leatul ramei din partea de sus este foarte subtire (11 mm), iar distanta dintre rame in cele 2 corpuri suprapuse este de 8 mm, astfel ca albinele pot circula fara probleme intre cele 2 corpuri (inclusiv matca).

edy

Foarte bine pana aici!!! :bravo:
Am vazut ca la noi exista diverse modeluri de nuclee de imperechere,cu diverse marimi ale ramelor,important este ca aceste rame incet,incet in timpr(creearea de alte modele) sa nu intre"la apa"-adica sa se micsoreze din ce in ce mai mult apropiindu-se de rama stas a nucleelor tip Apidea-ce va influenta in mod negativ asupra calitatii viitoarelor matci se deci asupra apiculturii in general.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

-toate dintre aceste nuclee de imperechere a matcilor de marime mijlocie inclusiv cele folosite de zeci de ani de catre toate pepinierele,ocolurile silvice,institutele de cercetare,etc-ca sunt pe dou rame 1/2 din rama stat Dadant sau 1/3 ,etc. indeplinesc conditiile producerii unor matci de laitate net superioara micilor sau micro-nucleelor tip apidea.

insa-atentie!!!-nu toate aceste nuclee mai indeplinesc o conditie esentiala cu care trebuie sa fie "inzestrat"un nucleu ideal-si anume aceea de a putea trece iarna in mod independent de familia de baza.
-vina nu este atat a noastra poate-cat a celui care a ideat,construit un astfel de nucleu,negandindu-se la aceasta caracteristica esentiala pe care acesta trebuie sa o demonstreze.
-ori universalitatea,practicitatea,usurinta cu care se manovreaza ramele,functionalitatea si comoditatea recoltarii matcilor,formarea ghemului de iernare ,inaltimea ramelor(ceea ce spunea Tasevassi foarte bine) ,crearea unei populatii de albine toamna suficienta trecerii c u bine a unei ierni lungi ,formarea rezervelor de hrana-toate aceste trasaturi trebuiesc foarte bine gandite si incorporate in sistemul de nucleu de imperechere pe care vrem sa-l avem in stupia/-ele noastre.

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Am vazut un Teo-albina,Dragos,Dan Puisorul,un priten al acestuia(are si vreo doua -trei filmate cu sistemul sau, ce detine vreo 600 fam.de albine),si multi altii(imi cer scuze ca nu-i pot aminti aici pe toti)-au ajuns care mai tarziu,care mai devreme la concluzia ca fiecare apicultor chiar daca este amator 8cu cei 50-100 fam.de albine in curte) sau profesionist(traiste din aeasta activitate-dar asta nu spune totul!)-ca trebuie sa introduca la iernat si un anumit numar de nuclee de imperechere.
de ce poate va intrebati voi,sau poate inca la multi nu si-au pus aceasta intrebare de o mare importanta!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Raspunsul ar fi acesta:
-deoarece in timp acestia au vazut marele avantaj al acestei practici benefice apiculturii lor(cea practicata de ei)si anume .
-au in fiecare primavara matci tinere imperecheate anul precedent care pot fi introduse in stupii ramasi peste iarna fara matci sau acele matci sunt diventate trantorite,etc.
-deci completarea necesarului de matci lipsa sau cu defect la fam.de albine de baza care vor fi transportate la primul mare cules de primavara si valorificarea acestui din plin,
-surplusul de nuclei ramasi este destinat ca si in cazul meu producerii inaintea primului mare cules de formare timpurie de alti nuclei de imperechere fara sa "slabim"fam.de albine de baza prin scoatere di ele de material biologic ca este vorba doar de albine sau/si rame cu puiet
-un alt surplus din acesste nuclee este destinat si la producerea de miere-marfa de la primul mare cules dupa terminarea sau chiar cu putin timp terminarii acestuia fiind extrem de puternici se divid formandu-se alti nuclei de imperechere -dupa cum v-am scris dintr-un astfel de nucleu personal reusesc sa fac si 10-20 de alti nuclei de imperechere deodata!!!!
-o alt avantajENORMpe care acesti nuclei care sunt introdusi la iernat si de care multi nu-si dau seama de aceasta este ca prin aceasta metoda noi nu facem altceva ,chiar as spune in mod involuntar decat sa selectionam chiar la cel mai inalt grad de seletie o viitoare matca pentru stupina noastra-deoarece iarna este d.a.p.d.vedere primul mare test de selectie a albinelor noastre.
-ori o matca extrem de frumoasa,prolifica imperecheata cand vreti voi ,in cele mai bune conditii de clima ,cu cei mai buni trantori selectionati, vanduta sau cumparata la un pret foarte mare nu va avea nici o valoare daca nu va putea trece iarna cu intreaga populatie formata de acesta si deci n u va ajunge in primavara urmatoare,sau poate va iesi din iarna slaba,un pumn de albine si fara nici o vitalitate.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Iata deci ca pentru mine apicultorul amator si cu cei 50 fam.de albine dar care introduce la iernat si un anumit numar dde nuclee de imperechere an de an,este si va fi un apicultor profesionit (din acest punct de vedere-adica este un bun meserias si stapaneste bine acest capitol important al apiculturii.cresterea matcilor si iernarea acestora in nuclei de imperechere).
-avantajele acestei practici le va vedea imediat,si odata cu trecerea anilor isi va da seama ca aceasta practica a fost poate una din putinele care i-au permis sa continue aceasta pasiune si activitate.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

ciucur

Va multumesc pentru cele scrise.
Eu tot caut si nu gasesc inca un sistem standard de evaluare a reginelor dintr-o stupina.
Ceva de genul unui tabel, in care se puncteaza fiecare regina si la sfarsit sa rezulte un clasament din care sa alegem corect regina ce merita multiplicata din totalul reginelor din stupina.
Ne puteti indica asa ceva sau unde gasim?

Cele bune!    :hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

edy

Sa zicem ca o evaluare standard in stupina noastra nu este atat de simpla cat pare,si ea are doua scopuri mai importante,si anume:
-indentificarea reginelor -suse,de prasila ca viitori reproducatori
-evaluarea si imbunatatirea rasei,varietatii,hibrizilor -existenti urmand un program de selectie riguros si pe o perioada mare de timp- 10-20 de ani.

la nivel de stupina mica,mijlocie sau mare s-a practicat si inca se mai practica asa zisa 2selectie de masa"-ce inseamna-aceasta pe intelesul tuturor-avem 50 fam.de albine -dupa un an apicol alegem 1-2 familii recordiste,cele mai productive si le trecem ca viitori reproducatori-deci din aceste 1-2 familii vom lua larvele necesare transvazarii artificiale pentru a obtine deci boti si dupa care matci imperecheate in divere tipuri de nuclee de imperechere.
-sau spre exemplu stim ca in anul 2015 o anumita familie sau doua pe tot intregul sezon au produs mult mai mult,aproape chiar dublu fata de celelate familii de baza,fiind transportate cu toate celelate la acelasi culesuri,fiind tratate la fel din toate punctele de vedere(stimulare de primavara,facut roiuri artificiale,scoaterea de rame cu puiet albine,etc)-in primavara acestui an 2016 se lasa pe vatra acasa si le vom considera familii de prasila.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy