Apivirol Forte - pareri

Creat de standdupp, Noiembrie 13, 2014, 11:07:01 AM

« precedentul - următorul »

teoalbina

La urmatorul link: http://www.romvac.ro/Blog%20Posts/apivirol-forte.html  se mentioneaza:
"... Cantitatea folosită pentru o singură administrare este de 150-250 ml pentru o familie de albine. Se recomandă 2-3 administrări de APIVIROL FORTE la interval de 3 zile... Pentru perioada de iernat, turtele de zahăr sau şerbet se prepară cu un adaos de circa 150-250 ml." Domnul apivasmob ne informeaza despre pret  ca fiind 18.5-22 ron/litru sau 85 ron 5 litri. Un asemenea pret pare cam piperat! Domnul pharaonu75 raportandu-se la substanta activa, recomanda ca alternativa septol. Care ar fi pretul acestuia si de unde poate fi procurat?

edward_w92

Eu spun ca cel mai simplu e sa pui un esalon de 6-8 stupi de acelasi nivel, 4 tratati cu apivirol forte si 4 nu.....100 de lei pentru 4 stupi eu zic ca e suficient sa vezi efectele.....(bineinteles, 5litri cu 85 lei =>5000ml=25 de utilizari de 200ml/3 utilizari pe stup => 8 stupi tratati de 3 ori cu cate 200ml substanta). In primavara se poate observa daca are efect ori ba, dezvoltarea celor tratati este sau nu comparabila cu cei netratati....daca se observa, cu 85 de lei aia se mai pot trata alti 4 stupi pe langa cei tratati. Eu ca tot am o vecina care se intampla sa fie doctor veterinar, o sa comand prin intermediul acesteia substanta. Daca toti ne uitam la productia aia mult sperata, eu zic sa fiti pe faza la dezvoltare mai mult decat la productie. :hi:

dan sebastian

Daca la stupii martor nu dai aceeasi cantitate de sirop simplu nu faci nimic. E logic ca si cu stimulare simpla se creste populatia stupului.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

edward_w92

In prospect nu zice sa se prepare cu sirop:-?.....ori nu stiu sa citesc eu.

teoalbina

Citat din: bio din Noiembrie 13, 2014, 07:21:05 PM
substanta activa , Amina cuaternară .....un dezinfectant cu spectru larg si foarte eficace  de actiune . Se simte folosirea acestei substante . Dau de 2 ani ... am cumparat doar odata Apivirol apoi am gasit aceeashi substanta activa in alt produs si este ok. ... parerea mea ca este bun, numai sa incercati sa cautati alt produs comercial care contine Amina cuaternară  deoarece comerciantii  nostrii daca fac un produs  pentru albine, acel produs  este de citeva ori mai scump fata de alt produs comercial care are aceaashi substanta activa dar are alta tzinta.
Cineva a dat ca alternativa sandol dar, ca pret nu pare a fi mai ieftin. Sunteti bun sa dati o alternativa corecta?

nicu68

o parere, in perioada asta se poate utiliza apivirol?

mape 48-petru manea

Nu prea e bine ---temperaturile sunt cam mici pentru a pulveriza peste albine