FAROSTUP V6, FAROSTUP V10, FAROSTUP AIR - stupi din poliuretan

Creat de faroger, Noiembrie 27, 2014, 07:53:14 AM

« precedentul - următorul »

faroger

Stimati apicultori

Incepand cu 5.dec.2014 puteti sa ne gasiti pe noul website : www.stupi.ro
Totodata cu lansarea noului website, vom lansa noile familii de produse:
   - FAROSTUP V6
   - FAROSTUP V10
   - FAROSTUP AIR

Va asteptam cu critici, comentarii, intrebari.

Cu stima

Lungu

dan sebastian

Pe cand si un micronucleu pt imperechere matci, dar la un pret decent, care sa faca concurenta produselor similare construite din lemn ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Cunosc produsele dvs; Fratele meu are cativa stupi. Nu se poate mari suprafata plasei antivarroa?

E un motiv tehnic sau asa s-a dorit? Eu la stupii din lemn am o suprafata mult mai mare (cam 95% este doar plasa).
La modelul descris (exact ca cel vazut la fratele meu) destui paraziti raman pe fundul plin. (la ochi pare a avea cam 80% din suprafata-nu am masurat exact)

Un pic mai greu se manipuleaza si fitilul pt. fumigatie (e pozitia un pic mai incomoda si spatiul un pic prea mic).
Al 3-lea dezavantaj ar fi ca se pierde fumul pe la podisor in lipsa unei folii.
Al 4-lea dezavantaj ar fi pretul. (un pic peste dublu fata de lemn)

In rest eu vad doar avantaje. Din cele de mai sus practic doar suprafata plasei consider ca ar fi un impediment. Restul sunt mai mult detalii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Pretul e principalul inconvenient, cel putin la roinite care se folosesc temporar. E greu sa dai pe o roinita pretul cu care iti cumperi un stup normal de 10 rame echipat cu 2 caturi de jumatate si rame. In plus ar trebui sa stim din experienta celor care folosesc stupii in pastoral cum vad transportul si tararea fundurilor pe suprafete metalice. Eu as prefera ceva plastic dur incorporat in partile de contact.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Dupa o vara cu 11 stupi de poliuretan :
La transport nu a fost probleme nu am nici un stup atins .
La geutatea care o au cu cat intreg sau cum am eu cat de 3/4 si peste 1/2 il pot ridica si aseza singur deci nu trbue tirit pe podeua masini.
probleme sint la subarul de la fund se deformeaza la clapeta de la udinis se deformeaza .
Toate problemele care au aparut am inteles ca fabricantu a remediat tot.

dan sebastian

 La rapita il cari singur, dar cand sare de 50 kg, necalificatii care incarca ii taraie, nu se sinchisesc sa aibe grija. Nu au idee nici valoarea care o au, nici ce se poate intampla daca spargi unul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Nu platesc decit persoane tinere la incarcat si descarcat .
La mutare stupi sint usori ca sint extrasi si orcum sint usori

dan sebastian

Un stup fara miere dar cu musca sare de 30 kg, plus ca e voluminos. E nevoie de 2 sa-l care plus in masina minim 1. Fara cat te descurci cu el, altfel nu. Daca te impiedici noaptea, e greu de adunat de pe jos, facut bucati.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

La multi ani de Sf. Nicolae !
Asteptam cu interes pagina noua pt faroger. Din cate observ este tot din 2012.
?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

