De ce fermenteaza mierea de rapita?

Creat de justy, Noiembrie 15, 2014, 12:55:37 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: RazvanTi din Ianuarie 08, 2016, 10:06:21 AM
ai tras mierea cruda.
DE-AIA a fermentat!!!
aia cu "nu a fost ermetic borcanul si atras umezeala din beci is basme :wink2:

  Nu sunt deloc basme. Mierea atrage umiditatea din aer, devine ca mierea nematurata (in ce priveste procentul de apa) si apoi fermenteaza. Cu cat sta mai mai mult in acele conditii, cu atat mai multa miere se degradeaza: isi schimba si gustul si culoarea si consistenta si calitatile. Responsabile sunt nu bacterii ci ciuperci care prolifereaza in miere si care o fac improprie pentru consum si pentru om si pentru albine (mai cu seama toamna, iarna sau primavara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Atentie ca pe langa umiditate atrage si fel si fel de mirosuri aflate prin zona !

Mihai Sergiu

Cum poti testa daca un sortiment de miere a inceput sa fermenteze?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Eugen B

are un gust specific, la suprafata se face o spuma care are gust de miere care pisca la limba si are ceva gust, trebe sa avem refractometru sa stim exact care e treaba

bobica

Am si eu o intrebare. Nu sunt in materie si am cumparat de la cineva miere poliflora care e clar ca are si rapita. Sta in borcane de plastic, dar o parte a fermentat deasupra cat 2 degete sub forma unei spume albe putin intepatoare la miros. Intrebare: Daca arunc partea fermentata de deasupra si mierea e ok la gust, pot sa o consum in continuare sau nu trebuie consumata sub nici o forma ca are nu stiu ce bacterii periculoase pentru organism? Multumesc ...

bucovineanu

Raspunsul la intrebare il poti afla numai dupa ce mananci.  :smile:
Acum lasand gluma la o parte: In miere nu rezista bacterii periculoase. Nu ne putem da seama daca acolo e miere cu un continut mai mare de apa si de aceea a inceput sa fermenteze, sau este altceva.

pistol28

1/3 din borcanul d-voastra, amestecată cu suc proaspăt de mere 2 litri, rezultă după 2 săptămâni un OŢET DE MERE ŞI MIERE excelent. Se tine într-un vas de ceramică/sticlă în bucătărie acoperit cu o pânză rară,  tifon.
Se trage, filtrat prin 4 stratri de tifon în sticle de 1/2.


http://www.formula-as.ro/2006/701/medicina-naturista-25/un-leac-milenar-otetul-de-mere-6671
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bismark

   Mierea de rapita intodeauna cind nu este maturata se acreste putin la suprafata.Eu am miere la borcan de rapita de multi ani ca mie imi place ca este ca un serbet si este mai usor de intins pe piine si la multe din borcane gasesc 1-2 cm putin fermentata.Si daca borcanele nu sint bine inchise se intimpla acelasi lucru ca trage umiditatea.Nu-i nimic daca este putin acida,se poate consuma.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/