Impachetarea mea

Creat de Muntoiu Radu, Noiembrie 08, 2014, 09:18:22 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: romikele din Mai 31, 2015, 02:59:00 PM
Citat din: dorindafi din Mai 31, 2015, 01:16:27 PM
... cum dracu sa separi albina batrina de cea tanara? , ce faci ma cu ea o duci la azil ?

Simplu, se trec albinele prin separator... ca roșiile!  =))
aha , ca pe timpuri cu ouale de gaina la alimentara  :P
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

,,  Le lasam toate botcile si ele le distrugeau si lasau ce le trebuia''

asta so crezi numai ,,tu'' , nene radule
de multe ori prea multe carti strica
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Muntoiu Radu

Citat din: dorindafi din Mai 31, 2015, 10:13:10 PM
,,  Le lasam toate botcile si ele le distrugeau si lasau ce le trebuia''

asta so crezi numai ,,tu'' , nene radule
de multe ori prea multe carti strica

Da, alina tanara ramasa pe noul loc asa imi facea. Poate a fost o intamplare... Anul asta am avut prima exceptie cu ala care a roit.

stefan1

  Cr5ed ca ai tras o concluzie pripita. In functie de cantitatea de albine ramasa in familia mutata si cantitatea de puiet, acel roi iti poate face la randul lui un roi sau chiar doi daca il lasi pe el sa hotarasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Muntoiu Radu

Eu le lasam toate amele cu puiet (mai putin cea cu matca) si o singura data s-a intamplat sa nu se potoleasca si sa roiasca. In fine, pe viitor le las maxim 2 botci...

stefan1

 De ce sa lasi doar doua botci, daca spui ca la tine nu roiesc? Poate ai o rasa mai putin roitoare, sau perioada cand faci operatiunea este una cand nu este presiune mare de roit (in anumite perioade din an, familiile pot fi 'intoarse' mai usor din starea de roire).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Muntoiu Radu

Citat din: stefan1 din Iunie 03, 2015, 05:57:22 AM
De ce sa lasi doar doua botci, daca spui ca la tine nu roiesc? Poate ai o rasa mai putin roitoare, sau perioada cand faci operatiunea este una cand nu este presiune mare de roit (in anumite perioade din an, familiile pot fi 'intoarse' mai usor din starea de roire).

14 din 15 mi-au roit, chiar daca erau majoritatea din 2014 si legendele batranesti spun ca in primul an nu roiesc. Adevarul e ca matcile sunt doar niste sclave ale albinelor si nu iau nici o decizie, roiesc cand vor albinele, ori ca sunt de o zi ori ca sunt de 5 ani.

Muntoiu Radu

Am facut o eroare la estimarea cantitatii de miere extrasa (galetile erau de litraj diferit fata de ce imi spusese cel de la care le cumparasem) si am extras doar 170kg. Dar cu ce a mai ramas in caturi neextras tot pe la 250kg as fi ajuns...

______________________

Plec din tara si nimeni din familie nu se poate ocupa de ele, asa ca lichidez stupina. Am pus un anunt la forumul de anunturi la categoria "vanzari albine" pentru amatorii de chilipiruri.

MirceaCalin

Păcat că trebuie să abandonezi ceva în care ai pus suflet şi muncă...
Succes !

pistol28

Citat din: Muntoiu Radu din Iunie 12, 2015, 11:35:42 AM
...........................................
______________________

Plec din tara si nimeni din familie nu se poate ocupa de ele, asa ca lichidez stupina. Am pus un anunt la forumul de anunturi la categoria "vanzari albine" pentru amatorii de chilipiruri.

Drum bun, să-ţi meargă treburile excelent, să fii SĂNĂTOS şi NOROCOS.

Poate găseşti aici un OM cu suflet mare ce dreşte să-ţi găzduiască iubitele  :bzz: :bzz: :bzz:, aşa sufletul tău va fi mai liniştit acolo în momentele dificile din "BEJENIE".
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Muntoiu Radu

Mersi, am vandut tot ce aveam deja. Miercuri le ridica. Ma voi apuca din nou peste cativa ani, sper :)

pistol28

Răspunsul coect este:

"Ma voi apuca din nou peste cativa ani, SIGUR 100%" :)

Iubirea de  :bzz: :bzz: :bzz: te va susţine in momentele mai dificile, este refugiul care îţi va reîncărca bateriile.

Cu siguranţă, acolo unde mergi vei creşte cel puţin un roi de  :bzz: :bzz: :bzz:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cornelioandanciu

Citat din: Muntoiu Radu din Iunie 15, 2015, 09:44:26 AM
Mersi, am vandut tot ce aveam deja. Miercuri le ridica. Ma voi apuca din nou peste cativa ani, sper :)
Mult succes pe acolo pe unde te duci, oricum, intr-o zi sint sigur ca te vei reapuca de albinarit. Sa-ti ajute Dumnezeu !
Va salut.

Muntoiu Radu

Ma voi apuca din nou 100%, mai ales ca am vazut ca se poate trai OK numai din albinarit.
La revedere tuturor!

dan sebastian

Acum am citit postarea ta, fiind prin pastoral. Păcat ca nu ai găsit pe cineva care să aiba grijă de ele cât ești plecat. Dacă mai accesezi forumul spune-ne unde ești și cum o mai duci.
Numai bine !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.