De ce fermenteaza mierea de rapita?

Creat de justy, Noiembrie 15, 2014, 12:55:37 PM

« precedentul - următorul »

justy

Am o nelamurire!
Am dat cuiva miere de rapita si a spus ca i-a fermentat. Acelasi fenomen a patit si un alt coleg apicultor, tot cu un client . 

Stiu ca mierea fermenteaza cand are umiditate mare, cand nu este maturata...
Mentionez ca mierea o pastrez in galeti, este cristalizata si mie nu mi s-a intamplat asa ceva.
Care poate fi cauza?

oroles

Mierea fermenteaza cand are o concentratie de apa mai mare de 20%. Mierea se pastreaza cel mai bine in galeti de plastic alimentar sau in vase de inox alimentar. Mierea se pastreaza acoperita cu un capac etans. Eu am butoaie ca de muraturi si pun folie sub capac, astfel incat sa nu patrunda aer. Mie imi spusese un stupar sa o pastrez intr-un vas emailat, acoperit cu tifon. Am vazut ca astfel pastrata incepe sa fermenteze. Mierea fiind higroscopica atrage umiditatea si de aici poate fermenta.

Ar fi ceva supozitii:
1. Fie ai extras miere necapacita si ai pastrat-o in conditii improprii. O rama buna de extras este o rama care este capacita in proportie de 30%.
2. La extragere nu ai avut grija si ai luat miere si de pe rame cu puiet / oua. Strecuratoarea nu a fost fina si au ajuns larve sau oua in miere. Acestea in timp pot duce la fermentatie.
3. Ai folosit un butoi de plastic/galeti folosit pentru muraturi. In plastic mai raman ceva bacterii si asta a dus la fermentatie.

Ma voi mai gandi la posibile cauze...
Ai spumuit mierea dupa decantare? Da-ne mai multe detalii sa vedem unde ai gresit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

justy

Revin, stii bine ca daca rapita e capacita nu o mai poti extrage(sunt patit cu faza asta), deci extractia am facut-o a 2 a zi dupa ce le-am dus la salcam, ca de obicei, pentru a nu amesteca sortimentele.
Cat priveste conditiile de depozitare... sunt excelente, am bidoane si galeti special pentru miere, curate,  deci nu se pune problema. Am si mentionat, eu nu am avut niciodata probleme cu fermentarea... si totusi i s-a intamplat acestei persoane.
Am dorit desigur sa vad unde e problema... el spune ca o tine in dulap in bucatarie de 1 luna 1/2 de cand a luat-o. la un moment dat o observat ca era ceva prelins sub borcan si cand a desfacut borcanul a observat o spuma si sub acea spuma mierea lichida
(care mai inainte fusese cristalizata, cum e rapita....)
Am pus aceasta intrebare tocmai din dorinta de a afla daca e ceva deosebit cu acest sortiment de miere, pentru ca altfel nu-mi explic.

oroles

Pai tocmai aici e problema ca apicultorii, de frica sa nu cristalizeze in rame o extrag inainte de maturare.

CitatUneori apicultorii nu au timp sa lase mierea de rapita la maturat, din teama de a nu se cristaliza in rame. De aceea, mierea de rapita fermenteaza adesea.
Sursa: http://www.curademiere.ro/mierea-de-rapita-proprietati-terapeutice/

Mierea se pastreaza de regula in jurul valorii de 15 grade Celsius, ori in bucatarie uneori se depaseste si 30 de grade daca e mica.
Il sfatuiesc sa foloseasca mierea respectiva pentru tuica. Recuperarea ei nu se mai poate face iar la hidromel nu merge deoarece are culturi atipice.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

justy

multumesc! nu se pune problema de recuperare, e un borcan de 400 g.....

stefan1

  Mierea de rapita are mai mare tendinte de fermentare decat alte soiuri de miere. Si asta este unul din motivele pentru care Dan Margarit nu ierneaza pe miere de rapita (mi se pare ca chiar a spus asta intr-un videoclip).
  In cazul acelui borcanel, faptul ca s-a scurs din el miere fermentata, este o dovada ca borcanelul nu era etansat. Din aceasta cauza a atras umezeala si a inceput procesul de fermentare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ciucur

Pe langa cele expuse de colegi ar mai fi ceva.
Depinde si daca clientul are notiuni elementare despre pastrarea mierii si in general a alimentelor.
Daca mierea este la limita cand este extrasa si iei din borcan cu o lingura murdara cu care tocmai ai mancat ciorba cateodata mai si fermenteaza.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

serban

     Aș dori un sfat. Am păstrat în beci o cutie de circa 20 Kg de miere de floarea soarelui,crezând că este închisă etanș. Bineînțeles că a atras ceva apă,astfel că este ceva mai moale ca de obicei. Nu și-a schimbat gustul total,dar am luat în casă un borcan cu miere ,de la căldură a început să fermenteze.   Am luat cutia din beci și am pus-o într-o magazie. O fi bună pentru hrana albinelor? Mă gândesc să amestec mierea cu zahăr pudră și să fac turte. O fi bine?

oroles

Mai bine o faci tuica, vinzi tuica si cumperi turte la albine. :) Dar asta dureaza...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Bună și varianta asta.....Dar totuși este ultima miere.Am păstrat-o special pentru stimularea de primăvară.Nu a fermentat decât cea luată în casă. Mă gândesc că amestecată cu zahăr pudră,acesta preia excesul de umiditate și e bună în turtă...

mape 48-petru manea

Daca mierea din beci este subtiata in toata masa inseamna ca a fost extrasa cu umiditatea prea mare si este buna doar pentru tuica
Mierea fara capac etans si primeste umiditate se subtiaza doar un strat de 2-3 cm restul ramane cristalizata (tare )

oroles

Citat din: serban din Ianuarie 06, 2016, 04:26:39 PM
Bună și varianta asta.....Dar totuși este ultima miere.Am păstrat-o special pentru stimularea de primăvară.Nu a fermentat decât cea luată în casă. Mă gândesc că amestecată cu zahăr pudră,acesta preia excesul de umiditate și e bună în turtă...
Nu umiditatea e problema acelei mieri, ci bacteriile care s-au dezvoltat in ea datorita procentului mare de apa. Acele bacterii pot provoca probleme digestive la albine, zic eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Auzind părerile dvs.,înclin să cred că mierea nu a fost maturată destul. Sunt totuși contrariat pentru că aceeași miere dar ținută în vas mai mic (tot în beci) dar cu capac perfect etanș nu mi-a creat probleme.

bucovineanu

Nu e bine ca mierea sa fie pastrata in beci, stiind ca in beciuri de regula umiditatea este ridicata. Mierea trebuie depazitata in spatii cat mai uscate si bine aerisite.

PricopArthur

Fermentarea incepe de la suprafata vasului. Luati mierea cu inceput de fermentare, restul ar trebui sa fie buna. Acum vreo 10 ani am uitat un bidonas de vreo 30 kg cu miere de rapita, fara sa o las la maturat cateva zile. Prin iarna, cand sa fac curatenie prin vase, sa imi rup piciorul cand l-am impins. Mierea de deasupa facea bulbuci, in restul vasului era buna. Ar fi putut fi pastrata .
Dar tuica e o alegere inteleapta.
Miere multă şi inimă curată!