Evitarea umezelii excesive in stup iarna

Creat de dan sebastian, Noiembrie 09, 2014, 07:07:01 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Care ar fi variantele optime pt. o buna ventilatie in stup, pentru a nu permite mucegaiului sa se dezvolte, pt a nu avea umiditate excesiva, dar in acelasi timp pentru a nu raci cuibul ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dany 1

Salut!
Departarea scandurelelor  de la  podisor ,   jumatate  de  centimetru  , ziare  si o paturica . Eu  asa  am  procedat  si  nu  am  avut  probleme.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dan sebastian

Care blanita de podisor o departezi ? Jumatate de cm e suficient sa treaca albina sus sa roada ziarele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dany 1

Toate  scandurelele  de  la  podisor  le  departez.  Daca  consideri  ca  jumatete  de  centimetru  e  prea  mult , poti  sa  mai  micsorezi distanta dintre  scandurele. Oricum ,  albina  iarna  sta  ghem  nu  se  urca  intre  scandurelele  podisorului  sa  roada ziarul. O  spun  din  experienta. :nod:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bio



In loc de podisorul din lemn , foloseste material textil deasupra.

Sunt obosit acum... dar miine i-ti explic cum fac eu . Dar poat5e reusesti sa vezi in ce am pus eu filme pe net. Eu podisor de lemn nu mai folosesc de ani de zile si este bine.

MirceaCalin

Eu am "clădit" deja "clopotul" experimentat cu rezultate bune de cumnatu-meu şi care este compus din:

- fund AV liber
- corp stup
- folie
- plapumă
- magazie (goală, fără rame)
- podişor "plin" (fără plasă)
- capac

dan sebastian

Magazia goala e sub corpul cu rame ? Esti sigur ca ai suficienta hrana sa-l iernezi in fundul gol?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Magazia goală e la locul ei (peste cuib) şi are ca scop fixarea foliei + "găzduirea" plăpumioarei.
Mâncare se pare că ar fi suficientă dar dacă iarna va fi grea nu mă voi da în lături de a introduce şi niscaiva Beefonda (câte o bucăţică din fiecare sortiment).

dan sebastian

Multi folosesc varianta inversa cu cuibul de albine deasupra pt ca consuma mai putin. Poti sa le mai reduci din fundul antivaroua sau nu ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Teoretic da, dar vreau să experimentez iernarea fără şubere, cu riscul consumului mai mare de hrană !
 

pistol28

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 13, 2014, 07:28:42 AM
Teoretic da, dar vreau să experimentez iernarea fără şubere, cu riscul consumului mai mare de hrană !
 
Eu as pune o "caciula" foarte calduroasa pe stup.
Succes
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: pistol28 din Noiembrie 13, 2014, 07:47:39 AM
Eu as pune o "caciula" foarte calduroasa pe stup...
Am pus dreptunghiuri de plapumă de lână peste folie !

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 13, 2014, 08:38:19 AM
Ce suprafata are plasa antivaroua ?
Fundul e plasă totală