Unde gasesc acid formic? TM

Creat de varza, Noiembrie 19, 2014, 02:09:33 PM

« precedentul - următorul »

varza

Salutari tuturor sunt din Timis si as dori sa achizitionez acid formic de preferat din TM. Am facut anul acesta un tratament cu oxalic. Anul viitor vreau sa incerc si formicul. Cine are de vanzare prin TM sau daca cunoasteti un magazin pe aici va rog sa ma informati si pe mine. Am incercat la diverse magazine apicole dar nu am gasit......

oroles

Apiluk e unul din furnizori de echipamente si medicamente pentru stupari. E din Timisoara si are si magazin online. Chiar daca nu are formic pe stoc iti pot aduce. Asa am facut eu cu oxalic.

http://apiluk.ro/index.php/static_page/contact/

Vezi ca tratamentul cu formic se face dificil. Intreaba-l pe Kiwi Bee ca parca el a mai folosit si nu a avut rezultatele scontate. Nu ne-a mai tinut la curent cu rezultatele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

varza

Multumesc pentru raspuns mi-ai fost de mare ajutor.

mape 48-petru manea

Dan Margarit foloseste niste comprese inbibate cu acid formic ---asa le cumpara ---sunt dozaje diferite ---tot el atragea atentia ca trebuie respectat cu strictete dozajul ---eu am acid formic ,dar nu am avut curaj sa-l folosesc

stefan1

  Un mesaj pe care l-am scris in 2010:
  "Eu am amintit la topicul "acidul oxalic" si o forma de tratament cu timol.
Repet aici, desi e vorba de o forma de tratament in Germania-Elvetia, iar leacul se gaseste doar in farmaciile lor si nu se poate obtine online.
  Este vorba de TYMOVAR. Sunt niste plachete, de fapt niste bureti in care este imbibata o cantitate de 15 g timol/placa. Aceste plachete se aplica peste rame unde se lasa 3-4 saptamani. Tratamentul se poate repeta inca o data. Primul tratament se face la inceputul lui august sau dupa ultima recoltare. Se pun una-doua plachete, functie de marimea lazii. Daca stupii au fund deschis, acesta se inchide. Ar fi bine sa nu mai fie temperaturi peste 30 grade, ca atunci evaporarea e prea mare, placutele se epuizeaza prea repede, iar concentratia de vapori poate dauna albinelor. Nici la temperaturi sub 12 grade nu mai este eficient. Se mai poate repeta tratamentul imediat, pentru alte 3-4 saptamani, dupa epuizarea primelor plachete, dar nu mai tarziu de jumatatea lui septembrie. Nu se indica hraniri de completare cu placutele in stupi, de aceea se recomanda hraniri inaintea aplicarii plachetelor si altele intre cele doua tratamente. Daca totusi se hranesc in timpul tratamentului, plachetele sa fie cat mai departe de hranitor. Cel mai bun efect il are la temperaturi exterioare de 20-25 grade. Trebuieste facut tratamentul la toti stupii, altfel se reinfesteaza."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Alte moduri de utilizare a acidului formic, tot dintr-o postare anterioara (despre Acarapis woodi):
  " Acidul formic se poate si el administra ca tratament, cum se foloseste si contra la Varroa si la Braula. Acesta - ca au fost recent pe forum discutii despre toxicitatea lui - era recomandat de Hristea sa se administreze in sirop 5-6 picaturi/litrul de sirop, in vederea revigorarii albinelor expuse bolilor. Tot el recomanda administrarea acidului formic la hranirile de completare, la 100 kg zahar 120 g acid formic 100% sau 140 g acid formic 85%."

  In ultimul caz rezulta o doza mult mai mare decat 5-6 picaturi /litru. La sirop 1/1, ar rezulta 0,750g acid formic de concentratie 100% la fiecare l de sirop in hranirile de completare. Acesta nu ca tratament contra varroozei ci preventiv contra bolilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Oroles dupa a sezonul acela unde am gresit in special cu tratamentul din toamna nu am mai facut tratamente cu acid formic.

Daca stupul nu este plin cu albine atunci ele se vor retrage intrun colt si vor evanta vapori de acid in alta directie. Deci in primul rind cutia sa fie plina de albine si asa oricum vor evanta vaporii de acid formic toti vor fi expusi.

Tratamentul trebuie facut la timp. Dupa ce nu mai ai cules si dai la o parte caturile este momentul. Atentie la temperaturile mari de peste 30 grade.

Eu nu as mai dilua acidul sub 60% si mai preferabil de 65% caci tratamentul dureaza numai 24 de ore. Cei care au sita la fundul stupilor sa puna sibarul.

varza

Foarte interesante informatii. Multumesc de raspuns Kiwi bee.... deci sa inteleg ca nu vei mai folosi acid formic si ca nu e eficient in cazul roiurilor slabe de exemplu ? Ai tratat doar cu formic sau ai mai folosit si alte tratamente? Stefan cu referire la thymovar ai incercat sa tratezi cu el si daca da cat e de eficient? Inainte am sunat la cei de la apiluk si au spus ca nu au...... si nici nu stiu daca il vor putea aduce.... Cine mai cunoaste de unde pot face rost de acid formic in Timisoara?

apivasmob

Am inteles ca mai cad si matcile este minciuna sau adevarat?
Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Acidul formic e foarte greu de dozat. Tratamentul se face prin evaporare si de aceea  temperatura exterioara influenteaza cantitatea de substanta evaporata. Daca temperatura e prea ridicata se va evapora o mare cantitate de substanta rapid si vor cadea si regine. Daca temperatura exterioara e prea scazuta se va evapora prea putin acid si eficienta tratamentului va fi scazuta.

Jimmy2011

Citat din: varza din Noiembrie 19, 2014, 02:09:33 PM
Salutari tuturor sunt din Timis si as dori sa achizitionez acid formic de preferat din TM. Am facut anul acesta un tratament cu oxalic. Anul viitor vreau sa incerc si formicul. Cine are de vanzare prin TM sau daca cunoasteti un magazin pe aici va rog sa ma informati si pe mine. Am incercat la diverse magazine apicole dar nu am gasit......

Salut,

Zici ca esti din TM,Serbia este aproape de tine,acolo gasesti acid formic de diferite concentratii in magazinele lor apicole. Eu din Serbia am luat,dar il folosesc pentru protectia ramelor contra gaselnitei..
Si daca imi aduc bine aminte,luni 17.11.2014 am vazut acid formic la Apicola Dr.Tr.Severin,incearca si la Apicola TM.

Bafta.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

varza

#11
Salutari. La apicola am incercat se pare ca nu au. Pana in Serbia nu ma-s deplasa doar pentru acid formic. Eventual daca sunt persoane care aduc sau au acid formic ma intereseaza ..... nu trebuie sa fie neaparat din magazin. Sau chiar dintre membri care au cumparat si din diverse motive nu au folosit toata cantitatea din diverse motive ........ ajut la golirea recipientului  :D ...... contracost bineinteles. Conditia e sa gasesc prin TM..... As avea nevoie cam de 200-300 ml

teoalbina

In Pitesti stie cineva daca se poate gasi acid oxalic de cumparat?

bucovineanu

La noi la Suceava am gasit la magazinul ACA. Se poate incerca acolo.

oroles

La farmaciile cu laborator propriu mai puteti incerca. Va aduc la preturi bune deoarece au contracte de facilitati la preturi cu furnizorii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani