Pastoral

Creat de Mandea, Noiembrie 16, 2014, 08:52:05 PM

« precedentul - următorul »

Mandea

Salutare!

Am o mare intrebare! Ce acte trebue conform noii legi pentru deplasarile in pastoral???? Si nu prea am gasit niste informatii la subiect!

Va multumesc!

oroles

Salut!
Ai mai deschis un topi parca pentru acelasi subiect. Desi nu fac pastoral, voi incerca un raspuns pentru tine pentru ca vad ca esti insistent. Iti voi spune ce stiu eu.

In primul rand, inainte de a pleca in pastoral trebuie sa fii autorizat sanitar-veterinar si sa ai analizele la albine la zi. Cu ele te duci la sediul ACA sau la asociatia de care apartii si faci cerere pentru alocarea unui loc (Bineinteles, dupa ce ai fost in prealabil sa prospectezi zona). ACA iti elibereaza un act valabil pentru acel loc sau pentru altul in zona. Apoi te deplasezi in pastoral. Ai grija sa anunti si primaria sau primariile in raza carora zboara albinele tale in caz ca se fac stropiri. Cam asta e pe scurt toata smecheria. Acum se obtin mai greu locurile de pastoral de cand cu legea noua si cu interzicerea intrarii apicultorilor in padure. Du-te si tu din timp la sediile ACA pentru a solicita un act de pastoral.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mandea

Va multumesc mult!
Mai citisem ca trebue si plancarda cu numele si datele proprietarului, nr de stupi........

oroles

Citat din: Mandea din Noiembrie 17, 2014, 07:59:59 PM
Va multumesc mult!
Mai citisem ca trebue si plancarda cu numele si datele proprietarului, nr de stupi........
Daca esti autorizat DSVSA ar trebui sa ai asa ceva. Aaa... Se scrie "pancarta" nu "pancarda". ;)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Pancarta este aia de la manifestatii, noi aici avem "panou de identificare a stupinei"  :wink2:

Jimmy2011

Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

iulian61

Salut!Am si eu o intrebare pt apicultori care au participat la elaborarea Legi apicole pt ca am observant citind aceasta lege ca oarecum sunt fortat sa fiu mebru al une asociatii si eu nu doresc ,mai pot fi apicultor in Romania,mai pot sa fac pastoral,mai pot sa.......?Ce zice-ti "domnilor" ce ar trebui sa facem noi cei care sa ne gospodarim singuri si fara fonduri europene?

bucovineanu

Daca  nu faci pastoral si nu doresti sa accesezi fonduri europene, nu te obliga nimeni sa intri intr-o asociatie. Chiar si pastoral se poate face in anumite conditii.

iulian61

Care sunt acele conditii dl Bucovineanu,punctual?

dan sebastian

Sa ai o masina si 2 - 3 prieteni sa te ajute sa-i incarci de acasa si sa-i dai jos in pastoral. In plus nu strica cateva borcanele cu miere sa dai o spaga doua daca te opreste vreunu pe drum.
Intrebarea e cum rezisti cateva saptamani sau luni plecat din confortul de acasa pe coclauri ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

iulian61

Incerci sa aduci cu tine in pastoral cate putin din confortul de acasa,mai mergi cu un prieten (amic)care sa fie cat de cat pe aceiasi lungime de unda cu tine,o carte,radioul si sa nu uit ce este mai important ai cu tine albinutele dragi.                                                                                       

bucovineanu

Principala conditie e sa te atasezi pentru inceput de cineva care a mai fost in pastoral. Alte conditii le-au aratat colegii de forum.

iulian61

Am tot ce trebuie pt pastoral si fac pastoral dar eu ma refeream la lege domnilor pt ca dupa aceasta lege care este in vigoare din 14 ianuarie 2014 eu nu pot face pastoral........cititio cu atentie.........tin sa v-a spun ca voi face patoral atata timp ca ma vor tine pingele

Eugen B

De ce nu puteti face?
Felicitari!

dan sebastian

Fa-te judecator daca iti place sa respecti legea. Daca nu, respecta legea bunului simt. Daca ti neaparat sa ai toate hartoagele te costa numai drumurile sa obtii acceptul primariilor, etc, decat banij pe care ii produci tu cu 14 familii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.