VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

La mine in zona, inainte de zapezi, maxim 2 sapt in urma am avut un zbor timid de curatire. Duminica a fost mai bun dar luni din cauza vantului, abea la 15 s-au dus norii. Insa la 16 50 era deja intuneric. Cie a prins bine, cine nu asteapta in continuare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Se pare ca va fi o iarna cat de cat normala, am avut lapovita, si ninsoare cat de cat binisor.
Hibrizii isi vor da un test important si iarna asta, plus selectie naturala.
Asteptam primavara

Eugen B

Ninge ninge si iar ninge. Zapada cred ca va fi benefica pentru un cules bun de primavara

bucovineanu

Daca in majoritatea zonelor din tara albinele au avut cel putin un zbor de curatire, la mine acest lucru se lasa asteptat. Posibil ca zborul sa aiba loc abia in martie. Dar au mai fost astfel de situatii si nu au fost probleme. Sper ca nu vor fi nici anul acesta.

serban


hur

Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

Eugen B

Nici in vest nu au iesit deloc, au iesit doar undeva in sudul tarii si sud-est din cate stiu si am inteles.
zapada se topeste si pe weekend speram la zbor de curatire , daca nu la roii mai slabi va fi rau, in rest familiile cred ca rezista lejer si mai mult timp. acuma 2 ani a fost mult mai rau, nu au iesit 4 luni.

MOTANUL

Duminica in Bucuresti se anunta 14 grade si soare. Daca se adevereste prognoza ar fi foarte bine. Au multe luni de cand nu au iesit. Foarte putine au iesit din ce am inteles eu in Decembrie (a fost o zi cu 9-10 grade).
Dar au iesit f. putine si doar din stupii foarte puternici.

Din cei mici nu au iesit deloc din Noiembrie. (cam de 2 luni jumatate nu au iesit).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gabiiasi

La IASI se anunta duminica 8grade si luni 11grade poate poate voi vedea un zbor de curatire. :bzz: :bzz: :bzz:

gabiiasi

Din păcate azi am verificat vremea și luni nu mai este 11 grade la Iași ci 8 grade și inorat.

hur

In sfarsit cald fara vant puternic. Doar adiere. Zbor de curatire . Primul. Aluni înfloriti. Se simte miros de primavara....
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

Eugen B

Nu trebuie sa ne grabim prea tare, e devreme sa vorbim ca a venit primavara
Azi a fost si la mine cea mai buna zi pe anul asta, maine posibil sa fie ceva mai cald, dar sa fie senin, daca e nor albinele nu prea vor iesi

gabiiasi

Ieri și azi au avut și la mine zbor, la un stup veneau cu polen galben. Păcat că de joi se strica vremea iara.

dan sebastian

Duminica au facut si la mine in cele din urma zborul de curatire. Luni aduceau polen. Si azi la fel. Macar cateva zile daca mai tine se vor dezvolta bine ulterior. Nimic nu se compara cu proteina din natura, pt ca iese puietul sanatos.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

vreo 2 saptamani din cate se vede pe net la mine in zona va fi rece, adica nu vor iesi albinele, deja au inceput puietul, unele matci chiar f bine, cred ca in cauza ca a fost pauza mare din septembrie , daca va fi cald in martie salcamul va inflori iar mai repede