Cipi - Apicultor incepator din Bucovina

Creat de Cipi, Noiembrie 22, 2014, 01:03:08 AM

« precedentul - următorul »

Cipi

Citat din: MIHALACHE din Aprilie 08, 2015, 08:23:28 PMCapatul ramei care se asaza pe falt este mai mare de 1 cm cat trebuie la o rama obisnuita si de aicea se ajunge la strivirea albinelor cand se va adauga magaziile,ma refer la majoritate lazilor facute dupa cotele obisnuite.
Initial nu am inteles ce ati vrut sa spuneti, ieri cand am bagat in stup prima rama cu foita, mi-am dat seama ca sta mai sus decat celelalte. Grosimea capetelor este de 1,5 cm, o sa incerc sa le aduc la normal. Multumesc!

romikele


Cipi


Cipi

Rama claditoare, gainutele au avut un ospat pe cinste. :)

La familia din care am scos aceasta rama, am gasit botci necapacite, le-am spart cuibul cu o foita, vor roade botcile sau trebuie sa sparg familia in doua?

bucovineanu

Probabil acea familie nu prea are spatiu, sau nu avea rame suficiente. Daca lucreaza foita, ceea ce ma indoiesc, nu va roi. Daca nu...... trebuie luate masuri.

Cipi

Familia a avut suficient spatiu, i-am pus catul acum mai bine de 2 saptamani, mi-a cladit 8 rame de jumate, 2 foite si rama claditoare din poza de mai sus. Majoritatea ramelor din cat sunt aproape pline de miere.

bucovineanu

Botcile sunt cu larve sau oua, ori sant goale?

Cipi

Erau cu larve tinere si mult laptisor, din obisnuinta, ca doar asta am invatat de la "mentorul" meu tot anul trecut, am rupt prima botca pe care am gasit-o, celelalte le-am lasat. Daca sambata mai gasesc botci, divid familia. Mentionez ca matca are o aripa taiata, nu poate sa plece prea departe.

Cipi

Si primul roi

Cipi

Familia care vroia sa roiasca a ramas fara matca, am vazut live momentul cand o albina a scos-o afara si i-a dat drumul in fata urdinisului.

filip

#40
Ai taiat prea mult din aripa si albinele au realizat ca nu poate zbura.O sa fie pregatita alta regina.
Apropos,e pregatit stupul pentru roire ori a schimbat linistit matca?
Daca a fost respectata culoarea pentru marcaj matca ar trebuii sa fie din 2010 ori anul acesta.Cum marcajul e uzat eu zic ca nu e de anul acesta.Daca e din 2010 e posibil sa fie o schimbare linistita nu o pregatire de roit.
Deci verifica daca regina ponteaza,de regula inainte de a renunta la vechia regina ,regina noua incepe ouatul si inteapa botcile pe lateral.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cipi

Aripa nu am taiat-o eu, ci un fost "mentor". Familia e in friguri, nu avea botci de schimbare, ci de roire, foarte multe.

Cipi

Culoarea verde e aferenta anului 2014 iar matca din acelasi an, asta daca intre timp nu mi-a schimbat-o careva. Nu cred ca a iesit alta regina pentru ca eu am rupt toate botcile, acestea fiind de roire nu de schimb linistit.

filip

Verifica sa vezi daca ai oua de o zi ori daca au tras alte botci.
Scuze pentru culoare,daca e din 2014 nu ar fi trebuit sa o omoara daca e viabila.
Roiul ar fi trebuit sa plece cu regina tanara,ar mai fi explixcatia ca a fost stransa prea tare in momentul cand a fost taiata aripa.
Vezi sa-i lasi doua botci sa nu le mai rupi pe toate,altfel nu o sa aiba de unde sa-si faca alta regina.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cipi

Ma gandesc sa le dau o regina imperecheata peste 7 zile.