davcosti

LA MULȚI ANI!
Stupul de Poliuretan=Teapa! L-am testat si acum sta în magazie, ca Rebut, Rezerva!
Sa va spun unele motive care-l face nerentabil:
1-Foarte scump.
2-Hranitorul este Defect, are o fanta de câtiva mm. în plus, se vede si-n poza cum calca si trag albinele acolo, cred ca pot intra pe acolo. si-n plus se-nneaca foarte multe ca la-nceput stau bine aliniate foto, dar când când te duci data urmatoare poate se lipesc, nu stiu, gasesti o mâna cel putin înnecate, moarte.
L-am folosit cu hranitor intern si cu ceolofan peste rame, sub capac, asa merge.
3-Am comandat complet cu tot cu colector de Polen sub fund, adaptabil, Defect si acesta, nu calca suficient pe falt. La fel ca la hranitor fanta prea mare. Nu se poate folosi, alta teapa.
4-Când am inverstat un Cat sub Cuib, asa iernez eu si sa le fac tratament, Nu se poate închide urdinisul pe fundul Antivaroua si cat. Pe cuib are tesituri pe toate patru laturi (ce pe doua nu trebuie) si pe cat nu.
Nu poti sa-nchizi urdinisul cu catul pe fund. Urdinisul trebuie sa-l adaptezi tu cu polistiren extrudat,sa-l micsorezi, dar cam îl rod,etc...
5-Sibarul de fund tot de Poliuretan se ovalizeaza de la caldura si nu mai intra-când vrei sa-l împingi este casant si se sparge-foto,se adapteaza tavita de tabla! Dar daca dai pe unul complet banii cât pe 3 de lemn, Nu se merita. Doar daca comanzi Cuib cu fund Antivaroua, sa-i schimbi tu Sibarul cu Caturi si Capac fara hranitor si fara colector de Polen ca nu sunt bine facute! Exemple- Pozele spun totul!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

cornelioandanciu

Citat din: faroger din Noiembrie 27, 2014, 07:53:14 AM
Stimati apicultori

Incepand cu 5.dec.2014 puteti sa ne gasiti pe noul website : www.stupi.ro
Totodata cu lansarea noului website, vom lansa noile familii de produse:
   - FAROSTUP V6
   - FAROSTUP V10
   - FAROSTUP AIR

Va asteptam cu critici, comentarii, intrebari.

Cu stima

Lungu
La preturile astea pe care le-am vazut la dumneavoastra, prefer sa cumpar stupi de lemn.Oare este mai mare manopera la turnarea poliuretanului decat la confectionarea unui stup de lemn? O fi mai scump un metru cub de poliuretan decat un metru cub de lemn? Scump! Foarte scump! Puneti o harta cu cei care folosesc stupi de poliuretan de minim 15 ani, apoi mai vedem!
Va salut.

mmacreanu

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 06, 2014, 09:31:27 AM
Citat din: faroger din Noiembrie 27, 2014, 07:53:14 AM
Stimati apicultori

Incepand cu 5.dec.2014 puteti sa ne gasiti pe noul website : www.stupi.ro
Totodata cu lansarea noului website, vom lansa noile familii de produse:
   - FAROSTUP V6
   - FAROSTUP V10
   - FAROSTUP AIR

Va asteptam cu critici, comentarii, intrebari.

Cu stima

Lungu
La preturile astea pe care le-am vazut la dumneavoastra, prefer sa cumpar stupi de lemn.Oare este mai mare manopera la turnarea poliuretanului decat la confectionarea unui stup de lemn? O fi mai scump un metru cub de poliuretan decat un metru cub de lemn? Scump! Foarte scump! Puneti o harta cu cei care folosesc stupi de poliuretan de minim 15 ani, apoi mai vedem!

Singurul dezavantaj este pretul (poate e mare pt ca nu sunt si alti producatori sau chiar materialul costa) dar termoizolarea compenseaza mult, si ma refer si iarna si vara, nu mai vorbesc de faptul ca sunt usori si lucrezi foarte bine, nu iti rupi spatele!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Citat din: mmacreanu din Decembrie 06, 2014, 09:55:48 AM
... nu mai vorbesc de faptul ca sunt usori si lucrezi foarte bine, nu iti rupi spatele!

Eu credeam ca spatele ti-l rupe greutatea mierii din faguri, dar acum aflu ca de fapt vinovati sunt aia patru pereti ai cutiei... =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mmacreanu

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 06, 2014, 09:59:22 AM
Citat din: mmacreanu din Decembrie 06, 2014, 09:55:48 AM
... nu mai vorbesc de faptul ca sunt usori si lucrezi foarte bine, nu iti rupi spatele!

Eu credeam ca spatele ti-l rupe greutatea mierii din faguri, dar acum aflu ca de fapt vinovati sunt aia patru pereti ai cutiei... =))

hai nu fi rau, la greutatea mierii adauga si greutatea stupului ... eu am vazut diferenta, am si de poliuretan si am si de lemn!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Eu vreau sa am ramele atat de pline incat sa nu simt diferenta de greutate a cutiei! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube